fbpx
Menu
Plaże / Południowa Dalmacja / Półwysep Pelješac / Regiony

Trstenik – półwysep Pelješac

Trstenik jest położony na południowym wybrzeżu Półwyspu Pelješac. Miasteczko jest bardzo urokliwe, leży nad zatoką  w kształcie półksiężyca. Słynie z ładnych naturalnych plaż, pięknych zatoczek i czystego morza. Stąd warto wybrać się na wycieczkę na wyspę Mljet i zobaczyć naturalne piękno Parku Narodowego Mljet. 

Trstenik

Trstenik Dojazd

Postanawiamy jechać do niego z Orebic drogą dość mało wygodną, ale jakże piękną. Droga prowadzi przez tunel, a następnie mijamy miejscowości Potomje i Borak. 

Trstenik

Trstenik – moje wrażenia

Przejeżdżamy przez tunel, droga wąska asfaltowa, ale jaki widok. Jesteśmy dość wysoko, w dole kilka domków, a na zboczach same kiście fioletowych winogron, jest pięknie! Wyskakuje z auta i zrywam kiść winogron, to chyba najsmaczniejsze winogrona jakie jadłam w życiu – przepyszne!

Trstenik jest idealnym miejscem dla osób, które chcą spędzić wakacje z dala od tłumu turystów.  Miasteczko po wielkich pożarach jakie nawiedziły półwysep w 2015 roku, dość mocno ucierpiał. Część winorośli została zniszczona. Cichy, spokojny, z ładnymi krajobrazami, jest wymarzonym miejscem do ładowania akumulatorów! 

Znajdziemy tu kilka barów, restauracji. Cichy, spokojny, z cudownymi krajobrazami wokoło, jak inne osady na Płw. Peljesac jest wymarzonym miejscem do ładowania akumulatorów!

Trstenik

Plaże

Plaża długa, żwirowa, ale wąska. Klimatyczne miejsce, podoba mi się bardziej niż Trpanj. Z tego co się orientuję nie ma tu hoteli. Jeśli chcemy tu wypocząć musimy znaleźć apartament.
Trstenik
Trstenik

Wina

W okolicy miasteczka znajduje się wiele winnic, w tym najbardziej znana Grgic Vina, położona na wzgórzu w odrestaurowanej dawnej twierdzy. Winnica produkuje czerwone wino Plavac Mali i białe wino Pošip. Oba wina pochodzą z tego obszaru. W Trestniku znajdziecie także kilka barów i restauracji. Kalifornijska winiarz, Mike Grgich, pochodzi z Chorwacji. W 1996 roku założył Grgic Vina, jego pierwszą winnicę w Chorwacji, właśnie w Trstenik.  Oba wina są rodzime dla tego obszaru. Niektóre z jego winnice znajdują się w obszarze Dingac.
O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź