fbpx
Menu
Chorwacja / Kuchnia

Dzikie Szparagi w Chorwacji na wiosnę

Pod koniec marca lub na początku kwietnia zaczyna się w Chorwacji sezon na dzikie szparagi. W Dalmacji w tym roku sezon zaczął się naprawdę bardzo szybko, bo właśnie teraz, w połowie marca.

Przez wiele lat odpowiadając na pytania moich czytelników stworzyłam serię e-booków, które, wg dotychczasowych czytelników, są bardzo pomocne w czasie pobytu w Chorwacji ze względu na swój praktyczny charakter oraz idealne dopasowanie do czytania na ekranie telefonu komórkowego.

Niektórzy zjadają dzikie szparagi na surowo, zaraz po zebraniu. Jednak ze względu na goryczkę polecam poddać je nieznacznej obróbce termicznej.

Fritaja od sparoga/Frittata ze szparagami

Popularnym daniem jest: Fritaja od sparoga

Składniki:

Dzikie szparagi ok. 200 g (samych główek), łodygi możemy ususzyć i wykorzystać jako przyprawę.

 • 4 jajka,
 • cebula,
 • sól,
 • pieprz,
 • oliwa.

Co robimy:

 • Główki odrywamy od łodyg i na chwilę wrzucamy do osolonego wrzątku, by pozbyć się goryczki i po chwili wyjmujemy.
 • Na patelni blanszujemy cebulę skrojoną w kostkę.
 • Następnie dodajemy obgotowane szparagi i dusimy do miękkości.
 • Doprawiamy solą i pieprzem i dodajemy jajka, delikatnie mieszamy do czasu aż się zetnie białko – nie może być zbyt suche.

W Chorwacji dzikie szparagi są tak popularne, że w kwietniu odbywają się festiwale szparagów, Festival Šparuga.

Wiosna

Dzikie szparagi są zwiastunem nadchodzącej wiosny, ale sezon na nie trwa bardzo krótko, bo ok. 3 tygodnie do miesiąca. Więc spieszmy się odwiedzić Chorwację na początku kwietnia i spróbować szparagów na którymś z kulinarnych festivalów.

Dobar Tek.

Tekst napisany przy współpracy z Jarkiem Łyczko.

 

TOP5 najpopularniejsze apartamenty w tym tygodniu:
Brač > Villa Slika
Pag > Mandre Island Pag
Ploče > Apartman Sanja
Mljet > Villa Evita Apartments
Korcula > Apartments Prigradica
... i wiele innych ZOBACZ

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

  Napisz odpowiedź