fbpx
Menu
Chorwacja dla żeglarzy

Czarter jachtu w Chorwacji – co musisz wiedzieć

Czarter jachtu w Chorwacji. Chorwacja to od wielu lat kierunek chętnie wybierany przez żeglarzy. Z jednej strony miłośników morza przyciąga pewna pogoda i doskonałe warunki. Wiele słonecznych dni, ciepła woda i pomyślne wiatry, które zapewniają spokojne żeglowanie. Z drugiej wspaniała linia brzegowa oferująca możliwość zakotwiczenia u brzegu wielu urokliwych wysepek i zaplanowania bardzo indywidualnej trasy rejsu, która z całą pewnością będzie obfitowała w liczne atrakcje. Do tego dochodzi oczywiście przepyszne jedzenie – świeże owoce morza, doskonała baranina, młode wino, no i oczywiście gościnność Chorwatów.

Jak jednak przygotować się do wymarzonej podróży? Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na czarter jachtu w Chorwacji?

Na rynku działa wielu profesjonalnych armatorów, którzy oferują czarter jachtu w Chorwacji. Obecnie możemy wybierać spośród wielu wysokiej klasy łodzi żaglowych czy katamaranów. Nowoczesne jachty są wygodne, doskonale dostosowane do potrzeb i wymagań kilkuosobowej rodziny. Oprócz wygodnych i przytulnych, zamykanych koi, możemy liczyć na obszerną mesę, nowoczesny kambuz z lodówką i w pełni wyposażoną kuchenką, zaplecze sanitarne z wc i prysznicem. Kiedy wybierzemy już wymarzoną łódź i zaplanujemy naszą wielką morską przygodę, poświęćmy trochę czasu na logistykę naszej wyprawy i upewnijmy się, że zadbaliśmy o wygodę i bezpieczeństwo całej załogi.

Oto lista spraw, którym warto się przyjrzeć przed wyruszeniem w rejs po Chorwacji:

1. Ubezpieczenie kaucji:

Czarterując jacht musimy się oczywiście liczyć z koniecznością wpłacenia kaucji. Ze względu jednak na wysoką klasę łodzi żaglowych, czy katamaranów warto kaucję ubezpieczyć. Opcję taką udostępnia w tej chwili wielu armatorów. Dzięki temu rozwiązaniu możemy obniżyć naszą odpowiedzialność w razie jakichkolwiek uszkodzeń jak np. otarcie burty, potarganie żagli, czy zgubienie odbijaczy.

2. Check in/ Check out:

Warto dobrze przygotować się do procedury odbioru i zdania jachtu. Przy odbiorze jachtu należy nie tylko dokładnie obejrzeć strategiczne miejsca – jeśli coś wzbudza naszą wątpliwość, nie bójmy się pytać, czy zwracać uwagę. Wykonajmy zdjęcia, które udokumentują stan łodzi w momencie jej odbioru. Po powrocie z rejsu przygotujmy się także do zdania łodzi, zadbajmy o to, by przy procedurze obecny był armator.

3. Telefony ratunkowe:

Przed wyruszeniem w podróż zapiszmy koniecznie kontakt do Ambasady Polskiej, a także telefony alarmowe – policji, straży pożarnej i pogotowia. Warto pamiętać, że w Chorwacji, tak samo jak w Polsce funkcjonuje uniwersalny numer alarmowy 112, pod którym możemy prosić o pomoc w nagłych sytuacjach. Telefony – KLIKNIJ

4. Na jachcie: Koniecznie zabierzmy ze sobą balsam z wysokim filtrem i nakrycie głowy.

Słońce w Chorwacji jest bardzo ostre, a nasza nieprzyzwyczajona do kontaktu z mocnym słońcem skóra może szybko ulec poważnym oparzeniom. Po pokładzie warto poruszać się w sportowych sandałach z zabudowanymi palcami – takie obuwie uchroni nas przed uszkodzeniami stopy np. w trakcie manewrów. Niezbędne okażą się także rękawice żeglarskie, które zabezpieczą dłonie przed otarciami od lin. Pamiętajmy o zabraniu apteczki, ciepłej odzieży – szczególnie wieczory i noce nad wodą mogą być chłodne oraz odzieży przeciwdeszczowej – na morzu warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

5. Jeśli zabieramy na pokład małe dziecko:

Koniecznie zadbajmy o kamizelkę ratunkową w odpowiednim rozmiarze. Kamizelkę możemy zakupić przed rejsem w sklepie żeglarskim lub dobrym markecie sportowym. Możemy też wypożyczyć ją u armatora jednostki. Dodatkowo zapytajmy o możliwość wypożyczenia i montażu siatki zabezpieczającej na relingi. Ten prosty zabieg znacznie podniesie bezpieczeństwo i uchroni malucha przed wypadnięciem za burtę.

Rejsy po Adriatyku to wspaniały sposób na spędzenie rodzinnych wakacji. By jednak w pełni móc cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, poświęćmy odrobinę czasu na dokładne zaplanowanie wymarzonej podróży. Czasem nieplanowane okoliczności, potrafią bowiem zepsuć nawet najlepiej zapowiadające się wakacje. Uchrońmy naszą rodzinę przed nieprzyjemnościami i zapewnijmy sobie swobodny odpoczynek. Zawczasu pomyślmy o ubezpieczeniu kaucji, przygotujmy solidną listę pokładowych niezbędników, zaopatrzmy się w numery alarmowe, solidnie przygotujmy się do procedury odbioru i zdania jachtu, wymieńmy walutę, zaopatrzmy się w dobry humor i sympatycznych członków załogi. Z takim przygotowaniem każdy rejs będzie wspaniałą, pełną niezapomnianych przeżyć przygodą.

czarter jachtu w Chorwacji

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź