fbpx
Menu
Chorwacja / Północna Dalmacja / Południowa Dalmacja / Środkowa Dalmacja

Dalmacja – 5 miast, które musisz odwiedzić

Dalmacja to dla większości Polaków najpiękniejszy region w Chorwacji.  Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotorską na południu, tworząc pas o szerokości do 50 km i długości około 400 km. Dzielimy ten region na Dalmację Północną, Środkową i Południową. Każda z nich ma swój urok, ale to tu znajdziemy najbardziej znane i popularne miasta w Chorwacji. Każde z nich warto odwiedzić będąc w Chorwacji.

Trogir

Trogir to dla mnie jedno z najładniejszych miast w Dalmacji. Miasto połączone jest zwodzonym mostem z pobliską wyspą Ciovo oraz z drugim nowo wybudowanym mostem. Trogir to wspaniałe miasto o średniowiecznym klimacie i architekturze. Wspaniała starówka, klimatyczne wąskie uliczki. W sezonie jest tu dość tłoczno, ale poza sezonem możemy tu odpocząć. Spacerując nimi możemy poczuć się jak w średniowieczu. Mnóstwo kafejek, restauracji i sklepików z pamiątkami! Koniecznie musicie je zobaczyć!

Wszystko o Trogirze znajdziecie we wpisie Trogir – co warto zwiedzić

  

Dubrownik

Dubrownik perła Adriatyku, leży w południowej Dalmacji, to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Przepiękne położenie, wspaniałe zabytki i mury z których roztacza się widok na całą okolicę oraz czerwone dachówki z których to miasto słynie. Warto wjechać kolejką na wzgórze SRD, aby podziwiać cudowną panoramę miasta z góry. Ze względu na dużą ilość turystów, zalecam odwiedzenie Dubrownika poza sezonem. Wtedy możemy poczuć prawdziwy klimat tego miasta. Cała Dalmacja jest naprawę urocza poza sezonem! W okolicy Dubrownika możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc, które zapewnią nam moc atrakcji w czasie spędzania tam wakacji.

Wszystko o Dubrowniku znajdziecie na blogu we wpisieDubrownik

Dubrovnik

Split

Split miasto w środkowej Dalmacji, słynie z pałacu Dioklecjana i okazałej promenady Rivy. To również największy port Dalmacji, skąd odpływają promy na większość wysp chorwackich. W Splicie warto udać się na wzgórze Marjan, gdzie rozciąga się piękny widok na miasto i pobliski krajobraz. Znajdziemy tu też dużo rozrywek i atrakcji. Lubię tu być poza sezonem, wtedy siadam w jednej z kawiarni, które znajdziemy licznie na Rivie i obserwuję wolny rytm miasta, odpływające promy i południowe życie jego mieszkańców.

Wszystko o Splicie znajdziecie na blogu Split

View this post on Instagram

🌴🌴Chorwacja i jej klimatyczne uliczki… —————————————————————————– 🌸🌸Uwielbiam spacerować we wrześniu kiedy jest już pusto…cisza, spokój. Dopiero wtedy można poczuć prawdziwy klimat Splitu. ——————————————————————————- ☀️☀️ Uwielbiam bugenwille i jej cudowne kwiaty. Znacie te kwiaty? Lubicie? ——————————————————————————- #croatiafulloflife #split #oldtown #putopis #bbctravel #travelblog #travelphotography #travel #podroze #chorwacja #kroatien #croazia #croacia #hrvatska #pink #klimatycznie #photooftheday #beautifuldestinations #wakacje #wakacjewchorwacji #mojewakacje #kwiaty #blogger

A post shared by Agnieszka Grudziąż Cromania.pl (@cromaniapl) on

Zadar

Zadar miasto w północnej Dalmacji. Słynie z najpiękniejszych zachodów słońca w całej Chorwacji. Dla mnie niesamowite są Organy morskie, to bardzo wyjątkowy „instrument”, które został zbudowany w 2005 roku. Organy te „grają” za pomocą fal morza, które uderzają w 35 wbudowanych rur w i pod schodami wiodącymi do morza. Słyszalne jest siedem akordów składających się z pięciu dźwięków . Tylko i wyłącznie siła i szybkość fali określi co usłyszysz. To wspaniały zbiór dźwięków, które dają wspaniały koncert. Znajdziemy tu uroczą starówkę, która słynie z Katedry św. Anastazji i kościoła św. Krševana. Wszystko o Zadar znajdziesz na blogu – Zadar

Šibenik

Šibenik znajduje się w środkowej Dalmacji, gdzie rzeka Krka wpada do Adriatyku. Chroniony przez skały wapienne, słynie z ponad 300 wysp, wysepek, skał i raf na jego wodach. Jako najstarsze miasto chorwackie, w odróżnieniu od innych miast wzdłuż wybrzeża Adriatyku, Sibenik został założony przez Chorwatów około 9 wieku. To miasto jeszcze nie jest do końca doceniane przez turystów, a szkoda. Znajdziemy tu wspaniały klimat, potężne twierdze z których rozciąga się widok na pobliskie wyspy. W pobliżu znajdziemy dwa parki narodowe – Krka i Kornati, których fascynujące krajobrazy wielu turystom zapierają dech w piersiach. To miasto wyjątkowe, pełne klimatycznych uliczek, starych kościołów i niepowtarzalnego klimatu.

Wszystko o Šibeniku znajdziesze na blogu – Šibenik

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

8 komentarzy

 • Janusz
  26 lipca 2020 g. 15:36

  Bardzo dobra strona. 2 lata nie byłem w Chorwacji i na żadnym miejscem tak nie tęskniłem. Sam nie wiem na czym ta magia polega, ale trudno mi żyć bez wyjazdów tam. Gratuluję pomysłu 🙂

  Odpowiedz
 • Anonim
  21 maja 2020 g. 00:27

  Racja! Przepiękna i niesamowita.

  Odpowiedz
 • Elzbieta
  28 lipca 2019 g. 21:27

  Byłam w każdym z tych miast. Na przyszły rok znowu tam pojadę. Niesamowita jest Chorwacja.

  Odpowiedz
  • Anonim
   21 maja 2020 g. 00:25

   Racja! Przepiękna i niesamowita.

   Odpowiedz
 • Anonim
  28 lipca 2019 g. 20:37

  Ja bym poleciła jeszcze Rovinj dla mnie miasteczko piękne,klimatyczne,z włoskim temperamentem.

  Odpowiedz
  • agnieszka
   18 września 2019 g. 13:01

   Rovinj nie jest w Dalmacji 🙂 To Istria.

   Odpowiedz
 • Anonim
  19 lutego 2019 g. 10:12

  Byłam w każdym z tych miast. Wszystkie są warte odwiedzin.

  Odpowiedz
 • Martyna Soul
  12 lutego 2019 g. 12:58

  Z wymienionych miast nie byłam tylko w Zadarze, pozostałe bardzo mi się podobały. Dubrownik jest niesamowicie piękny.

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź