fbpx
Menu
Chorwacja

Wine Expo Poland 2016 – wina z Chorwacji

Już 28-29 października br. w Warszawie rozpocznie się kolejna edycja najdynamiczniej rozwijającej się imprezy winiarskiej w Polsce – targów Wine Expo Poland. Spotkania producentów, importerów i dystrybutorów, branży HoReCa, dziennikarzy i blogerów, cykl warsztatów dedykowany początkującym winomanom, a także szkolenia dla doświadczonych winiarskich ekspertów uświetni obecność Gościa Honorowego targów, którym w tym roku została Chorwacja.

Pod hasłem ‘Vina Mosaica’, 14 winnic zaprezentuje wybór najlepiej ocenianych przez krytyków win pochodzących z różnych regionów Chorwacji. W czasie licznych degustacji, seminariów i paneli dyskusyjnych winiarze udowodnią, że niewielka rozmiarem Chorwacja jest skarbnicą wielkich win, które wciąż czekają na odkrycie przez polskich konsumentów.

   wine1

Chorwackie wina

Dalmacja, doliny Slawonii, Dunaju, Wyżyna Chorwacka i Istria to regiony silnie zróżnicowane geologicznie i klimatycznie co sprawia, że chorwackie wina przypominają istną mozaikę o rozmaitych walorach aromatycznych i smakowych. Goście targów odkryją bogactwo chorwackich regionów winiarskich i skosztują win, które nie są jeszcze dostępne na polskim rynku. Niewątpliwą atrakcją imprezy będzie seminarium prowadzone przez gwiazdę chorwackiego winiarstwa – winnicę Kutjevo. Producent jest jednym z największych eksporterów wina w Chorwacji i może poszczycić się potężną kolekcją win zgromadzoną w zabytkowych piwnicach, które przyciągają turystów z całego świata.

Chorwackie wina to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać się na tegoroczne targi Wine Expo Poland. Pierwszy dzień imprezy kolejny raz uświetni m.in. degustacja niemieckich win organizowana przez Panią Annę Gmurczyk z Niemieckiego Instytutu Wina działającego przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (wstęp na zaproszenie), a także niezwykłe show prowadzone przez gościa specjalnego tegorocznych targów Federico Calanchi.

wine3

Trochę Włoch

Federico jest sommelierem z Al Brindisi – włoskiej osterii, o której pierwsze wzmianki w słowie pisanym pojawiły się już w 1435 r. Ten liczący prawie sześćset lat wine-bar figuruje w Wielkiej Księdze Rekordów Guinessa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w prowincji Ferrara. Początkowo zwany “Hostaria del Chiuchiolino” (od słowa ‘ciuc’ – pijany), był popularnym miejscem spotkań nie tylko lokalnych wielbicieli wina, ale także wybitnych osobistości. Malarz Tycjan, florencki rzeźbiarz Benvenuto Cellini, poeci Ludovico Ariosto i Torquato Tasso zaglądali do osterii by odkrywać nowe bukiety smaków i zapachów w najlepszych włoskich winach oraz spotkać się z przyjaciółmi. W historii Al Brindisi znalazł się również polski akcent – w 1503 r. w osterii mieszkał Mikołaj Kopernik, który wówczas studiował na uniwersytecie w Ferrarze. Al Brindisi odwiedził również Prymas Polski Kardynał Wyszyński i towarzyszący mu Kardynał Karol Wojtyła – przyszły papież Jan Paweł II, którzy w 1973 roku przybyli do Ferrary z okazji pięćsetnej rocznicy urodzin Kopernika.

Winoteka została wyróżniona tytułem „Locale Storico d’Italia”, co oznacza, że Al Brindisi jest jednym z najważniejszych miejsc kształtujących lokalną historię Włoch i jest obowiązkowym przystankiem podróży każdego winomana.

wine2

Warsztaty

Na Wine Expo Poland Federico Calanchi poprowadzi cykl warsztatów i opowie gościom barwną historię Al Brindisi, a także zdradzi tajniki zawodu sommeliera. W trakcie spotkań uczestnicy dowiedzą się jakie są zasady serwowania wina w najstarszym wine-barze świata i pod okiem Federico nauczą się jak podawać wino z prawdziwą elegancją i lekkością typową dla włoskich sommelierów.

wine5

Oliwa

Kulinarne ciekawostki, w szczególności oliwa będą natomiast jednym z głównych tematów warsztatów prowadzonych przez Pana Jakuba Buska i Karolinę Dąbrowską Busk. Prowadzący, w ramach równoległej imprezy Warsaw Oil Festival, zaprezentują oliwy z różnych zakątków świata i udowodnią, że zdrowe tłuszcze są niezbędnym elementem codziennej diety.

wine4

DATA

28-29 października 2016

MIEJSCE

EXPO XXI, Warszawa

Main Media Partner: Magazyn ‘WINO’

Zaproszenie dla Cromania.pl na Galę

zapropszenie

Media Partners: Magazyn ‘USTA’, Rynki Alkoholowe, Vinul, Nasze Winnice, Poradnik Handlowca, Poradnik Restauratora, Warsaw Business Journal, Food Service, Przegląd Gastronomiczny, Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, Magazyn Degustator, kucharze-serwis.pl, Kobiety i Wino, Enter the ROOM

Technical Partner Bottle Openers Ghidini Italy

Technical Partner Glass Washing SMEG

Technical Partner Wine Cooling BOSCH

Źródło: WineExpo

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź