fbpx
Menu
Istria

Umag – miasteczko na Istrii

Umag-Umago, małe miasteczko i port na północno-zachodnim wybrzeżu Istrii, nazywane “bramą Chorwacji do Europy”. Ma też opinie centrum sportowego na Istrii, ponieważ jako gospodarz turnieju ATP od wielu lat, przyciąga najlepszych tenisistów z całego świata.

Umag stare miasto

Umag stare miasto

Jego dobroczynne właściwości zostały już uznane przez Rzymian, którzy przekształcili miasto w swoje letnie rezydencje. Wspaniałość i blask tamtych czasów dziś znajduje odzwierciedlenie w wielu weneckich domach w starej części Umag-Umago.

Gdzie mieszkać?

Nasza kwatera, znajdowała się na północy miasteczka. Kwatery i hotele w Umag.

W niedalekiej odległości od stadionu stella maris oraz ośrodków sol umag i stella maris.  Mieszkaliśmy przy samej piaszczystej plaży. Było to wygodne rozwiązanie, nasza córka była zachwycona piaskiem. Jednak należy wspomnieć, że piasek w okolicy jest ciemny, nieładny, woda przy brzegu wygląda na brudną. Co oczywiście jest złudne, gdyż jest ona przy brzegu mętna…z naszego tarasu rozpościerał sie piękny widok na lagunę. Dla dzieci, szczególnie małych plaża była ok, woda była bardzo długo płytka. Jednak my często korzystaliśmy z plaży, która znajdowała się zaraz za plażą piaszczystą, była to piękna plaża żwirkowa…długa i zacieniona. Zaraz obok znajdowały się skały. Także jeśli szukacie różnych rodzajów plaż, to idealne miejsce. Obok znajdowała się konoba, a w niedalekiej odległości Konzum.

DSC_8667

Umag

DSC_8414

Umag – widok z tarasu

DSC_8422

Umag

Umag - gdzie mieszkalismy

ładowanie mapy - proszę czekać...

Umag - gdzie mieszkalismy 45.446403, 13.515973

Plaże

Miasto może pochwalić się 10 plażami, które otrzymały certyfikat Błękitnej Flagi. Tutejsze plaże są żwirowe, kamieniste oraz betonowe. Większość ładnych plaż znajduje się w północnej części miasta. Tam też zlokalizowane są najbardziej atrakcyjne hotele i kempingi. Poniżej przedstawiamy plaże, które znajdowały się koło naszego zakwaterowania.

DSC_8619

Umag

DSC_8674

tel3

DSC_8655

Umag

DSC_8640

Umag

DSC_8631

Umag okolice Stella Maris

DSC_8620

Historia i dziedzictwo

Stare miasto Umag znajduje się na małym półwyspie (niegdyś wyspie) na północno-zachodnim wybrzeżu Istrii. Został zbudowany na fundamentach rzymskich ruin i zachował swoją sieć wąskich uliczek i średniowiecznej struktury miejskiej. Rzymianie uważali Umag-Umago za swój kurort i połączyli go z lądem.

Nowa część Umag rozciąga się w większości wzdłuż wybrzeża od Katoro do Novigrad, gdzie znajdują się jego główne atrakcje turystyczne.

Oprócz Umag, istnieją dwa ośrodki turystyczne w tym obszarze – Savudrija, jedna z najstarszych latarni nad chorwackim Adriatykiem od roku 1826 i Lovrečica jako oaza spokoju na rodzinne wakacje.

Mini pociąg turystyczny łączy Umag z Katoro.

DSC_8450

DSC_8491

DSC_8500

DSC_8447

Zwiedzanie

Stacjonując na północy Umag, najlepszym rozwiązaniem, aby zwiedzić miasteczko była przejażdżka pociągiem turystycznym. Dla naszej córki była to nie lada atrakcja. Podróż trwała 15 min, a po drodze możemy podziwiać piękne widoki. Pociąg zatrzymuje się przy morskim deptaku, gdzie wolnym krokiem dojdziemy do głównego placu starówki.

DSC_8424

DSC_8586

DSC_8529

DSC_8434

DSC_8578

DSC_8474

DSC_8559

DSC_8456

DSC_8551

DSC_8555

DSC_8575

DSC_8541

Wrażenia

Architektura w miasteczku jest dość zróżnicowana, znajdziemy tu pozostałości po rzymianach, ale także dużo nowych budynków, które zostały zbudowane po wojnie. Niektórzy uważają Umag za jedno z najmniej atrakcyjnych miasteczek na wybrzeżu Istrii. Ja się z tym nie do końca zgodzę. Na mnie zrobiło bardzo pozytywne wrażenie, szczególnie starówka. Nieduża, ale z włoskim klimatem. Wiele knajp, starych sklepików, wąskie klimatyczne uliczki. Za dnia i wieczorem ma swój urok. Na pewno jest to wspaniała baza wypadowa. Poza  tym możemy mieszkać na obrzeżach miasteczka i plażować w ciągu dnia, a wieczorem bardzo szybko dostaniemy się do centrum i możemy delektować się urokami gwarnego miasteczka.

  • Mury miejskie, bramy miasta ze zwodzonym mostem zbudowano w 10. wieku. Zostały one częściowo zachowane w południowo-zachodniej części, obok Muzeum Miasta.
  • Przy wejściu do zabytkowego centrum stoi kościół św Roche, zbudowany po epidemii dżumy w 1507 roku. We wnętrzu kościoła znajduje się niezwykły drewniany strop malowany olejem z 18. wieku.
  • Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św Peregrine, patrona miasta Umag
  • Przy przystanku turystycznego pociągu znajdziemy duży plac zabaw dla dzieci.

DSC_8568

DSC_8567

DSC_8557

DSC_8517

DSC_8469

DSC_8556

DSC_8562

DSC_8566

DSC_8513

Co zobaczyć w okolicy?

Odległości na Istrii między miasteczkami są tak niewielkie, że z Umag możemy zwiedzać największe atrakcje regionu. Szczególnie polecamy najpiękniejszy region winiarski na Istrii Momjan. Bajeczne winiarnie ( np. Kabola, Kozlovic), piękne widoki, zielone pagórki, winorośla, wygląda to jak mała Toskania. My byliśmy zachwyceni interiorem Istrii, o czym Wam już pisałam nie raz!

DSC_8229

tel4

DSC_8334

Słowenia

Tylko kilkanaście kilometrów dzieli nas od tego uroczego państwa. Warto wybrać się na całodniową wycieczkę, zwiedzić miasteczka na wybrzeżu, nas szczególnie zachwycił Piran.

DSC_8696

Włochy

Stąd także bardzo blisko do bardzo uroczego miasta Triest. Bardzo polecamy, aby go odwiedzić. Starówka zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie.  Do Wenecji macie stąd ok. 2 godziny jazdy!! Wycieczka do Wenecji – KLIKNIJ

DSC_8725 Obraz 853

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź