fbpx
Menu
Plaże / Popularne / Regiony / Riwiera Makarska / Środkowa Dalmacja

Ukryte plaże Riwiery Makarskiej

Dzikie plaże

Większość z Was pyta nas o plaże na Riwierze Makarskiej, gdzie można by się ukryć przed tłumami turystów.
Dużo tych plaż nie jest popularna. Niektóre są schowane między skałkami i zatoczkami przed turystami, ale warto czasem nadrobić trochę drogi i je odkryć. Są to prawdziwe skarby. Większość z tych plaż, to plaże dla nudystów – nie oszukujmy się, w Chorwacji to dość popularne zjawisko, jednak bardziej poza sezonem.
Jadąc wzdłuż Riwiery Makarskiej co rusz napotykamy cudne zatoczki schowane między skałkami. Jest tu niezliczona ilość żwirowych i skalistych plaż. Nad nimi króluje wyniosłe Biokovo. Krajobraz jest tu przepiękny. Góry, które nagle łączą się z Jadranem. Ten widok to jeden z piękniejszych na całym wybrzeżu nie tylko Chorwacji, ale w Europie.
Wiele lat temu można było odpocząć na Riwierze w sezonie, teraz stety (niestety) skrawek tego bajkowego świata opanowały rzesze turystów…nie dziwimy im się…
Spędziliśmy dużo czasu na chorwackim wybrzeżu i chętnie pokażemy Wam plaże warte uwagi na Riwierze Makarskiej.
Plaże Promajny

1. Plaża Djevičanska – Virgin

to prawie kilometrowa plaża. Usytuowana jest między Drasnice i Igrane.
Dojazd: z Igrane można łatwo dostać się spod hotelu Punta. Między ww. wioskami znajduje się nieutwardzona droga. Należy iść nią, a następnie zejść w dół. Wzdłuż starej drogi znajduje się bezpłatny parking. Plaża jest nieskazitelna i bogata w świeże źródła wody – podziemne zbiorniki wodne. Woda nadaje się do picia. Możliwość spotkania naturystów.
 Plaża (Djevičanska) Virgin

2. Plaża Brela Vruja

rozciąga się na ponad dwa kilometry, a kryje dziesiątki większych i mniejszych plaż.
Dojazd: z Breli należy iść w kierunku Jakiruša. Gdy dotrzecie do Jakiruša i końca drogi asfaltowej (nie jechać w głąb lądu, po prostu zatrzymać równolegle do pobocza), rozpoczyna się droga, która ciągnie się około 300 metrów na zachód. Jest to droga ślepa, gdzie na końcu znajduje się bezpłatny parking dla co najwyżej 20 samochodów. W sezonie może być tłoczno, poza sezonem nie jest. Bądźcie ostrożni, jest tam dość stromo! Koniecznie weźcie ze sobą parasol i zaopatrzcie się w wodę oraz przekąski. Trudno tu o jakikolwiek cień.
Możliwość spotkania naturystów.
Plaża Brela Vruja

3. Plaża Ramova-Curilo

obszar bogaty w małe i duże plaże, jest popularny wśród mieszkańców i turystów.
Dojazd: z Krvavicy należy iść w kierunku Makarskiej. Ścieżek należy szukać z głównej drogi. Jedna część tego obszaru (Curilo) oferuje mnóstwo małych plaż, pomiędzy nimi białe klify, trudno tu o cień. Druga część (Ramova) ma mnóstwo roślinności i sporo cienia, także tu możemy spędzić więcej czasu. Możliwość spotkania naturystów.
 Plaża Ramova-Curilo

 

4. Plaże – zachodnie obszary Drvenika – są to jedne z najbardziej zacisznych plaż jakie spotkaliśmy na Makarskiej. Jednak warto się do nich dostać. Daleko od miasteczek, ale blisko od kilku kempingów. Trudno nam było znaleźć ta plaże. Parking znajduje się przy głównej drodze, jednak mało na nim miejsc.
Dojazd: najlepszym sposobem, aby dotrzeć do tej plaży jest faktycznie zostawić samochód na jednym z kempingów (najbliżej jest pole namiotowe Ciste ), a następnie wycieczka do plaży. Mozliwe, że spotkacie naturystów.
Plaże – zachodnie obszary Drvenika

 

5. Plaże Promajny

to mała wioska na zachód od Makarskiej.  Kiedyś był to popularny ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci z astmą. Dziś budynki są opuszczone, jednak obok nich znajdziecie dziesiątki małych plaż. Plaże są łatwo dostępne. Przyjazny dla naturystów w ciągu całego sezonu.

Dojazd: należy jechać na zachód od głównej drogi z Makarskiej. Na zakręcie, tuz po wjeździe do Promajny ( po obu stronach będą winnice) należy wjechać w małąasfaltowa drogę w dół w lewo. Jechać ok. 200m w stronę morza. Na koniec droga żwirowa prowadzi bezpośrednio do morza. Jednak lepiej zostawić tu samochód i przejść ścieżką na końcu drogi asfaltowej po prawo. Wtedy dojdziecie do dwóch wejść przy opuszczonych budynkach. Jedno w odległości ok. 20 m, a drugie ok. 50 m. Nawet w szczycie sezonu można znaleźć tu dużo miejsca i odpocząć. Możliwość spotkania naturystów.

Plaże Promajny

 

Źródło:
http://makarskariviera-beaches.com/
http://www.tempet-makarska.com/pl
O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

4 komentarze

 • Tomek
  26 sierpnia 2017 g. 11:33

  Bardzo przydatny wpis. Przydałyby sie jedynie oznaczenia na Google Maps poszczególnych plaż. Z pewnością byłoby to spore ułatwienie 😉

  Odpowiedz
 • lukosław
  11 września 2016 g. 18:26

  ad 2) Droga wjazdowa znajduje się koło knajpy i dużego parkingu dla autobusów. Prowadzi w stronę plaży krętą i bardzo wąską drogą. Na końcu asfaltu znajduje się droga szutrowa, którą można jeszcze kawałek podjechać. Zejście do brzegu strome i sypkie, trzeba uważać. Samo wybrzeże bardzo skaliste i tylko gdzieniegdzie znajdują się dobre miejsca do plażowania. Praktycznie sami naturyści. Generalnie bardzo fajne i zaciszne miejsce.

  ad 5) Byliśmy we wrześniu. Droga dojazdowa o której mowa znajduje się już za Promajną (jadąc od Makarskiej). Po prawej widać winnicę, ale ta po lewej nie rzuca się od razu w oczy. Na górze wjazdu wisi belka ograniczająca wjazd samochodów powyżej pewnej wysokości, oraz informacja o obowiązku zapłaty za postój w sezonie. Nie ma tam jednak nikogo kto zbiera pieniądze za parking. Asfalt kończy się koło opuszczonych budynków, można przejechać przez bramę i wjechać na opuszczony teren, wtedy będzie bliżej do plaży. Zdanie, że można znaleźć tu dużo miejsca jest jednak mocno przesadzone. Z początku jest jedna lub dwie większe plaże, a dalej już tylko skały okupowane przez naturystów. Generalnie słabe miejsce i warto wybrać się gdzieś indziej.

  Odpowiedz
 • tuk leśny
  28 lipca 2016 g. 19:07

  bo są spieczeni słońcem i to jedyny sposób uniknięcia go ? Mają siedzieć w apartamencie ? na pewno nie dla przyjemności

  Odpowiedz
 • Al
  19 sierpnia 2015 g. 09:59

  Na tych plażach można czasem spotkać ludzi którzy z niezrozumiałych powodów kapia się i opalaja w ubraniu !

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź