fbpx
Menu
Wyspa Vis / Wyspy

Wyspa Biševo – Błękitna Jaskinia – jaskinia Modra Špilja

Wyspa Biševo – Błękitna Jaskinia – jaskinia Modra Špilja

Jedną z najpiękniejszych jaskiń Chorwacji jest Modra Špilja, zwana inaczej Błękitną Jaskinią. Znajduje się ona na wyspie Biševo.

Jak dojechać?

Najprościej jest się udać do niej z portu Komiža na wyspie Vis. Od czerwca do września organizowane są liczne kursy wodnych taksówek na wyspę Biševo. Wodne taksówki kursują tylko do 12 godziny w ramach zwiedzania jaskini. Jeśli ktoś chce się dostać na Biševo późniejszą porą musi w sam w swoim zakresie zatroszczyć się o transport.

Pora dnia

Ważne, aby pamiętać o porze dnia o której chcemy się udać do jaskini. Okazuje się, że grotę najlepiej jest zwiedzać i podziwiać do godziny 12:00 ponieważ tylko w godzinach przedpołudniowych jaskinia jest najbardziej widowiskowa ze względu na kąt padania promieni słonecznych do groty.

Transfer do jaskini

Transfer z portu Komiža na Biševo odbywał się bardzo sprawnie i szybko, za sprawą piekielnie szybkiej motorówki. Na miejscu naszym oczom ukazała się mała zatoczka, w której znajdowały się setki osób okalające tłumem słup wyświetlający numerki. Po zakupieniu biletu na wyspie Biševo zostaje nam przydzielony numerek. A numerek ten warunkuje zaś wejście na kolejną łódź, która transportuje turystów do 9 osób na pokładzie już bezpośrednio do Modrej Špilji. Każda z łodzi wpływa do jaskini kolejno, jedna za drugą.

Jak to wygląda?

Po odczekaniu 2 godzin, wywołani mrugającym na słupku numerkiem podeszliśmy do łodzi. Uprzejmi pracownicy pomogli nam zająć miejsca i w grupce około 9 osobowej ruszyliśmy w stronę jaskini. Moje wyobrażenie na temat zwiedzania jej odbiegało zdecydowanie od realiów. Przed wejściem do jaskini stały już 4 łodzie i w takim konwoju wpłynęliśmy do jej wnętrza gdzie podziwialiśmy jej niesamowitą budowę, błękitne poblask bijący spod dna i słoneczne bliki tańczące na sklepieniu groty. Wszystko za sprawą promieni słonecznych przedostających się do wnętrza groty przez mały przesmyk pod wodą. 

To jest piękne!

Jaskinia wewnątrz oszałamia niesamowitą budową wraz z błękitnymi poblaskami bijącymi od dna. Wszystko za sprawą promieni słonecznych przedostających się do wnętrza groty przez mały przesmyk pod wodą. Jest to jedyne w swoim rodzaju zjawisko, którego nie można przegapić.

Wrażenia

Jaskinia jest bajeczna, robi na wszystkich ogromne wrażenie! Pomimo tłoku wewnątrz i gwaru przekrzykujących się przewodników opowiadających o jaskini, było to doznanie niesamowite, wręcz metafizyczne, które na długo zapadnie w naszych pamięciach. W drodze powrotnej na Vis motorówka delikatnie zmienia kurs by płynący mogli podziwiać wybrzeże wyspy z morza.

Autor tekstu i zdjęcia: Xenia Chowaniec laureatka konkursu „Twoje zdjęcie w Ambasadzie” edycja II, zorganizowanego przez bloga Cromania.pl przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji. Główną nagrodą był rejs jachtem po Adriatyku dla dwóch osób, ufundowany przez Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Zagrzebiu.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

2 komentarze

 • embi
  11 lipca 2018 g. 15:05

  wszędzie w internecie ceny wynoszą ok 125 Eur/osobę dorosłą, z tym, że oferty te zawierają również sprzęt do nurkowania. pytanie czy da się to zorganizować taniej lub ewentualnie jaka jest cena, jeśli ktoś nie jest zainteresowany nurkowaniem

  Odpowiedz
 • Magda
  22 maja 2018 g. 13:46

  Ile kosztował wjazd do tej jaskini?

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź