fbpx
Menu
Istria / Rovinj

Rovinj – perła półwyspu Istria

Rovinj jedno z najpiękniejszych miasteczek na wybrzeżu Adriatyku. Nazywane perłą półwyspu Istria. Miejsce jest uważane za jedno z najbardziej romantycznych w całej Europie, dlatego jeśli myślimy o zaręczynach, to jest to strzał w dziesiątkę. 

Rovinj

Położenie

Miasteczko leży na zachodnim wybrzeżu Istrii, na południe od Zatoki Limskiej. Jest jednym z najbardziej malowniczych miasteczek w Chorwacji. Miasto to znajduje się na półwyspie. Wzdłuż wybrzeża rozsiane jest mnóstwo wysp, wysepek i raf.

Rovinj

Rovinj

Rovinj

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rovinj 45.079941, 13.643526

Zakwaterowanie

Znajdziemy tu wiele hoteli i apartamentów. Warto jednak miejsce na wakacje znaleźć gdzieś na obrzeżach miasteczka, gdyż w centrum w sezonie jest bardzo tłoczno.

Najlepsze apartamenty i hotele w Rovinj  – KLIKNIJ

Parkowanie

Przed starym miastem znajdują się duże płatne parkingi. Tam najlepiej zostawić auto i prostą droga udać się na zwiedzanie.

Rovinj z dziećmi

Ze względu na kocie łby na starym mieście, nie warto brać wózka. Przynajmniej nasz wózek ( lekka spacerówka) nie dał się prowadzić i musieliśmy zostawić go w aucie. Małe dzieci albo zabierajmy w nosidłach, a te większe przejdą się spacerkiem. Przed wejściem na starówkę znajduje się duży plac zabaw więc nasze maluchy mogą się na nim pobawić.

Stare miasto

Stare miasto jest w stylu weneckim – plątanina wąskich klimatycznych uliczek, kolorowe kamienice oraz niepowtarzalny klimat, przyciągają tu rzesze turystów. Jednak mimo tego, miasteczko zachowuje swój urok i sprawia, że każdy chce tu powrócić.

Ulica Grisia

Grisia jest urokliwą uliczką, która prowadzi do kościoła parafialnego św Eufemii. Należy do najbardziej rozpoznawalnych miejsc na starym mieście Rovinj. Ulica jest malowniczo brukowana z krętymi kamiennymi schodami.
Odbywa się tu wystawa. Powstała z inicjatywy członków Art Colony, którzy propagują sztuki wizualne i rewitalizację miasta przez zbieranie artystów i prezentacji swoich prac na otwartej przestrzeni. Wiele artystów prezentować swoje prace na Grisia przyciąga uwagę odwiedzających i turystów.
Artyści tacy jak Mascarelli, Bassani Matic, Milić, Škrnjug, Šumonja, Vuličević i wielu innych uczestniczył w tej ulicznej wystawie wielokrotnie.

Kościół St. Eufemii

Barokowy budynek w stylu weneckim jest największym zabytkiem w mieście, zrekonstruowany w latach 1725 i 1736. Wszystkie małe uliczki prowadzą do tego miejsca. Obowiązkowy punkt do odwiedzenia.

Niepowtarzalny klimat

Kołyszące się na morzu łódki, tworzą spektakularny widok, wręcz jak malowany obraz. Znajdziemy tu typowe istryjskie knajpki, gdzie warto przysiąść i poczuć magię tego miejsca.

Port

Warto przejść się promenadą przy porcie, gdzie znajduje się wiele pięknych łodek i jachtów. Wzdłuż promenady możemy usiąść w jednej z kawiarni i delektować sie wspaniała kawą i lodami!

Wyspa Św. Katarzyny

Na wyspie św. Katarzyny znajduje się pałacyk, który należał do polskiego hrabiego Ignacego Korwina – Milewskiego. Wokół miasteczka rozciąga się wspaniały widok na bujną przyrodę.

Plaże

W pobliżu miasteczka znajduje się wiele ładnych plaż, w tym przyjazne dla rodzin z dziećmi.

Zlatni rt i Škaraba Forest Park

Zlatni rt (Złoty Przylądek) Park Las jest najważniejszym obszarem parku na północno-wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Jest to najstarsze chronione miejsce na Istrii, o wysokiej wartości botanicznej. Jest to nieuniknione miejsce na długie spacery lub jazdę na rowerze. Jest położony na południu, zaledwie 15 minut spacerem od centrum miasta. 

Wrażenia

Jest to jedno z najpiękniejszych miasteczek na całym wybrzeżu Chorwacji. Plątanina wąskich uliczek, stare klimatyczne kamienice,  urocze sklepiki, niepowtarzalne knajpki. Na pewno każdy musi odwiedzić to miejsce. Za dnia i wieczorem to miejsce bije swoim urokiem. 

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

9 komentarzy

 • Ala
  7 sierpnia 2019 g. 23:49

  My bylismy w Rovinj po 6 rano, bylo spokojnie, uroczo i pusto 🙂

  Odpowiedz
 • Marcin
  27 czerwca 2019 g. 13:31

  Witam 🙂 Jak można dostać się do najbliższej plaży w okolicach Rovinj?

  Odpowiedz
 • Aga
  4 marca 2018 g. 21:37

  Piękne miejsce trudno zostało odliczać dni do zwiedzenia ponownie Rovinji 🐳

  Odpowiedz
  • agnieszka
   5 marca 2018 g. 17:54

   Super 🙂

   Odpowiedz
 • Anonim
  4 marca 2018 g. 21:15

  Bardzo piękne miasteczko i okolice 🙂

  Odpowiedz
 • Anna
  18 lipca 2017 g. 21:31

  Pieknie Jak zawsze za des Don Tam bedziemy znow 🤗😍😍

  Odpowiedz
  • agnieszka
   9 stycznia 2018 g. 00:18

   jak wrażenia :)?

   Odpowiedz
 • Epepa
  17 czerwca 2017 g. 10:41

  Byłam i też mi się bardzo podobało :). Piękne miasto i plaże wokół!

  Odpowiedz
  • agnieszka
   9 stycznia 2018 g. 00:18

   To prawda pięknie 🙂

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź