fbpx
Menu
Chorwacja / Noclegi / Środkowa Dalmacja / Trogir

Trogir – portowe miasto w Dalmacji – przewodnik

Trogir to portowe miasto w Dalmacji w Chorwacji. Trogir to wspaniałe miasto o średniowiecznym klimacie i architekturze. Sam spacer tymi klimatycznymi uliczkami powoduje, że cofamy się w przeszłość. Trogir uchodzi za wzór średniowiecznego układu urbanistycznego. Było to jednym z powodów, dla którego jego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Trogir – portowe miasto w Dalmacji

       

Trogir – dojazd i parkowanie

Jeśli jedziecie samochodem to najlepiej drogą D1 z Zagrzebia. W Trogirze znajdziemy wiele parkingów więc z tym nie powinno byc kłopotu. My parkowaliśmy na dużym parkingu blisko plaży miejskiej, ale parkingi znajdziemy też przy targu i przy pogotowiu ratunkowym.

Jeśli wybieracie się samolotem najbliższe lotnisko znajduje się 3 kilometry od Trogiru. Co pół godziny wyjeżdżają do Trogiru autobusy przewoźnika Promet (nr 37).

Trogir

Trogir

Trogir – zwiedzanie

Trogir w sezonie jest bardzo zatłoczony, dlatego jeśli macie taka możliwość odwiedźcie to miasto poza sezonem. W szczycie sezonu warto zwiedzać miasto po południu, jednak Trogir może nas zmęczyć, przyjeżdża tu masa turystów. Miasto jest jednym z najciekawszych miejsc w Dalmacji, a historyczne centrum Trogiru jest chyba najlepiej zachowanym kompleksem budowli gotycko-romańskich w Centralnej Europie. 

  • Brama Lądowa – brama Lądowa to pozostałość po XIII-wiecznych murach miasta. Brama w XVI w. została częściowo przebudowana. Na gzymsie bramy umieszczony jest lew – symbol św. Marka. Nad bramą góruje statua Jana z Trogiru. Na przeciw bramy stoi pierwszy most, a za nim targ.
  • Twierdza Kamerlengo
  • Pałac Cipiko – W Trogirze szczególną uwagę przyciąga zbudowany w XV wieku Pałac Cipiko. Budowla powstała w stylu renesansowym z inicjatywy najzamożniejszego rodu w mieście. Najbardziej charakterystycznym elementem architektonicznym pałacu są tzw. Triforia, czyli trzyczęściowe okna z balustradą kamienną, na której krańcach umieszczono pilastry. Okna zdobią tez figury aniołów oraz herby rodowe.
  • Pałac Stafileo – Poza pałacem rodziny Cipiko w Trogirze jest też drugi XV-wieczny, z bogato zdobionymi gotyckimi oknami weneckimi.
  • Katedra św. Wawrzyńca – Budowa Katedry św. Wawrzyńca została rozpoczęta w XII wieku na terenie pierwotnego kościoła zburzonego przez Saracenów. Interesującym obiektem w świątyni jest również skarbiec. Zgromadzono w nim wyjątkowo cenne przedmioty sakralne i liturgiczne. Jednym z nich jest zbiór średniowiecznych kodeksów. Dwieście lat później do katedry dobudowano dzwonnicę, która zachowała się do dziś w dobrym stanie. Koniecznie należy wejść na dzwonnicę, aby oglądać bajkowe widoki Trogiru!

Trogir

Trogir

Trogir

Trogir

Trogir

Uliczkami Trogiru

Poza katedrą w Trogirze można podziwiać jeszcze inne kościoły, w tym najstarszy w mieście trzynawowy kościół św. Barbary wraz z czteroboczną wieżą zegarową oraz kościół św. Jana Chrzciciela. Warto zgubić się między tymi uliczkami, aby odkrywać to miasto po swojemu.
Trogir
Trogir

Trogir promenada

W Trogirze możemy spacerować promenadą przy której znajdują się piękne wielkie palmy i cumują eleganckie jachty. Możemy usiądź w jednej z licznych kawiarni i podziwiać otaczające widoki.
Trogir

Plaże w Trogirze

Najpiękniejsze plaże znajdziemy w pobliżu miasta, czyli na wyspie Ciovo – Ciovo

Możemy również stacjonować w przepięknym Primosten lub na Riwierze Makarskiej, a do Trogiru przyjeżdżać tylko na zwiedzanie. Opcji macie wiele. Musicie wybrać taką, która jest dla Was najlepsza.

Wrażenia z Trogiru

Trogir to urocze miasto, jedno z najpiękniejszych w Chorwacji! Lubie go odwiedzać, pierwszy raz zobaczyłam go w 2005 roku i do tej pory tam bywam. Trogir oferuje wspaniałą starówkę i klimatyczne wąskie uliczki! Spacerując nimi możemy poczuć się jak w średniowieczu. Mnóstwo kafejek, restauracji i sklepików z pamiątkami! Jednak z powodu ogromu turystów zalecam odwiedzenie go poza sezonem. We wrześniu turystów już jest mniej, możemy na spokojnie odkrywać piękno miasta. Czy to rankiem czy wieczorem, za każdym razem Trogir pokazuje nam inną twarz, ale równie piękną. 

Polecane noclegi – KLIKNIJ W ZDJĘCIE

Wszystkie noclegi zostały polecone przez moich grupowiczów lub osobiście je odwiedziłam. Apartamenty, hotele lub wille.

 

Hotele

Apartamenty

Noclegi 

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź