fbpx
Menu
Chorwacja / Dojazd / Informacje praktyczne

Opłaty drogowe w Czechach – winiety 2021

Autostrady i drogi ekspresowe w Czechach są płatne. Opłatę drogową wnosimy poprzez zakup winiet.

Winiety w Czechach są obowiązkowe na autostradach i drogach ekspresowych. Obowiązek dotyczy to wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t poruszających się po drogach oznaczonych napisem „Droga szybkiego ruchu” i „Autostrada”.

Winiety w Czechach mają określony termin ważności. Przed wjazdem na terytorium Czech należy określić w jakim okresie będziemy poruszali się po czeskich drogach i zakupić odpowiednią winietę. Dostępną są następujące opcje: winieta 10-dniowa, winieta miesięczna oraz winieta roczna.

Ceny winiet w Czechach

Samochody do 3,5t;

10 dni- 310 CZK
Miesiąc – 440 CZK
Rok – 1500 CZK

Winiety roczne są ważne od 01.12.2020 do 31.01.2022.

Ważna informacja

Winiety w Czechach składają się z dwóch części. W obu częściach winiety należy wpisać prawidłowy numer rejestracyjny pojazdu. Większą część winiety należy nakleić w prawidłowej pozycji na przedniej szybie. Mniejszą część należy okazywać w razie ewentualnej kontroli.

Winieta – krok po kroku

  1. Winieta musi być ważna.
  2. Po zdjęciu folii ochronnej nienaruszoną winietę należy umieścić po wewnętrznej stronie nieprzyciemnionej części przedniej szyby w prawym dolnym narożniku.
  3. Nie wolno umieszczać winiety na bocznej czy tylnej szybie.
  4. Nie wolno przyczepiać winiety za pomocą przyssawki,  taśmy klejącej czy folii. Taka winieta jest nieważna.

Winiety w Czechach

Kary

Za brak winiety na szybie przewidziana jest kara pieniężna w wysokości do 5000 CZK (w ramach postępowania administracyjnego do 100 000 CZK).

Gdzie kupić winiety?

Winiety możemy zakupić na każdej stacji benzynowej lub przez internet. Należy pamiętać, aby winieta została od razu przyklejona przy wjeździe do danego kraju.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź