fbpx
Menu
Makarska / Riwiera Makarska / Środkowa Dalmacja / Trogir / Wyspa Brač / Wyspa Krk / Wyspy

Najpopularniejsze kurorty w Chorwacji

Kurorty w Chorwacji – Chorwacja słynie z pięknych miasteczek i urozmaiconej linii brzegowej. To tutaj możemy rozkoszować się bajecznymi widokami, urokliwymi plażami i wspaniałą atmosferą. Dlatego, nie dziwi fakt, ze jest to jeden z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków.Przedstawiamy kurorty, które są najczęściej wybierane na spędzenie wakacji w tym pięknym kraju.

1. Makarska, Riwiera Makarska, Środkowa Dalmacja

Największe miasteczko na Riwierze Makarskiej oraz jeden z najpopularniejszych kurortów w całej Chorwacji. Ma kształt półokręgu i jest położone na wybrzeżu pod stromymi zboczami masywu górskiego Biokovo. Znajdziemy tu niewielką starówkę i nowe dzielnice z hotelami, restauracjami i sklepami. Samo miasto przyciąga młodych ludzi, którzy szukają rozrywki. W sezonie na plażach spotkamy tłumy, dlatego jeśli szukacie ciszy i spokoju to nie miejsce dla Was. Należy podkreślić, że cała Riwiera Makarska to jedno z najładniejszych miejsc w Chorwacji. Turyści szczególnie upodobali sobie takie miejscowości jak: Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora czy Gradac. Znajdziemy tu przepiękne plaże. Jedne podane nam na tacy, inne schowane między skałami, gdzie docierają nieliczni. Wyjątkowe widoki na góry schodzące do morza zapierają dech w piersiach i czynią to miejsce mekką turystów.

2. Rovinj, Półwysep Istria

Rovinj jedno z najpiękniejszych miasteczek na wybrzeżu Adriatyku. Nazywane perłą półwyspu Istria. Stare miasto jest w stylu weneckim – plątanina wąskich klimatycznych uliczek, kolorowe kamienice oraz niepowtarzalny klimat, przyciągają tu rzesze turystów. Jednak mimo tego, miasteczko zachowuje swój urok i sprawia, że każdy chce tu wrócić. Kołyszące się na morzu łódki, tworzą spektakularny widok, wręcz jak malowany obraz. Znajdziemy tu typowe istryjskie knajpki, gdzie warto przysiąść i poczuć magię tego miejsca. Na wyspie św. Katarzyny znajduje się pałacyk, który należał do polskiego hrabiego Ignacego Korwina – Milewskiego. Wokół miasteczka rozciąga się wspaniały widok na bujną przyrodę. Znajdziemy tu wiele hoteli i apartamentów. Miejsce jest uważane za jedno z najbardziej romantycznych w całej Europie, dlatego jeśli myślimy o zaręczynach to jest to strzał w dziesiątkę.

3. Hvar, Wyspa Hvar, Środkowa Dalmacja

Miasto Hvar na wyspie Hvar, jedno z najmodniejszych miejsc w całej Chorwacji. To tutaj przybijają do portu jachty znanych osobistości, czy też celebrytów z całego świata. Miasto szczyci się pięknymi zabytkami oraz urokliwymi widokami. Urzeka elegancją. Góruje nad nim wojskowa twierdza Fortica, znana też pod nazwą Španjola. To z niej rozciąga się bajeczny widok na archipelag wysp piekielnych. Miasto Hvar to diament skryty w czasie. Znajdziemy tu najstarszy teatr w Europie.  Jeśli na chwilę chcemy oderwać się od tłumu turystów, warto odwiedzić ustronne zatoczki w pobliżu miasta, do których można łatwo dotrzeć. To miejsce zarówno dla osób, które kochają kąpiele słoneczne, smakoszy którzy lubią leniwie spędzać czas w knajpach, jak i poszukiwaczy zabytków i malowniczych widoków. Wyspa Hvar, uważana jest za jedną z 10 najpiękniejszych na świecie.

4. Primošten, Środkowa Dalmacja

Primošten położone jest między Sibenikiem a Trogirem. Leży na półwyspie między zatokami Raduca i Primošten. Kiedyś było wyspą, dzisiaj stare miasto jest połączone z lądem drogą prowadzącą po wale. Jest to jedno z najbardziej romantycznych dalmatyńskich miast, ze względu na niepowtarzalny klimat średniowiecznego, rybackiego miasteczka. Stanowi fantastyczny punkt wypadowy do Narodowego Parku  Krka, gdzie możemy podziwiać wspaniałe wodospady. W niedalekiej odległości znajduje się również Park Narodowy Kornati.  W miasteczku znajdziemy piękne żwirowe plaże oraz deptak wzdłuż starych murów miejskich. Jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych plaż w Primošten jest plaża Raduća. Miasteczko otaczają wspaniałe winnice, z których pochodzi słynne czerwone wino Babić.  Miejsce na idealne wakacje!

Primosten – Foto: Ewa Dobrogowska

5. Bol, wyspa Brač, Środkowa Dalmacja

Bol to najstarsze miasto na wyspie Brač , leżące u podnóża szczytu Vidova Gora, skąd możemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. To właśnie tu znajduje się jedna z najpopularniejszych żwirowych plaż na wybrzeżu Chorwacji, Zlatni Rat. To właśnie dzięki tej plaży miasteczko jest zasypane turystami. Każdy chce zobaczyć słynną plażę, która znajduje się w większości katalogów promujących Chorwację. Bol ma swój urok, jednak jeśli chcecie delektować się ciszą i spokojem, to warto ich szukać w innych miasteczkach na wyspie Brač. Czy miejsce zachwyca? Możemy polemizować, ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak większość turystów uważa, że miejsce jest przereklamowane.

6. Wyspa Čiovo – Trogir, Środkowa Dalmacja

Wyspa Čiovo leży w środkowej Dalmacji i jest połączona mostem z jednym z najładniejszych miasteczek na wybrzeżu – Trogirem. Okrug Gornji i Okrug Donji dawniej wchodziły w skład Trogiru, a obecnie stanowią samodzielne miasteczka. Mastrinka, Slatine i Arbanija, które ciągną się wzdłuż brzegu Čiovo, idealnie nadają się na pobyt z dziećmi ze względu na swoje położenie, bliskość wspaniałego Trogiru, a także piękne plaże i klimat Dalmacji! W szczycie sezonu może tu być jednak bardzo tłoczno. Miejsce to szczególnie upodobali sobie Polacy.

Slatine, Ciovo, Foto: Jarosław Górecki

7. Dubrownik, Dalmacja Południowa

Dubrownik, nazywany perłą Adriatyku, to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Położony jest w południowej Dalmacji. Zachwyca swoją architekturą, jak i bajecznymi widokami. Miasto znajduje się na liście UNESCO. Możemy podziwiać tu liczne budowle sakralne, dostojne mury miejskie, muzea, pałace, a jego wąskie uliczki oczarują każdego odwiedzającego. Warto wybrać się kolejką na wzgórze SRD, które góruje nad miastem. Rozciąga się tu bajeczny widok na pobliskie wyspy. Oprócz wspaniałych zabytków, znajdziemy tu plaże żwirowe czy kamieniste. Stąd możemy wyruszyć na wycieczki na okoliczne wyspy jak Lokrum, Lopud, Šipan.  Dubrownik w ostatnim czasie przeżywa coraz większą popularność ze względu na serial Gra o Tron. To magiczne miasto zostało wybrane, aby grać rolę jednego z głównych ośrodków w świecie serialu – Westeros. Turyści z całego świata pragną zobaczyć miejsce intryg i pełnych emocji wydarzeń. Dubrownik najlepiej podziwiać poza sezonem, wtedy możemy chłonąć atmosferę tego wspaniałego miasta. W szczycie sezonu, napotkamy tłumy.

8. Baška, wyspa Krk, Kvarner

Baška znajduje się na wyspie Krk, w zatoce Kvarner. Jest to bardzo mała,  typowa chorwacka wioska. Jednak ze względu na wspaniałe położenie jest jednym z najczęściej wybieranych celów wakacyjnych. Przy nadmorskiej promenadzie znajdują się restauracje, lodziarnie, sklepy, bary. Znajdziecie tu wszystko czego potrzeba. Centrum miasteczka może zafascynować – wąskie stare uliczki i typowe rybackie-budynki. W Baška nie sposób się nudzić!  Narty wodne, turystyka, wycieczki statkiem, nurkowanie, plażowanie! Każdy znajdzie coś dla siebie. Wieczorem warto zasiąść w jednej z restauracji przy promenadzie, obserwować czerwony zachód słońca nad górami i delektować  się wspaniałym winem, žlahtina – lokalne białe wino. W samym mieście i w okolicach Baška znajduje się wiele pięknych adriatyckich plaż, takich jak Vela, a kolory turkusowego Morza Śródziemnego zatrzymują dech w piersiach.

Artykuł przygotowany dla Wirtualna Polska – Turystyka

 

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź