Menu
Istria / Miasta / Pula / Regiony

Pula – Istria – zwiedzanie miasta

Pula stolica Istrii, podobnie jak Rzym jest położona na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande) w południowej części Istrii. Miasto zostało rozsławione przez rzymską Arenę z I wieku. Arena już od lat jest miejscem odbywania się licznych festiwali i koncertów, z których najbardziej znany to Festiwal Filmowy w Puli.

Jak dojechać

  • Samochodem:
    • Pula Zagrzeb 290 km
    • Pula-Dubrownik 700 km
    • Pula-Rijeka 100 km
  • Samolotem: www.croatiaairlines.hr
  • Autobusem: www.akz.hr
  • Pociągiem: www.hznet.hr (do Rijeki)
  • Lokalne i międzynarodowe linie promowe: www.jadrolinija.hr

Gdzie parkować?

Nasze auto zostawiliśmy na dużym płatnym parkingu przy Amfiteatrze. Możemy również zostawić auta na innych parkingach, których jest dużo, przy porcie lub przy ulicy. Za parking można płacić smsem, w linku na dole szczegóły oraz cennik.

Więcej – kliknij

Zwiedzanie

Zostawiamy auto i kierujemy się do Amfiteatru. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania. Arena i jej historia zachwyca! Była ona świadkiem tylu wydarzeń w dziejach tego regionu! Natępnie kierujemy się główna ulicą w stronę starówki. Jak na wrzesień ludzi dość dużo. Zbliża się wieczór, więc miejsca w konobach się zapełniają, życie tu rozkwita wieczorem. Pula jest specyficznym miastem. Niektórym się nie podoba, innych zachwyca! Dla mnie jest to miasto, które warto odwiedzić! Ciekawe zabytki, urocze uliczki, stare kamienice, konoby, zapach wina, wszystko to się miesza i powoduje niesamowity klimat! Spacerujemy z wózkiem, nasza córka postanawia nawiązać nowe znajomości, bardzo jej się tu podoba. Na mnie miasto robi duże wrażenie, jest takie inne, mało chorwackie mało włoskie, te dwie kultury się tu bardzo mieszają, jednak tworzy to spójną całość! Po długim spacerze do portu odnajdujemy plac zabaw, gdzie my możemy chwilkę odpocząć a ona wyszaleć! Po kilkugodzinnym zwiedzaniu robimy zakupy na obrzeżach Puli i wracamy nocą do Pjescana Uvala.

Co zobaczyć?

Amfiteatr w Puli

Arena została wybudowana w I wieku i na początku służyła jako miejsce walk gladiatorów, będąc spektaklem ówczesnych czasów. W średniowieczu w Arenie odbywały się turnieje rycerskie i targi, a obecnie są tu organizowane przedstawienia kulturalne.

Złota Brama

Łuk triumfalny rodziny Sergijevac. Łuk ten opierający się o miejską bramę Porta Aurea, wzniesiony został na chwałę trzech członków tej rodziny, którzy sprawowali wysokie funkcje państwowe. Jedna strona łuku jest prawie nieopracowana – i to ta wschodnia, która jest niewidoczna, podczas gdy jego zachodnia strona jest bogato ozdobiona.

Świątynia Augusta

Świątynia na Forum, poświęcona bogini Romie i cesarzowi Augustowi, powstała pomiędzy 2 rokiem przed Chrystusem i 14 r. kiedy to zmarł August. Na przestrzeni lat świątynia zmieniała swoją funkcję. W roku 1944 została prawie zupełnie zniszczona podczas bombardowań, ale później została zrekonstruowana.

Katedra Wniebowzięcia NMP

Brama Herkulesa

Zamek

Kościół i klasztor Św Franciszka

Akwarium w Puli

Przysmaki w Puli

Kuchnia bazuje na makaronach i wyrobach mącznych. Przede wszystkim są to kluski ziemniaczane i fuži (rodzaj makaronu), które podawane są z różnego rodzaju mięsnymi sosami. Ci, którzy wolą zjeść szybko, mają do wyboru mnóstwo dobrych pizzerii i mniejszych restauracji głównie ze specjałami kuchni włoskiej. Koniecznie należy skosztować istryjskich win, z których szczególnie dobre to malvazija i teran.
 

Raj dla morskich wilków!

Nurkowanie – akwen regionu Puli bogaty jest w miejsca gwarantujące najwspanialsze przeżycia. Mnóstwo podwodnych tuneli, murów i jaskiń obfituje w atrakcyjną faunę i florę a jednocześnie jest wyzwaniem dla każdego nurka. Warto zobaczyć niezwykłe miejsce w którym znajduje się zatopiony statek Baron Gautsch, uważany jest za jeden z 50-ciu najpiękniejszych podwodnych atrakcji.

Coś dla szczurów lądowych

Rowerzyści będą również zadowoleni z wizyty w Istrii, a Pula stanowi centrum w którym można zebrać najwięcej informacji gdzie i jak jechać, które ścieżki są najatrakcyjniejsze, co można przy okazji zobaczyć i uzyskać wiele innych informacji potrzebnych i pożytecznych dla wszystkich rowerzystów. Ci, którzy zapragną zobaczyć Pulę z lotu ptaka, mogą skorzystać z organizowanych lotów panoramicznych.
 

Rozrywka

W Arenie odbywają się liczne koncerty znanych światowych wykonawców – począwszy od gwiazd rocku do śpiewaków operowych. W Arenie także odbywają się festiwale, z których najbardziej znany to Festiwal Filmowy w Puli. Nocne życie na uliczkach Puli kwitnie! W różnych barach i kawiarniach można się naprawdę dobrze bawić.
 

Plaże

W Puli i jej bliższej okolicy plaże są głównie żwirowe i kamieniste. Na Verudeli plaże są głównie żwirowe, a na Stoji przede wszystkim kamieniste. Verudela i Stoja są jednocześnie najczęstszym wyborem wszystkich szukających pięknych plaż. Wszyscy, którzy wybiorą się na wyspę Porer, na której znajduje się latarnia morska, będą mogli pływać przy skałach wysepki, a latarnik chętnie poleci odpowiednią porę dnia i część wyspy nadającą się na kąpiel, gdyż prądy morskie są tutaj dość silne. Jeśli chcemy stacjonować w spokojniejszych miejscach wybierzmy miejsca w pobliżu Puli, takie jak Pjescana Uvala i Banjole.

 

Klimatyczna Pula

 
O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź