fbpx
Menu
Chorwacja dla żeglarzy

Czarter jachtu w Chorwacji – co musisz wiedzieć

Czarter jachtu w Chorwacji. Chorwacja to od wielu lat kierunek chętnie wybierany przez żeglarzy. Z jednej strony miłośników morza przyciąga pewna pogoda i doskonałe warunki. Wiele słonecznych dni, ciepła woda i pomyślne wiatry, które zapewniają spokojne żeglowanie. Z drugiej wspaniała linia brzegowa oferująca możliwość zakotwiczenia u brzegu wielu urokliwych wysepek i zaplanowania bardzo indywidualnej trasy rejsu, która z całą pewnością będzie obfitowała w liczne atrakcje. Do tego dochodzi oczywiście przepyszne jedzenie – świeże owoce morza, doskonała baranina, młode wino, no i oczywiście gościnność Chorwatów.

Przez wiele lat odpowiadając na pytania moich czytelników stworzyłam serię e-booków, które, wg dotychczasowych czytelników, są bardzo pomocne w czasie pobytu w Chorwacji ze względu na swój praktyczny charakter oraz idealne dopasowanie do czytania na ekranie telefonu komórkowego.

Jak jednak przygotować się do wymarzonej podróży? Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na czarter jachtu w Chorwacji?

Na rynku działa wielu profesjonalnych armatorów, którzy oferują czarter jachtu w Chorwacji. Obecnie możemy wybierać spośród wielu wysokiej klasy łodzi żaglowych czy katamaranów. Nowoczesne jachty są wygodne, doskonale dostosowane do potrzeb i wymagań kilkuosobowej rodziny. Oprócz wygodnych i przytulnych, zamykanych koi, możemy liczyć na obszerną mesę, nowoczesny kambuz z lodówką i w pełni wyposażoną kuchenką, zaplecze sanitarne z wc i prysznicem. Kiedy wybierzemy już wymarzoną łódź i zaplanujemy naszą wielką morską przygodę, poświęćmy trochę czasu na logistykę naszej wyprawy i upewnijmy się, że zadbaliśmy o wygodę i bezpieczeństwo całej załogi.

Oto lista spraw, którym warto się przyjrzeć przed wyruszeniem w rejs po Chorwacji:

1. Ubezpieczenie kaucji:

Czarterując jacht musimy się oczywiście liczyć z koniecznością wpłacenia kaucji. Ze względu jednak na wysoką klasę łodzi żaglowych, czy katamaranów warto kaucję ubezpieczyć. Opcję taką udostępnia w tej chwili wielu armatorów. Dzięki temu rozwiązaniu możemy obniżyć naszą odpowiedzialność w razie jakichkolwiek uszkodzeń jak np. otarcie burty, potarganie żagli, czy zgubienie odbijaczy.

2. Check in/ Check out:

Warto dobrze przygotować się do procedury odbioru i zdania jachtu. Przy odbiorze jachtu należy nie tylko dokładnie obejrzeć strategiczne miejsca – jeśli coś wzbudza naszą wątpliwość, nie bójmy się pytać, czy zwracać uwagę. Wykonajmy zdjęcia, które udokumentują stan łodzi w momencie jej odbioru. Po powrocie z rejsu przygotujmy się także do zdania łodzi, zadbajmy o to, by przy procedurze obecny był armator.

3. Telefony ratunkowe:

Przed wyruszeniem w podróż zapiszmy koniecznie kontakt do Ambasady Polskiej, a także telefony alarmowe – policji, straży pożarnej i pogotowia. Warto pamiętać, że w Chorwacji, tak samo jak w Polsce funkcjonuje uniwersalny numer alarmowy 112, pod którym możemy prosić o pomoc w nagłych sytuacjach. Telefony – KLIKNIJ

4. Na jachcie: Koniecznie zabierzmy ze sobą balsam z wysokim filtrem i nakrycie głowy.

Słońce w Chorwacji jest bardzo ostre, a nasza nieprzyzwyczajona do kontaktu z mocnym słońcem skóra może szybko ulec poważnym oparzeniom. Po pokładzie warto poruszać się w sportowych sandałach z zabudowanymi palcami – takie obuwie uchroni nas przed uszkodzeniami stopy np. w trakcie manewrów. Niezbędne okażą się także rękawice żeglarskie, które zabezpieczą dłonie przed otarciami od lin. Pamiętajmy o zabraniu apteczki, ciepłej odzieży – szczególnie wieczory i noce nad wodą mogą być chłodne oraz odzieży przeciwdeszczowej – na morzu warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

5. Jeśli zabieramy na pokład małe dziecko:

Koniecznie zadbajmy o kamizelkę ratunkową w odpowiednim rozmiarze. Kamizelkę możemy zakupić przed rejsem w sklepie żeglarskim lub dobrym markecie sportowym. Możemy też wypożyczyć ją u armatora jednostki. Dodatkowo zapytajmy o możliwość wypożyczenia i montażu siatki zabezpieczającej na relingi. Ten prosty zabieg znacznie podniesie bezpieczeństwo i uchroni malucha przed wypadnięciem za burtę.

Rejsy po Adriatyku to wspaniały sposób na spędzenie rodzinnych wakacji. By jednak w pełni móc cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, poświęćmy odrobinę czasu na dokładne zaplanowanie wymarzonej podróży. Czasem nieplanowane okoliczności, potrafią bowiem zepsuć nawet najlepiej zapowiadające się wakacje. Uchrońmy naszą rodzinę przed nieprzyjemnościami i zapewnijmy sobie swobodny odpoczynek. Zawczasu pomyślmy o ubezpieczeniu kaucji, przygotujmy solidną listę pokładowych niezbędników, zaopatrzmy się w numery alarmowe, solidnie przygotujmy się do procedury odbioru i zdania jachtu, wymieńmy walutę, zaopatrzmy się w dobry humor i sympatycznych członków załogi. Z takim przygotowaniem każdy rejs będzie wspaniałą, pełną niezapomnianych przeżyć przygodą.

czarter jachtu w Chorwacji

TOP5 najpopularniejsze apartamenty w tym tygodniu:
Brač > Villa Slika
Pag > Mandre Island Pag
Ploče > Apartman Sanja
Mljet > Villa Evita Apartments
Korcula > Apartments Prigradica
... i wiele innych ZOBACZ

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź