fbpx
Menu
Istria

Grožnjan – Istria – miasto artystów

Grožnjan w Chorwacji jest nazywany  miastem artystów i jest idealnym miejscem na jednodniowe wycieczki wypełnione sztuką, galeriami i koncertami. Znajduje się w głębi lądu na zachodzie Istrii, niedaleko Brtonigla i Novigradu, zaledwie 15 kilometrów od wybrzeża.

To średniowieczne miasto, którego pierwotne piękno przetrwało do dziś dzięki zachowanym starym murom, fortom, kościołom i zabytkom. Kluczowy moment w dziejach Grožnjana nastąpił na początku XX wieku, kiedy do miasta dotarła kolej, po której nastąpił przyspieszony rozwój krajowej produkcji ropy naftowej i zintensyfikowany handel z sąsiednimi krajami.

Grožnjan miasto artystów

Grožnjan stał się miastem artystów w 1956 roku. Wtedy to zaczęto zaludniać puste domy, które mieszkańcy opuścili szukając lepszego życia, aby w ten sposób zapewnić, że miasto przetrwa. Dziś ich występy i pomysły sprawiają, że miasto to jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na edukacyjny, relaksujący i kreatywny wypoczynek. Miasto jest wzbogacone o tradycję artystyczną, tak więc wystawy popularnych artystów odbywają się codziennie.

Grožnjan

Dojazd

Najbliższy przystanek na regularnej trasie autobusowej pomiędzy Buzet i Buje znajduje się około trzech kilometrów, w Bijele Zemlje, więc najlepszym sposobem, aby dostać się do Groznjan jest wynajęcie samochodu. Oczywiście większość z nas nie ma takiego problemu, bo większość Polaków do Chorwacji przyjeżdża swoim autem.

Parking

Parking znajduje się przy wjeździe do miasteczka,  koło pomnika. Tu zostawiamy swoje samochody i ruszamy na zwiedzanie uroczego miejsca.

Miasteczko Grožnjan i jego historia

Podobnie jak sąsiednie istryjskie wioski, Grožnjan znajduje się na szczycie wzgórza. 228 metrów nad poziomem morza i wiernie czuwa od wieków nad doliną Mirny. W pobliżu odkryto ruiny rzymskich ruin i artefaktów, ale pierwszy raz w historii wzmianka o mieście pochodzi z 1102 roku. Podobnie jak wiele miast w Chorwacji, Grožnjan ma złożoną historię. Przez jakiś czas miasto było właściwie zamkiem – Wielka Brama, która prowadzi do miasta, miała kiedyś most zwodzony.

Po drugiej wojnie światowej, kiedy wielu mieszkańców Groznjana wyemigrowało do Włoch. W 1965 r., Chcąc ocalić umierające miasto, Grožnjan został formalnie uznany za “Miasto Artystów”. Artyści wprowadzili się i zaczęli przekształcać to miejsce w kolonię artystów, jaką jest dzisiaj. Obecnie około 30 galerii zajmuje Grožnjan, a także służy jako siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury Młodych Muzyków.

Co zobaczyć?

  • Kościół św. Wita (Sv. Vid) pochodzi z XIII wieku
  • Loggia wenecka pozostała nietknięta pomimo burzliwej historii
  • Mury miejskie służyły jako ochrona przed atakującymi, a teraz zapewniają doskonały widok na pobliskie krajobrazy
  • Popularny festiwal Jazz iz powrotem i szkołę jazzową w Międzynarodowym Centrum Młodzieży
  • Liczne galerie, w których artyści wystawiają swoje prace
  • Rekreacyjna jazda rowerem, Artystyczny Grožnjan gromadzi wielu rowerzystów

Magiczny czas w Grožnjan

Spokojna miejscowość przez większą część roku, Grožnjan budzi się ze snu podczas letnich miesięcy, kiedy to odbywa się festiwal jazzowy. Jednak magia miasteczka jest najbardziej widoczna późną wiosną lub jesienią, gdy ulice pustoszeją i turyści znikają. Migawki malutkich drzwi, kolorowe numery domów, urocze okiennice i  kamienne ławy dominują w albumie fotograficznym z podróży do Grožnjan. Te domy są dziełem bajek i fantastycznych powieści. Grožnjan jest jednym słowem czarujący. Bardzo mi się tu podobało, poza sezonem czas zatrzymał się tu w miejscu. Jak reszta innych klimatycznych miejsc na Istrii to miasteczko zrobiło na mnie ogromne wrażenie.

Zdjęcia Artur Sobczyk

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź