fbpx
Menu
Środkowa Dalmacja / Wyspa Hvar / Wyspy

Stari Grad – Wyspa Hvar + noclegu

Stari Grad na wyspie Hvar, pierwszy raz odwiedziłam w 2008 roku przy okazji pobytu na wyspie. Póżniej odwiedzaliśmy je jeszcze trzy razy. Tam też stacjonowaliśmy na wyspie. Jest to moje ulubione miasteczko na wyspie Hvar. Urzeka mnie jego klimat, uliczki, kamienne domy, to miejsce do którego chce się wracać. O wyspie – KLIKNIJ

Stari Grad Stari Grad        

Położenie

Stari Grad znajduje się w północno-zachodniej części wyspy, w głębokiej i chronionej zatoce.

Prom

Na wyspę Hvar można się dostać promem, np. ze Splitu. Do Stari Grad pływają promy, które zabierające również samochody. Prom płynie ok. 2 godziny i jest to czas na podziwanie pięknych widoków!

Stari Grad

Stari Grad

Trochę historii

Stari Grad to najstarsze miasto na wyspie. Dobrze, że jeszcze nie został ogarnięty przez masową turystykę i spodoba się każdemu, kto na wakacjach chce mieć ciszę i spokój.

Stari Grad

Letni pałacu Petra Hektorovicia

Szczególnie polecam odwiedzić Tvrdalj, letni pałacu Petra Hektorovicia, chorwackiego poety i pisarza. Masywne mury kryją piękny staw, gołębnik w wieży nad stawem oraz wspaniałe ogrody, które pisarz urządził właśnie po to, aby mógł odpoczywać i podziwiać piękno przyrody!

Stari Grad

Promenada nad zatoką

Stari Grad jest położony przy zatoce, gdzie znajduje się marina. Jest tu również promenada, której nadbrzeżem warto się przespacerować. Przy starej części miasta jest niewielki park z placem zabaw. Można tu odpocząć na jednej z ławeczek i obserwować ten leniwy rytm miasta.

Stari Grad

Stari Grad

Stari Grad

Miasteczko kościołów

W miasteczku znajduje się wiele kościołów. Na uwagę zasługuje barokowy kościół św. Roka, patrona Starego Gradu, którego dzień obchodzi się 16 sierpnia, a obchodom towarzyszy procesja oraz festyn. Kościół św. Stjepana, gdzie we wnętrzu znajdziemy bogato zdobione ołtarze oraz obrazy wenecjańskich artystów.
Inne kościoły godne zauważenia to: św. Ivana, kościół św. Luciji oraz kościół św. Nikoli, w którym znajduje się pozłacany ołtarz z 1612 roku.

Stari Grad

Plac Škor

Warto przejść się na plac Škor, otoczony pięknymi kamienicami i przestronnymi tarasami. Plac został wybudowany w formie antycznej sceny teatralnej, często odbywają się tu festiwale kulturalne.

Stari Grad

Stari Grad

Stari Grad

Polecane noclegi-kliknij zdjęcie

Wszystkie noclegi zostały polecane przez moich czytelników.
Plaże

Znajdują się tu dwie plaże miejskie. Z północnej strony miasteczka znajduje się plaża Banj, która będzie idealna dla rodzin z dziećmi. Plaża Lanterna, 10 min od centrum na południe, która składa się z plaży kamienistej i żwirkowej. Tu znajduje się również osiedle, o tej samej nazwie, gdzie możemy znaleźć ciekawe oferty kwater.

Półwyspu Kabal, to idealne miejsce na długie spacery oraz spokój. Znajduje się tu wiele ukrytych plaż i zatoczek.

Stari Grad

Wyróżnienia

Według portalu European Best Destinations, wraz z innymi popularnymi miastami jak Paryż, Madryt czy Ateny, Stari Grad został uznany za jedną z Najlepszych Europejskich Destynacji, które należy odwiedzić w 2017 roku.
Stari Grad

Wrażenia

Wspaniały klimat, urocze kafejki i winiarnie. Piękne kamienne domy, oraz spokój, to wszystko co znajdziemy w Stari Grad! Serdecznie Wam polecam to miejsce na wakacje.

Stari Grad

Stari Grad

Zdjęcia: Damian Piekarczyk, Cromania.pl

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

2 komentarze

 • Maria
  13 listopada 2017 g. 20:51

  Ja również uważam, że Stari Grad jest najładniejszym miasteczkiem na wyspie Hvar.

  Odpowiedz
  • agnieszka
   13 listopada 2017 g. 22:58

   🙂

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź