fbpx
Menu
Chorwacja / Południowa Dalmacja / Półwysep Pelješac

Žuljana – Półwysep Pelješac

Žuljana to mała wioska rybacka znajdująca się w południowo-zachodniej części Półwyspu Pelješac w południowej Dalamcji. Z tej miejscowości roztacza się wyjątkowo uroczy widok na wyspę Mljet.

Dojazd

Do Žuljany prowadzi bardzo piękny zjazd, jeden z najładniejszych na półwyspie. 

Plaże w Žuljanie

Miasteczko każdego roku przyciąga coraz więcej turystów. Znajdziemy tu malownicze żwirowe plaże, które wymieniane są wśród najpiękniejszych w południowej Dalmacji. Morze w tych rejonach jest dość płytkie, dlatego miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi. Natomiast sąsiednia zatoka jest ulubionym celem wędkarzy oraz hodowlą muli i ostryg. Idealne miejsce, aby cieszyć się naturą, i zbadać wiele ukrytych zatok i małych kamienistych plaż w okolicy. Najbardziej popularna jest plaża Vucina się w zatoce o tej samej nazwie.

Žuljana na rodzinne wakacje

Turyści, którzy szukają ciszy, spokoju i dobrego wina będą zachwyceni – to bardzo kameralna miejscowość. To idealne miejsce, aby cieszyć się naturą i odkrywać urokliwe plaże oraz zatoczki w okolicy. Pobliskie wody nadają się do snurkowania oraz nurkowania. Žuljana to dobre miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji.

Wrażenia

Žuljany  ma i zwolenników i przeciwników, postanowiłam sama sprawdzić jak to wygląda. Žuljana okazuje się bardzo sympatycznym miasteczkiem, ładne, ciche i spokojne. Dość spora plaża przy wjeździe i dalej już za miasteczkiem, także osoby lubiące ładne żwirowe plaże na pewno będą zadowolone z wyboru z tego miejsca! Domki zadbane stoją w rzędzie wzdłuż morza, wszędzie piękna roślinność, mała promenada, mi się tu bardzo podoba, z chęcią bym tu wróciła, także ja pozytywnie odbieram to miejsce i zapisuje się do grona zwolenników. Jest tu także małe pole namiotowe.

Žuljana jest popularnym miejscem dla nurków. Istnieją tu dwa centra nurkowe i ponad 25 miejsc nurkowych.

 
O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

2 komentarze

 • ZOFIA
  24 września 2019 g. 16:25

  Chorwacja jest przepiekna.

  Odpowiedz
  • Jolyy
   2 marca 2020 g. 18:55

   Też tak uważam:-)

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź