fbpx
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Menu
plaże / Południowa Dalmacja / Półwysep Pelješac / Popularne / Regiony

Urokliwe Trpanj – Półwysep Pelješac

Trpanj, miasteczko malowniczo usytuowane wśród zielonych wzgórz, na północnym wybrzeżu Półwyspu Pelješac w Dalmacji południowej. 

Trpanj

Miasteczko zachwyca – swoim urokiem, ciepłem, ładnymi plażami i wspaniałymi widokami na Riwierę Makarską. Na najwyższym wzgórzu powyżej miejscowości, w XVII wieku wybudowano kościółek św. Rocha, z którego rozciąga się wspaniały widok na  Trpanj i pas wybrzeża. 

Zakwaterowanie – wybierz najlepszy nocleg w Trapnj i okolicach – KLIKNIJ

Maria Panna Gwiazda Morza

Patronką portu, rybaków i żeglarzy jest Maria Panna Gwiazda Morza, której rzeźba znajduje się na skale przed portem. W miasteczku znajdziemy ładne plaże, duży wybór apartamentów, camping oraz szeroką bazę usług gastronomicznych.

Plaże w Trpanj

Będąc w okolicach Trpanj warto wybrać się do Zatoki Blace,  w której się znajduje błoto lecznicze.  Niektóre badania pokazują, że błoto lecznicze pomaga w leczeniu chorób reumatycznych i kobiecych narządów rodnych. Korzystanie z walorów tego błota o kolorze antracytu i zapachu siarkowodoru jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich. W odległości ok. 10 km znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Chorwacji, Divna, która przyciąga swoim krystalicznym kolorem Jadranu i bajecznymi widokami – kliknij

img-peljesac-trpanj-03

Dojazd do Trpanj

Droga z Orebic do Trpanj jest bardzo malownicza i wynosi ok. 20 km. Do Trpanj można dotrzeć promem z miasta Ploče (rejs trwa 1 h), lub drogą lądową przez miasto Ston, oddalone o 53 km.

img-peljesac-trpanj-02

Trochę historii:

Trpanj, a raczej tereny, na których się znajduje, przyciągały ludzi od dawnych czasów, o czym świadczą szczątki ceramiczne znalezione na zboczach wzgórza Gradina, powyżej miejscowości. Na najwyższym wzgórzu powyżej miejscowości, w XVII wieku wybudowano kościółek św. Rocha (sv. Roka), z którego rozciąga się wspaniały widok na  Trpanj i pas wybrzeża.  Patronką portu, rybaków i żeglarzy jest Maria Panna Gwiazda Morza (Zvijezda mora), której rzeźba znajduje się na skale przed portem.
 
Miasteczko Trpanj powstało w pobliżu dawnej osady rzymskiej, z której do dziś dochowały się jedynie część mozaiki na ścianie cmentarza. W pobliżu znajdują się inne zabytki: ruiny twierdzy rodu Kačić, kościół św. Rocha, z którego rozpościera się przepiękny widok na kilka kapliczek.
  
 img-peljesac-trpanj-08
 
Spędzając czas w miasteczkuj, chociaż nie tylko tu, tylko na całym półwyspie, koniecznie musicie odwiedzić tutejsze winnice, gospody i winiarnie, w których możecie skosztować słynnych  pelješkich win: Dingač i Postup, lub wybrać się do któregoś z gospodarstw wiejskich.
O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

7 komentarzy

 • Daniel
  22 maja 2018 g. 21:29

  Też byłem dojeżdżałem codziennie autem z trpanj na divnę. Byłem w Egipcie i Grecji ale wakacje na divnie jak dotąd były najlepsze.. zero tłumów to mi się podobało :-), bieraz oprócz nas może było z pięciu plażowiczów. Mam nadzieję że jeszcze wrócę w te okolice..

  Odpowiedz
 • Hania
  17 sierpnia 2015 g. 16:49

  Piękne plaże! Tym bardziej, że większości Chorwacja kojarzy się głównie z kamienistymi plażami, na których wypoczynek należy do mało przyjemnych… Tak jak pisze Tatiana wyżej – taki car hopping po wybrzeżu to też opcja dla mnie! Chętnie bym się wybrała! 🙂

  Odpowiedz
 • Tatiana
  14 sierpnia 2015 g. 20:09

  Ale bajeczne plaże! My parę lat temu byliśmy w okolicach Zadaru i zakochaliśmy się na zabój w Chorwacji. Marzy nam się parę tygodni samochodem wybrzeżem by zamiast skakać po autobusach, mieć czas i możliwość zatrzymać się w tym miejscu, w którym nam się podoba i zostać tam na dłużej.

  Odpowiedz
  • agnieszka
   17 sierpnia 2015 g. 22:02

   My zawsze tak robimy, to sa dopiero wakacje 🙂

   Odpowiedz
 • Natalia | Biegun Wschodni
  14 sierpnia 2015 g. 16:39

  Byliśmy tam w zeszłym roku w ramach objazdówki po Słowenii, Chorwacji i Bośni. Potwierdzam, urocze miejsce. Zresztą cały półwysep robi wrażenie

  Odpowiedz
 • Michał
  14 sierpnia 2015 g. 13:35

  uwielbiam takie odosobnione miejsca, poza sezonem, spokojne, gdzie życie tętni swoim rytmem. A ta plaża rzeczywiście piękna 😉

  Odpowiedz
 • i saw pictures
  14 sierpnia 2015 g. 11:24

  NAprawdę tam bajowo 🙂 Chorwację uwielbiam, choć ostatnio odkryłam Czarnogórę i też się zakochałam.

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź