fbpx
Menu
Chorwacja dla żeglarzy

Kiedy najlepiej zarezerwować jacht w Chorwacji?

Wakacyjne rejsy w Chorwacji cieszą się niesłabnącą popularnością. Już nie tylko zaprawieni żeglarze decydują się na ten sposób spędzania wolnego czasu. Również osoby, które nie posiadają uprawnień żeglarskich, coraz chętniej decydują się na spędzenie lata na jachcie. Przy szerokiej ofercie zarówno armatorów, jak i biur turystycznych wszystko wydaje się możliwe. Z jednej strony, jeśli posiadamy odpowiednie uprawnienia żeglarskie możemy samodzielnie czarterować jacht, skompletować załogę i zaplanować trasę swojego rejsu. Z drugiej jeśli z żeglarstwem nie mamy wiele wspólnego, ale zawsze marzyliśmy o takiej przygodzie, możemy dołączyć do organizowanego przez firmę zewnętrzną rejsu. Kiedy najlepiej szukać łodzi na wynajem? Czy rezerwowanie jachtu z dużym wyprzedzeniem faktycznie oznacza duże oszczędności?

  

Ile to kosztuje?

Branża turystyczna rządzi się od lat swoimi prawami i ogromne znaczenie ma w niej sezonowość. Jeśli snujemy plany wakacyjne, warto pomyśleć o rezerwacji wymarzonego urlopu z dużym wyprzedzeniem. Najlepsze okazje czarterowe znikają z kalendarzy armatorów już na przełomie września/października. Wielu wprawnych żeglarzy tylko czeka na dogodny moment, by w miarę tanio zarezerwować łódź na kolejny sezon. Nic dziwnego – w tej branży liczy się refleks i ten, kto trzyma rękę na pulsie może sporo zaoszczędzić. W zasadzie już końcem września gotowe są kalendarze czarterów na kolejny sezon, a początkiem października pojawiają się pierwsze rezerwacje. W ofercie „first minute” możemy zarezerwować wybrane łodzie żaglowe, czy katamarany nawet o 15-20% taniej. Osoby polujące na naprawdę gorące okazje mogą próbować złapać okazje „last minute”, kiedy zniżki są największe i wynoszą 20-50% ceny wyjściowej za czarter jachtów w Chorwacji. Jest to jednak zajęcie dla osób o mocnych nerwach, bowiem nie możemy się w tej sytuacji nastawiać na wielki wybór łodzi – niemniej jednak, może się okazać że trafimy na naprawdę doskonałą okazję wynajęcia jachtu za niewielkie pieniądze.

Jak polować na okazje?

Tak naprawdę warto szukać dogodnych okazji cenowych przez cały rok. Nawet w trakcie trwania wysokiego sezonu różni armatorzy organizują terminowe zniżki, czy promocje, dzięki którym możemy dokonać rezerwacji jachtu po okazyjnej cenie. Jeśli jednak zamierzamy z wyprzedzeniem zaplanować letni urlop i nastawiamy się na złapanie dobrej okazji cenowej – odwiedzajmy we wrześniu strony armatorów, a także internetowe porównywarki i wyszukiwarki ofert. Nie zatrzymujmy się jednak na pierwszej interesującej nas propozycji, ceny bowiem mogą znacznie różnić się od siebie i kształtować inaczej w zależności od wyszukiwarki. By obniżyć koszty czarteru, warto zaprosić na rejs przyjaciół, czy rodzinę. Nowoczesne jachty są skonstruowane w taki sposób, że bez problemu mieszczą 7-8 osób, a koszty wynajmu łodzi można w takiej sytuacji wygodnie podzielić.

Chorwacja przed i po sezonie

Coraz więcej osób decyduje się na podróż do Chorwacji poza gorącym sezonem. Tłum urlopowiczów i wysokie temperatury nie zawsze sprzyjają bezstresowemu wypoczynkowi. Wbrew pozorom ten piękny, turystyczny kraj także poza sezonem tętni życiem i ma wiele do zaoferowania turystom. Większe miasta jak Dubrovnik, Zadar, Split, Trogir tętnią życiem przez cały rok. Mniejsze miasteczka poza sezonem zwalniają tempo, ale ten niespieszny klimat też wart jest uchwycenia – stwarza on bowiem jedyną i niepowtarzalną okazję do prawdziwego i nieskrępowanego wypoczynku.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź