fbpx
Menu
Informacje praktyczne / Jedziemy samochodem / O Chorwacji / Ważne

Jakie ubezpieczenie do Chorwacji? 5 wskazówek!

Wiadomo – przezorny zawsze ubezpieczony. Z roku na rok rośnie popularność dodatkowych ubezpieczeń turystycznych i coraz więcej osób ma świadomość, że EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy. A jakie ubezpieczenie kupić do Chorwacji? Przedstawiamy 5 zasad, którymi warto się kierować, wybierając polisę turystyczną.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji? 5 przykazań zakupu dobrej polisy.

 

Chorwacja_zdjęcie2

1. Pamiętaj o minimalnym zakresie ubezpieczenia turystycznego

Od tego trzeba zacząć. Bardzo często decydujemy się na pierwszą lepszą polisę, bez zastanowienia się, co powinna ona zawierać – a przecież nie wszystkie ubezpieczenia odpowiadają minimalnym wymogom wczasowicza planującego spędzić urlop w Chorwacji. Co zatem powinna zawierać optymalna polisa turystyczna? W jej zakres muszą wchodzić:

  • koszty leczenia (z sumą gwarantowaną przynajmniej na 20 000 EUR) – w razie jakichkolwiek kłopotów zdrowotnych towarzystwo ubezpieczeniowe wskaże do jakiej placówki się udać i pokryje koszty nierefundowanych przez EKUZ zabiegów, operacji, wizyt lekarskich, pobytów w szpitalu, leków i środków opatrunkowych, transportu medycznego oraz powrotnego do kraju;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie w razie wypadku – np. jeśli złamiesz nogę, to ubezpieczyciel wypłaci Ci stosowny procent z sumy gwarantowanej (np. 5% z 10 000 zł, czyli 500 zł);
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – przenosi odpowiedzialność za wyrządzone przez nas (a także przez nasze dzieci i zwierzęta) szkody na osobach trzecich i ich mieniu na towarzystwo ubezpieczeniowe, np. jeśli nasze dziecko zarysuje samochód innego wczasowicza, to nie będziemy musieli za powstałe starty płacić sami, zostanie to opłacone z ubezpieczenia.

 

2. Dopasuj polisę do charakteru wyjazdu i własnych potrzeb

Każdy z nas nieco inaczej spędza swój wolny czas i urlop w Chorwacji. Dlatego ubezpieczenie turystyczne też nie może być jak garkuchnia – każdemu chochlą tyle samo. Trzeba je dopasować indywidualnie. Podstawowy zakres to tylko pewne minimum, do którego w zależności od potrzeb trzeba dostosować ochronę. Na jakie czynniki przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, dobierając najlepszą dla siebie polisę?

  • Aktywność sportowa – jeśli planujesz podczas pobytu w Chorwacji uprawiać sporty, to koniecznie musisz sprawdzić, czy dany ubezpieczyciel nie traktuje tej aktywności jako sporty podwyższonego ryzyka lub ekstremalne (a do takich zaliczane jest np. surfowanie i żaglowanie – bardzo popularne w Chorwacji), jeśli tak – to trzeba wybrać polisę obejmującą swoją ochroną uprawianie tych dyscyplin. Jeśli zabierasz swój sprzęt sportowy ze sobą, to warto go również ubezpieczyć – od kradzieży, zniszczenia czy zgubienia. Profesjonalistom startującym w Chorwacji do zawodów przyda się także OC sportowe.
  • Ochrona bagażu – warto pomyśleć o takim dodatku, który jest bardzo cenny w przypadku dłuższej podróży: w razie jakichkolwiek problemów z bagażem możemy liczyć na odszkodowanie w razie utraty, kradzieży czy zniszczenia naszych osobistych rzeczy.
  • Assistance samochodowe – bardzo przydatne dla tych, co planują podróż do Chorwacji własnym samochodem. Taka dodatkowa pomoc będzie zabezpieczeniem na wypadek jakichkolwiek problemów z pojazdem, towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają w jej ramach holowanie, pomoc przy kolizji i awarii samochodem czy wypożyczenia samochodu zastępczego.
  • Choroby przewlekłe – jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny ma zdiagnozowane przewlekłe problemy ze zdrowiem (np. cukrzycę, nadciśnienie) lub spodziewa się dziecka, to powinieneś dokupić rozszerzenie do kosztów leczenia. W takich przypadkach rośnie ryzyko konieczności skorzystania z pomocy medycznej, za co ubezpieczyciele doliczają zwyżkę.

DSC_6111

3. Pamiętaj, że dobre ubezpieczenie wcale nie musi być drogie

Pokutuje przekonanie, że za dobrą polisę turystyczną trzeba słono zapłacić. To mit, który bardzo łatwo obalić. Wystarczy zaprzyjaźnić się z porównywarkami – np. kalkulator ubezpieczeń turystycznych daje możliwość dopasowania polisy do własnych potrzeb i porównania kilkunastu ofert różnych ubezpieczycieli, pakietów i cen. Poniższa tabelka jest dowodem, że można znaleźć naprawdę tanie ubezpieczenie. Zresztą przekonajcie się o tym sami:

ubezpieczenia turystyczne koszt

Jak widać – nie są to astronomiczne sumy, przeciwnie: zwykle tyle w czasie urlopu jesteśmy w stanie wydać na kolację w restauracji czy niepotrzebne pamiątki. A tak – mamy ochronę na czas wyjazdu i to bez szkody dla naszego portfela.

ubezpieczenia turystyczne ceny

 

4. Zaprzyjaźnij się z OWU

OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, z którym koniecznie trzeba się zapoznać zanim zakupi się polisę turystyczną. To właśnie w OWU ubezpieczyciel dokładnie omawia szczegóły ubezpieczenia, na co w ramach każdego elementu ochrony można liczyć oraz jak z tej pomocy korzystać. Ważnym punktem OWU są wyłączenia – czyli spis zdarzeń, które nie będą objęte ochroną ubezpieczeniową: np. jeśli trafimy do szpitala na skutek wypadku, który spowodowaliśmy po alkoholu, to nie możemy liczyć na pokrycie kosztów leczenia czy odszkodowanie. Warto ten dokument przejrzeć – w końcu to umowa, jaką zawieramy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie będziemy tłumaczyć, dlaczego umowy przed podpisaniem czytać trzeba.

5. Kup ubezpieczenie turystyczne online

Dziś wszystko załatwiamy przez Internet. Dlaczego by nie tam szukać polisy na wyjazd do Chorwacji? W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych można szybko, wygodnie, a co najważniejsze – bezpiecznie znaleźć odpowiednią ochronę, dopasować ją do swoich potrzeb i zakupić online – bez zbędnych formalności i wychodzenia z domu. Oszczędność czasu i pieniędzy to dodatkowe korzyści. I najważniejsze – murowana pełna ochrona na czas wypoczynku w Chorwacji.

Nie ryzykuj, ubezpiecz się!

Już wiesz jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji. Mamy nadzieję, że nie trzeba Cię przekonywać do tego, że taka ochrona może się bardzo przydać. W końcu z wakacji chcemy przywozić tylko miłe wspomnienia i zdjęcia, a nie rachunki za leczenie, opiewające na kilkanaście tysięcy euro.

Chorwacja_zdjęcie 1

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

4 komentarze

  • Anonim
    11 lipca 2019 g. 17:38

    Też zamierzamy się rodzinnie ubezpieczyć. Nie zamierzam ryzykować dodatkowymi kosztami i nerwami.poprzednim razem na szczęście ubezpieczenie nie było potrzebne ale nie uważam by to były stracone pieniądze. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • amadeo
    19 stycznia 2018 g. 22:02

    Za ubezpieczenie z średniej półki za rodzinę 2+2 zapłaciłem 129zł w czerwcu 2017 roku i głowa spokojna 🙂 też polecam , chociaz na szczęście nie musiałem korzystać , ale nie ryzykował bym …

    Odpowiedz
  • Robert
    19 grudnia 2016 g. 08:58

    Zgadzam sie, że dobre ubezpieczenie nie musi być drogie, a ile zmartwień odchodzi dzięki temu! Ostatnio ubezpieczałem się w Signal Iduna, dlatego, że budzą zaufanie. Są już długo na rynku i jest z nimi dobry kontakt.

    Odpowiedz
  • Urszula
    10 lipca 2016 g. 13:42

    Gwarancją udanych i dobrych wakacji jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia, u mnie jest to compensa.

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź