fbpx
Menu
Orebić / Polecane strony / Południowa Dalmacja / Półwysep Pelješac / Ston

Półwysep Pelješac – południowa Dalmacja

Półwysep Pelješac to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Chorwacji. Znajduje się w południowej Dalmacji, ok. 100 km od Dubrownika. Sąsiaduje z jedną z najurokliwszych wysp na Adriatyku, Korčulą. Śródziemnomorski klimat sprawia, że Półwysep Pelješac jest idealnym miejscem na uprawę czerwonych winogron Plavac Mali. Na półwyspie znajdują się dwa znane w świecie regiony uprawy winorośli – Dingać i Postup. W ciągu dnia możemy podziwiać fruczaka gołąbka, który często jest mylony z kolibrem, a wieczorami nasłuchiwać wycie szakali. Czego więcej potrzeba? Miejsce idealne na romantyczny i spokojny urlop wakacyjny!

Orebić

Orebić to największe miasteczko Półwyspu Pelješac, położone na południowym brzegu i port z którego wypływają promy na wyspę Korčula. Nad miasteczkiem góruje szczyt  Sveti Ilija (961 m). Dawniej Orebić był centrum żeglugi, w którym żyło wielu kapitanów. Ich dostojne wille pełne zieleni i egzotycznych roślin można oglądać do dziś. Z każdym rokiem popularność Orebića wzrasta, jest to świetna baza wypadowa do Stonu, Dubrownika, ale też na wyspę Korčula, do której dopłyniemy w ciągu kilkunastu minut. Wzdłuż miasteczka ciągną się plaże żwirowe i kamieniste,
a piaszczysta plaża Trstenica przyciąga rodziny z dziećmi. Miasteczko oferuje wszystko czego potrzebujecie na spędzenie idealnego urlopu. Warto wybrać zakwaterowanie w pobliżu morza, każdego ranka będzie Was witał wspaniały widok na pobliskie wysepki i miasto Korčula. W okolicach Orebića jest wiele winnic, więc smakosze tego trunku na pewno będą zachwyceni. W pobliżu miasteczka, na wzgórzu, znajduje się klasztor Franciszkanów z 1470 roku  z punktem widokowym, z którego się rozciąga niezapomniany widok na kanał Pelješki. Do klasztoru możemy wejść, albo wjechać autem. Widok iście bajkowy! 

Trpanj

Trpanj miasteczko malowniczo usytuowane wśród zielonych wzgórz, na północnym wybrzeżu Półwyspu Pelješac.  Do Trpanj można dotrzeć promem z miasta Ploče (rejs trwa 1 h), lub drogą lądową przez miasto Ston, oddalone o 53 km. Miasteczko zachwyca – swoim urokiem, ciepłem, ładnymi plażami i wspaniałymi widokami na Riwierę Makarską. Na najwyższym wzgórzu powyżej miejscowości, w XVII wieku wybudowano kościółek św. Rocha, z którego rozciąga się wspaniały widok na  Trpanj i pas wybrzeża.  Patronką portu, rybaków i żeglarzy jest Maria Panna Gwiazda Morza, której rzeźba znajduje się na skale przed portem. W miasteczku znajdziemy ładne plaże, duży wybór apartamentów, camping oraz szeroką bazę usług gastronomicznych. Będąc w okolicach Trpanj warto wybrać się do Zatoki Blace,  w której się znajduje błoto lecznicze. W odległości ok. 10 km znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Chorwacji, Divna, która przyciąga swoim krystalicznym kolorem Jadranu i bajecznymi widokami – KLIKNIJ

Ston

Ston nazywany jest bramą do Półwyspu Pelješac. Słynie z najdłuższych murów obronnych w Europie. Samo miasteczko jest dość senne, ale klimatyczne. Mury obronne w Stonie to nie lada atrakcja. Do czasów obecnych zachowało się tu ich ok. 5 km.  W swoim obecnym kształcie fortyfikacje okalające Ston powstały w okresie średniowiecza, kiedy to miasto znajdowało się pod panowaniem Republiki Dubrownickiej. Można z nich podziwiać cudowne widoki na solanki, czerwone dachówki i piękną zieleń. Warto pospacerować wśród wąskich zapomnianych uliczek. Znajdziemy tu sklepy, konoby i winiarnie. Ston od wieków był potęgą w wytwarzaniu soli. Do dziś jej produkcja utrzymuje się na wysokim poziomie. Miasto i jego okolice, szczególnie Mali Ston, słyną także ze wspaniałych ostryg. Jeśli lubicie ten wykwintny przysmak, musicie tu koniecznie przyjechać! W pobliżu miasta, znajduje się mała miejscowość  Prapratno, w której znajduje się piaszczysta plaża, natomiast z przystani kursują promy na pobliską wyspę Mljet. Więcej KLIKNIJ

Dingač Borak

Dingač Borak to osada na południowym wybrzeżu Półwyspu Pelješac. Dużą atrakcją jest tunel Dingač, który prowadzi do miasteczka. Sam zjazd od tunelu do Borka jest spektakularny. Droga jest stroma, na wąskiej skale, pod którą rozciąga się bajeczna panorama. Dla samych widoków warto się wybrać w te rejony na wycieczkę, zrobią wrażenie na każdym. Borak jest ukryty wśród winnic – to tu dojrzewają winogrona, z których powstaje znane, markowe wino Dingač zaliczające się do dziesięciu najlepszych win na świecie. Większość domów położona jest bezpośrednio przy morzu. Po większe zakupy musicie się udać do pobliskich miasteczek np. Potomje ( ok. 3 km). Borak oferuje przepiękną linię brzegową, przeważa wybrzeże skaliste, ale znajdziemy również plaże żwirowe. Jeśli szukacie ucieczki od dużej liczby turystów i komercji, to miejsce dla Was. Dopełnieniem będą cudowne widoki i absolutnie wspaniały klimat! To idealne miejsce do spędzenia spokojnego urlopu na łonie natury.

Trstenik

Trstenik jest położony na południowym wybrzeżu Półwyspu Pelješac. Miasteczko jest bardzo urokliwe, leży nad zatoką  w kształcie półksiężyca. Słynie z ładnych naturalnych plaż, pięknych zatoczek i czystego morza. Trstenik jest idealnym miejscem dla osób, które chcą spędzić wakacje z dala od tłumu turystów. Stąd warto wybrać się na wycieczkę na wyspę Mljet i zobaczyć naturalne piękno Parku Narodowego Mljet. W okolicy miasteczka znajduje się wiele winnic, w tym najbardziej znana Grgic Vina, położona na wzgórzu w odrestaurowanej dawnej twierdzy. Winnica produkuje czerwone wino Plavac Mali i białe wino Pošip. Oba wina pochodzą z tego obszaru. W Trestniku znajdziecie także kilka barów i restauracji. Trstenik po wielkich pożarach jakie nawiedziły półwysep w 2015 roku, dość mocno ucierpiał. Część winorośli została zniszczona. Cichy, spokojny, z ładnymi krajobrazami, jest wymarzonym miejscem do ładowania akumulatorów!

Žuljana

Žuljana to mała wioska rybacka znajdująca się w południowo-zachodniej części Półwyspu Pelješac. Z tej miejscowości roztacza się wyjątkowo uroczy widok na wyspę Mljet. Do Žuljany prowadzi bardzo piękny zjazd, jeden z najładniejszych na półwyspie. Miasteczko każdego roku przyciąga coraz więcej turystów. Znajdziemy tu malownicze żwirowe plaże, które wymieniane są wśród najpiękniejszych w południowej Dalmacji. Morze w tych rejonach jest dość płytkie, dlatego miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi. Natomiast sąsiednia zatoka jest ulubionym celem wędkarzy oraz hodowlą muli i ostryg. Turyści, którzy szukają ciszy, spokoju i dobrego wina będą zachwyceni – to bardzo kameralna miejscowość. To idealne miejsce, aby cieszyć się naturą i odkrywać urokliwe plaże oraz zatoczki w okolicy. Pobliskie wody nadają się do snurkowania oraz nurkowania. Žuljana to dobre miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji. 

Lovište

Lovište to spokojne miasteczko, położone na najdalej wysuniętym cyplu Półwyspu Pelješac, w zatoce Luka, ok. 12 km od Orebića. Oferuje przepiękne widoki na pobliską wyspę Korčula i wyspę Hvar. W pobliżu miasteczka znajdują się liczne malownicze zatoki – Križica, Pržna, Česminova i Rasoha. Zatoka Luka, dzięki swemu położeniu, należy do popularnych przystani jachtowych. To senne miejsce, które zauroczy zwolenników spokojnego odpoczynku.

Wrażenia

Przepiękna, zielona kraina, winem płynąca, zanurzona wśród pagórków i wzgórz, a otaczający jej wybrzeża Adriatyk zachwyca swoim błękitem! Różnorodne plaże, bajeczne widoki i urocze miasteczka. Dla mnie to najpiękniejszy region w całej Chorwacji i wracam tu kiedy tylko mogę! To wszystko znajdziecie na Półwyspie Pelješac w Chorwacji.

Artykuł przygotowany dla Wirtualna Polska – Turystyka

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź