fbpx
Menu
Istria

Motovun – perełka środkowej Istrii

Motovun nazywane perełką środkowej Istrii. Klimatyczne średniowieczne miasteczko, położone na szczycie wzgórza. Z miasteczka rozciąga się spektakularny widok na winnice w dolinie Mirny i las św. Marco, który jest znany jako największe siedlisku białej trufli. W pogodny dzień możemy zobaczyć najwyższy szczyt Istrii, Učka, a także wybrzeże.

dsc_7946

Historia

Pierwsze ślady zaludnienia tego obszaru datowane są w okresie między 3500 a 2200 p.n.e. Pierwsze wzmianki o Motovun w księgach pisanych sięgają do roku 804. Od 1278 roku był pod panowaniem Wenecji i pozostał aż do 1797. W czasach monarchii austro-węgierskiej obszar ten był znany z uprawy drzew, które były używane przy budowie okrętów. Po 1954 Istria została przyłączona do Jugoslawii.

dsc_7961

dsc_8116

dsc_8108

Dojazd i parkowanie

Dojazd do miasteczka jest stosunkowo prosty, prowadzą do niego dobrze oznaczone drogi, a same widoki zapierają dech w piersiach. Pagórki, zielone łąki, widoki jak w Toskanii! Z wybrzeża dojazd jest szybki, z Porec zajmuje ok. 40 minut.

dsc_7953

Wjazd do miasteczka jest spektakularny, dojeżdżamy do parkingu. Tutaj większośc osób zostawia samochody, ale należy pamiętać, że do samego  miasteczka musimy jeszcze pokonać długą drogę na piechotę. Pan na parkingu, mówi, że możemy na spokojnie wjechać jeszcze wyżej i zaparkować przy samym miasteczku. U niego kupujemy bilet  i kierujemy się na wyższy parking. Miejsc jest sporo, ale zapewne dlatego, że mamy wrzesień. Zostawiamy auto i ruszamy na podbój miasteczka. Jest bardzo ciepło i parno, zbliża się burza. Mamy nadzieję, że uda nam się w spokoju pozwiedzać bez efektów świetlnych.

motovun

ładowanie mapy - proszę czekać...

motovun 45.335951, 13.827861

dsc_8128

*Wózek dla dzieci

Zabieranie ze sobą wózka do miasteczka, to nie jest dobry pomysł. Dominują tu “kocie łby” więc wózek skacze i niewygodnie się go prowadzi. 

dsc_7989

dsc_8049

Motovun zachwyca

Bardzo klimatyczne miejsce, stare domy, wąskie uliczki, zapach trufli. Turystów niewielu, jesienią jest tu pięknie! Żałujemy, że słońce schowało się za chmurami, ale może dzięki temu miasteczko wygląda zupełnie inaczej, niż jak byliśmy tu pierwszy raz!

dsc_7955 dsc_7957

dsc_8121

dsc_8041

dsc_8080

dsc_8043

Mury miejskie

Najstarsze zachowane mury Motovun sięgają 11 i 12 wieku, kiedy wysokie i potężne bastiony zostały wzbogacone o wieże. Później zostały dodatkowo wzmocnione w 12th i 13 th stulecia. Na początku 15 -tego wieku Motovun otrzymał kształt gotyckiej warowni z nową bramą miasta. W 16 XX wieku dodatkowo wzmocniono przedmurza. W 17 XX wieku część murów rozebrano w związku z ustaleniami traktatu między Austrią i Wenecją.

dsc_8007

dsc_7993

Bajkowe widoki

Z murów  rozciąga się przepiękny widok na winnice, las Motovun i rzeke Mirna. Spacer po murach nie trwa długo, a po drodze możemy usiąść w jednej z małych kawiarenek, napić się kawy lub piwa. W takich warunkach przyrody to naprawdę niezapomniana chwila!

dsc_8028

Motovun

Co zobaczyć?

Miasteczko jest małe, także wszystko co trzeba zobaczyć znajduje się obok siebie. Jest tu wspaniały klimat średniowiecznego miasteczka: wąskie uliczki, stare domy, małe knajpki oraz niezapomniane widoki.  W mieście unosi się zapach trufli, na każdym kroku znajdziemy lokal lub sklep, gdzie możemy spróbować tych pyszności. Należy pamiętać, że ceny nie są niskie, ale warto spróbować. 

dsc_8113

dsc_8078

Zabytki:

 • Pałac Miejski
 • New Gate – Wieża
 • Loggia
 • Lobia Maior
 • Gradiziol
 • Kościół NMP
 • Josef Ressel Square ( w tym taras widokowy)
 • Główna brama
 • Polesini Pałac
 • Przedmieście Borgo

dsc_8094

dsc_8107

dsc_8072

Szlaki rowerowe

Istnieją trzy szlaki rowerowe w okolicy Motovun, które zostały oznaczone:

1. Voćni put (Owoce Trail)

2. Stara ferata (Stare kolejowe)

3. Veli Jože

Mapy – KLIKNIJ

Festiwal filmowy

Od 1999 roku w Motovunie odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy. W lipcu przyciąga on wielkie znakomitości świata kultury oraz wielu turystów.

dsc_7948

Ciekawostka

Amatorzy spacerów mogą dostać się do  Starego Miasta w Motovun pokonując przeszło 1050 kamiennych schodów.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

  Napisz odpowiedź