fbpx
Menu
Chorwacja / Istria / Kvarner / Opatija

Opatija romantyczne miasto na wyjazd we dwoje.

Opatija, z wł. Abbazia, to urocze miasto leżące w zatoce Kvarner. Pod koniec XIX wieku stało się popularnym kurortem dla międzynarodowej i austro-węgierskiej elity. Zachwyca starymi pięknymi willami z widokiem na zatokę, eleganckimi kawiarniami w stylu wiedeńskim, luksusowymi sklepami, dodatkowo wielkimi palmami dodającymi nutki egzotyki. To wspaniałe miejsce na romantyczną podróż we dwoje. Szczególnie warto tu przyjechać wiosną lub jesienią, kiedy miasto zwalnia tempo, a odwiedzających jest mniej.

Kiedy przyjechać?

Możesz tu spędzić cały wyjazd albo przyjechać na kilka dni, zawsze jednak warto zobaczyć perełkę Kvarneru. Z Warszawy zajmie nam to ok. 11 godzin, z Krakowa ok. 8-9 godzin. Możesz również skorzystać z lotu do Puli, Rijeki lub Zagrzebia.

Historia i zwiedzanie

Opatija jest często nazywana nadmorskim Wiedniem ze względu na swoją historię i architekturę. Znajdziesz tu przepiękne trzy parki, Angiolina, Park św. Jakuba i Park Małgorzaty. Są to wspaniałe zabytki architektury ogrodowej.

          

Historia

Na uwagę szczególną zasługuje Park Angiolina, a właściwie willa Angiolina, którą wybudował Iginio Scarpa z Rijeki dla umierającej żony. W parku o powierzchni 3,64 ha znajdują się rośliny z Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej, ale i również z Australii. Możemy tu spotkać ponad sto różnych odmian roślin pochodzących z całego świata. Dodatkowo można znaleźć tu m.in. kamelię japońską (camellia japonica). W żałobie Iginio Scarpa nie utracił zmysłu kupieckiego. Kupiec z Rijeki uznał, że ta rybacka wioska ma duży potencjał. Zaczął zapraszać bogatych i znanych gości z Wiednia (głównie z wiedeńskiego dworu). Zaproszenie przyjęła również sama cesarzowa Maria Anna, żona cesarza Ferdynanda, która zachwyciła się bajkowym krajobrazem, przyjemnym klimatem i cudowną roślinnością, a informacje zawiozła do Wiednia. Opatija stała się bardzo modna i dworzanie zaczęli tu tłumnie przyjeżdżać,  najwięcej było tu wpływowych arystokratów i kupców. W ostateczności doprowadzono tu, a dokładnie do oddalonej o 5 km miejscowości Matulji, linię kolejową z Wiednia w 1873 r.

Zwiedzanie

W parku znajduje się najstarszy budynek w Opatiji, kościół św. Jakova oraz willa Angiolina, która zapoczątkowała epokę turystyki w tym rejonie. Możesz tu zrobić bardzo ciekawe zdjęcia na tle wysokich bambusów, które robią duże wrażenie.

W parku, oprócz urozmaiconej roślinności, znajdziesz mural ze znanymi postaciami, które odwiedziły Opatiję. Jest tu wiele zakątków, ławeczek czy zacienionych miejsc, gdzie możesz odpocząć. Kilka rzeźb, jak np. baletnicy tancerki Isadory Duncan i czeskiego skrzypka Jana Kubelika.

Gościli tu najbardziej wpływowi ludzie, w tym sam cesarz Franciszek Józef oraz  Antoni Czechow, Isadora Duncan, Vladimir Nabokov, James Joyce, czy Gustaw Mahler, który w Opatiji właśnie skomponował swoją IV Symfonię.

Polski wątek

Józef Piłsudski, któremu lekarz zalecił pobyt zdrowotny, przebywał w mieście w 1914 roku. Znajdziesz tu tablicę pamiątkową, która została odsłonięta dla upamiętnienia jego pobytu w 80 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast Henryk Sienkiewicz Opatiję odwiedzał trzykrotnie i świętował tu otrzymanie nagrody Nobla. Możliwe, że tworzył tu swoje dzieło „Quo Vadis”.

Lungomare

Najbardziej znana trasa spacerowa Opatiji to słynna nadmorska promenada, która ciągnie się od Volosko do Lovran (12 km). Choć oficjalnie nazwana Promenadą Franciszka Józefa I, to wciąż najbardziej znana jako Lungomare. Liczy sobie ona już ponad 100 lat.  Jej część północna (od Volosko do Opatiji) została ukończona w 1889 roku, a część południowa (łącząca Opatiję z Lovranem) – w 1911 roku. Jest to wspaniałe miejsce do oglądania widoków na zatokę, na stare wille oraz do podziwiania pięknego Adriatyku. Jest przepięknie położona, nad samym morzem.

Kolejna ścieżka spacerowa – Carmen Sylva – ma długość 5 km. Ten piękny i niewymagający szlak w Opatiji oferuje piękny widok z leśnej oazy na całą Riwierę i Zatokę Kvarner. Ścieżka nosi nazwę pseudonimu literackiego  Elżbiety, żony króla rumuńskiego Karola, dzięki któremu pod koniec XIX wieku wybudowano promenadę. Ścieżka prowadzi przez las, wzdłuż potoku Vrutki aż do punktu widokowego z pięknym widokiem na wybrzeże Kvarneru.

Kościół św. Jakuba 

Powstał w XV w. a później był wielokrotnie przebudowywany. Ponoć to od niego, dokładniej od opactwa benedyktynów, Opatija wzięła swoją nazwę. Przez wiele stuleci klasztor był centrum życia tej niewielkiej osady, liczącej ok. 120 domów.

Hotel Kvarner

Warto też zobaczyć Hotel Kvarner – najstarszy hotel na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Został otwarty w 1884 roku jako pierwsza luksusowa nieruchomość w Opatiji i wtedy nazywał się Quarnero. Pomysłodawcą budowy był Friedrich Julius Schüler , dyrektor zarządzający Towarzystwa Kolei Południowych. Hotel miał 60 pokoi i połączony był z luksusowym pawilonem kąpielowym wyposażonym w 12 wanien, w których goście mogli skorzystać z podgrzewanych kąpieli. Początkowo zaprojektowany jako sanatorium dla cierpiących na choroby płuc – dla szlachty i członków rodzin królewskich. Od lat zachwyca swoją historią i architekturą, ale teraz jest „tylko” 4 gwiazdkowym hotelem.

Dziewczyna z mewą

Pomnik dziewczyny z mewą to symbol miasta. Dziewczyna wpatruje się w morze, wygląda to jakby stała we wzburzonym morzu lub wynurzała się z fal. Wcześniej w tym miejscu stała pozłacana rzeźba Matki Boskiej.  Posąg został postawiony na pamiątkę tragicznych wydarzeń.
W 1891 r. hrabia Artur Kesselstadt zginął tragicznie podczas sztormu. Rodzina ufundowała posąg Matki Boskiej, aby przypominał o tragedii i chronił tych, co na morzu. Religijny symbol przeniesiony pod kościół św. Jakuba i zastąpiony nowym symbolem – dziewczyną z mewą. Wieczorem i w nocy to miejsce jest pięknie podświetlone i warto tu podejść na mały spacer.

Pomnik Barkajol

W małym porcie znajduje się pomnik siedzącego mężczyzny, to barkajol. Zawód barkajola polegał na przewożeniu łódkami na brzeg turystów, którzy na wielkich statkach przybywali
do Opatiji. Duże okręty nie mogły wpływać do małych zatoczek, dlatego niezbędna była pomoc mniejszych łodzi. Później natomiast zawód został rozszerzony, gdyż oprowadzali oni
po mieście i jego atrakcjach.

Aleja Gwiazd

Opatija ma też swoją Aleję Gwiazd. Gwiazdami w najbardziej reprezentacyjnej części miasta uhonorowano osoby zasłużone dla Chorwacji: sportowców, pisarzy, odkrywców i polityków. Swoją gwiazdę mają tu np. Nikola Tesla czy Oliver Dragojević.

Kawiarnie z klasą

Opatija słynie z kawiarni.  Wielu mieszkańców stolicy (Zagrzebia) robi sobie jednodniowy wypad na miłą i smaczną kawkę na jednym z tarasów, aby podziwiać cudowne widoki. Żyj chwilą, usiądź, zamów espresso lub caffè latte w jednej z licznych kawiarni Opatiji i ciesz się tym wszystkim dookoła. Niezależnie od pogody, z tarasu nad brzegiem morza świat wygląda pięknie, a sama Opatija jest urocza. Warta polecenia jest Kawiarnia Wagner, gdzie możecie zamówić domowej roboty pralinki oraz kawiarnia Kvarner.

Pyszne jedzenie

Opatija jest idealnym miejscem na zasmakowanie pysznych potraw, w tym świeżych ryb i owoców morza! Będąc w Opatiji nie możecie przegapić wioski rybackiej Volosko. Wioska ma uroczy port oraz bardzo romantyczny klimat, znajdziesz tu wiele uroczych knajpek, gdzie zasmakujesz samych wspaniałości. Należy pamiętać, że wszystkie potrawy są przygotowywane z lokalnych produktów i są przepyszne.

Opatija – Plaże

Opatija ma dużo plaż, jednak przeważają tu betonowe i drewniane podesty, kamienie i skały. Bardzo dużo hoteli jest położonych nad samym morzem z pięknym widokiem i prywatną plażą. Plaż żwirowych należy szukać dalej w stronę Lovranu lub w stronę Rijeki. Najbardziej popularne plaże to Lido, Slatina, Tomaševac, Kvarner, Peharovo, Škrbići.

Imprezy

W Opatiji przez cały rok odbywają się ciekawe imprezy, jak karnawał maskowy, festiwal czekolady oraz Adwent, a miasto wygląda wtedy bajecznie. Przepięknie przystrojone palmy, wille, zabytki, całe w światełkach i magicznych instalacjach.

Plusy wyjazdu poza sezonem

Wiosną czy jesienią unikniemy letniego zgiełku i zyskamy korzystne stawki zakwaterowania w hotelach Opatiji czy apartamentach. Poza tym jest nadal piękna pogoda, ciepłe morze, ale już nie ma ogromnych upałów.

Co zobaczyć w okolicy

Zdecydowanie musisz odwiedzić miasteczka przy Opatiji, jak Lovran, Ičići, Volosko,
czy Mošćenička Draga. Warto udać się na zwiedzanie uroczej Rijeki, do której dojedziemy stąd w ciągu 20 minut autem. Wyspa Krk również jest na wyciągniecie ręki. Opatija to również świetne miejsce na zwiedzanie Istrii i miasteczek, takich jak Hum, Labin, Pula czy Rovinj.

Rovinj

Rovinj

Lovran Opatija

Lovran

Mošćenička Draga Opatija

Mošćenička Draga

Opatija jest wspaniała o każdej porze roku, ale jeśli chcesz poczuć jej prawdziwy klimat, warto ją odwiedzić poza sezonem, gdyż możesz napajać się tym miejscem. Oczywiście rodziny z dziećmi czy młodzież jest tu mile widziana, ale według mnie to miasto szczególnie nadaje się na cudowny wyjazd we dwoje.

 

***

Artykuł powstał we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną, w rezultacie podróży na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź