fbpx
Menu
Chorwacja / Istria

Buje – miasteczko na winnym szlaku Istrii

Buje, to miasteczko liczące zaledwie 3000 mieszkańców. Jest położone w północno – zachodniej części półwyspu Istria.
Miejsce to nie był przypadkowym wyborem założenia miasta Buje. Ziemia była i jest wciąż idealna pod uprawy winnic i gajów oliwnych – miała też cel strategiczny w odległych czasach pełnych starć i lokalnych wojen.
Buje Istria

Dojazd do Buje

Dotrzemy tu w ciągu 30-40 min z wybrzeża, z miast takich jak Rovinj czy Umag, Duża cześć turystów przejeżdża przez miasteczko kierując się do winnic w Momjan, a naprawdę warto zatrzymać się chociaż na chwilę i pospacerować uliczkami tego uroczego miasteczka.
Buje Istria     Buje Istria Buje Istria    

Buje

Jak w większości miasteczek na półwyspie Istria przeważają wąskie uliczki przecinające się niesymetrycznie, jedne proste, inne wygięte, wznoszące się, opadające.
Dawni mieszkańcy to głównie Włosi, ale z czasem idealnie wtopili się tam Chorwaci, z którymi powstało zgrane towarzystwo mieszczan, rolników, handlarzy i wielu innych profesji rzemieślniczych.
Buje Istria

Klimatyczne Buje

Przytulone do siebie budynki, wąskie kamienice, niczym bracia i siostry odziane w kolorowe pastelowe szaty elewacji to piękny widok. Wiele uliczek bardzo się zwęża co tworzy ciekawe wrażenia. Przystankami są często pojawiające się kamienne stopnie na których można na chwile się zatrzymać i odpocząć. Z kolorowych okien dobiega rodzinny zgiełk oraz wspaniałe zapachy tradycyjnych dań kuchni chorwackiej.

Co zwiedzić?

  • Kościół parafialny św. Servulusa, patrona Buje
  • Dzwonnica z XV wieku obok kościoła św. Servula z niepowtarzalnym widokiem na otaczajcie miasteczko krajobrazy 
  • Kościół św. Marii Miłosierdzia z dzwonnicą i “freskiem” z XVI wieku
  • Wieża św. Marcina , jedna z niewielu istniejących pozostałości weneckich murów
  • Muzeum etnograficzne z rękodziełem należącym do kultury ludowej obszaru Buje
  • Wystawy w miejskiej galerii Orsola

Buje – cisza i spokój

Jest cicho, nawet bardzo jak na miasteczko takiej wielkości – to dobrze, odpoczywamy, wpatrujemy się w pastelowe
ciepłe mury, w stary kościół, w sympatycznych mieszkańców. Jest pięknie.

Droga winna

Tutaj można również znaleźć jedną z najsłynniejszych winnych dróg w Chorwacji, z 23 znanymi winnicami. W pobliskiej odległości znajdziemy region Momjan, gdzie są ulokowane najlepsze winnice na Istrii. Znajdziemy tu również dobrej jakości olwię z oliwek.

Artykuł napisany we współpracy z Artur Sobczyk

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź