fbpx
Menu
Chorwacja

Crikvenica – jesienna wycieczka na rowerach elektrycznych

Crikvenica jest bardzo znanym kurortem w zatoce Kvarner, jak i największym na Riwierze Crikvenickiej, położona w odległości 40 km od Rijeki. Jest to urocze miejsce na wakacje, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Znajdziesz tu piaszczystą plażę Gradsko Kupalište. Tuż za nią znajduje się wysadzana palmami promenada, która prowadzi do innych pięknych zatok, do malowniczego centrum i zabytkowej części miasta. Znajdziesz tu wiele dobrych restauracji, przytulnych barów, kawiarni oraz sklepików.

   

Kiedy przyjechać?

Możesz tu spędzić cały wyjazd albo przyjechać na kilka dni. Bardzo polecam zobaczyć
to miejsce poza sezonem, gdy już nie ma tylu odwiedzających. Jest to świetna opcja na wakacje z dziećmi. Znajdziesz tu niezliczoną ilość przyjaznych i pięknych plaż z łagodnym zejściem do morza. Droga z Warszawy zajmie nam ok. 12 godzin, z Krakowa ok. 9-10 godzin. Możesz również skorzystać połączeń lotniczych.

Historia

Historia Crikvenicy jest związana z rozwojem pobliskich średniowiecznych miast Drivenik, Grižane i Bribir oraz żyznej doliny Vinodol. Przed zasiedleniem terenów dzisiejszego miasta Crikvenica, miejscowa ludność zamieszkiwała w głębi lądu, którego centrum stanowiła położona na pobliskim wzgórzu osada Kotor. Zajmowali się rolnictwem, hodowlą zwierząt
i rybołówstwem; nauczyli się także uprawy winorośli. Założycielem Crikvenicy był książę Mikołaj IV Frankopan. Kazał wybudować klasztor obok opuszczonego wówczas kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i przekazał go paulinom 14 sierpnia 1412 r. Akt podarunkowy, który został wystawiony w Modrušu, jest najstarszym pisanym dokumentem, który wspomina o nazwie Crikvenicy.

Pod koniec XIX wieku Crikvenica była częścią monarchii austro-węgierskiej. Po wybudowaniu w 1888 roku pierwszego na wybrzeżu drewnianego kąpieliska oraz hoteli Therapia (1895) i Miramare (1906), miasto przeżyło intensywny rozwój turystyki, zwłaszcza zdrowotnej. Z biegiem lat miasto rozwinęło tradycję i uzyskało status jednego z wiodących kurortów turystycznych nad Adriatykiem

Zwiedzanie

Jeśli masz ochotę, to możesz zwiedzać miasteczko na rowerach lub dojść pieszo do sąsiednich wiosek, Dramalj na północy lub Selce na południu.

My zwiedzaliśmy Crikvenicę na rowerach elektrycznych i była to świetna przygoda. Przez dwie godziny objechaliśmy najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje, w tym nawet dojechaliśmy do Śródziemnomorskiego Labiryntu Miłości, który znajduje się 5 km od centrum miasteczka. Labirynt tworzy 400 krzewów laurowych, które dają niesamowity efekt, świetną zabawę oraz połączenie z naturą, a w tle szumi rzeka Dubračina.

Mała rzeka Dubračina w Crikvenicy jest domem dla gatunku węgorza (Anguilla Linnaeus), który wędruje 5000 kilometrów na tarło w Morzu Sargassowym, gdzie samice składają kilka milionów jaj, a następnie giną. Larwy wykluwające się z jaj, a po trzech latach –  gdy uzyskają dojrzałość – odbywają dokładnie tę samą podróż, lecz w odwrotną stronę. Samce węgorzy pozostają przy ujściu Dubračiny, a samice płyną w górę rzeki do jeziora w Tribalj, gdzie pozostają do osiągnięcia dojrzałości płciowej i migracji do Morza Sargassowego.

W weekendy przy labiryncie rodziny spotykają się na wspólnych piknikach, odpoczynku
lub zabawach. Jest to bardzo przyjemne miejsce z dala od tłumów, a dalej możesz już wyruszyć na górskie wycieczki, do ruin zamku Badanj czy kamiennego mostu. Możesz też wyruszyć tu na spacer 8 km ścieżką, która powstała we wczesnych latach 30. XX wieku, a nazwę Ścieżka Miłości (Ljubavna cestica) zawdzięcza rozmarzonym spojrzeniom zakochanych, których zawsze można na niej spotkać. Znajdziesz tu małą starówkę z krętymi uliczkami, romantyczny port rybacki z długim molo, piękną promenadę. W miasteczku jest dużo hoteli i kwater, ale pamiętaj, że część z nich jest położona kaskadowo, co daje bajeczny widok na zatokę, jednak rezerwując apartament warto zwróć na to uwagę. Na pewno nie będziesz się tu nudzić, w  miasteczku jest sporo atrakcji.

Atrakcje:

Crikvenica Eye

https://goo.gl/maps/WW84kQoGKApQAp7e9

Plac zabaw

https://goo.gl/maps/hqwYaTmADiMamGad6

Wodny plac zabaw

https://goo.gl/maps/FTeCaUFQc5HoJhhp6

Akwarium morskie Crikvenica

https://goo.gl/maps/VGKeFnwdPg8DuW4p8

Plaże w Crikvenicy

Wzdłuż miasteczka znajduje się wiele pięknych plaż, które są idealne do wypoczynku dla rodzin z dziećmi, pluskania się i nurkowania. Większość to piękne żwirowe zatoczki i betonowe plaże, ale również piękne piaszczyste plaże.

Gradsko Kupalište Piaszczysta plaża

Długa piaszczysta plaża Gradsko Kupalište, znana również jako plaża Crni Mol, jest piękną główną plażą Crikvenicy. Na długości około 1,5 km można znaleźć różne zatoczki. Możesz tu wypożyczyć parasole i leżaki, jest tu dużo barów i knajpek. Jest tu dużo cienia,
ze względu na sosnowy lasek. To świetne miejsce dla dzieci.
https://goo.gl/maps/TpmH68iGYB4ffpAZ7

Plaża Luke Domjančića

Plaża Luke Domjančića leży wzdłuż promenady. Ta piękna żwirowa zatoka znajduje się bezpośrednio przed dawnym klasztorem paulinów i znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od centrum Crikvenicy. Sosny zapewniają tu cień.

https://goo.gl/maps/uFrWpLGZm5AQMTyM9

Plaża Omorika

Plaża Omorika znajduje się na północy Crikvenicy w pobliżu Dramalj. Rodziny z dziećmi, ale także osoby starsze i osoby nieumiejące pływać, będą bardzo zadowolone. Dno łagodnie opada, woda jest płytka i idealna do pluskania się i pływania. Jest tu również kilka barów. Cień  zapewniają sosny.

https://goo.gl/maps/ayoeSRbtBeGmev8TA

Plaża Podvorska

Plaża Podvorska znajduje się w południowej części miasteczka i jest jedną z najpopularniejszych plaż w Crikvenicy. Plaża jest długa, żwirowa, a zatoka jest w  kształcie półksiężyca. Śródziemnomorska roślinność zapewnia naturalny cień, a jeśli chcesz, możesz wypożyczyć parasole i wygodne leżaki.

W pobliżu znajduje się plaża Monty’s Dog Beach, wspaniała plaża dla psów, gdzie znajdziesz bar, place zabaw dla psów, leżaki i wspaniałe udogodnienia. Dodatkowo jest tu bardzo spokojnie i urzekająco.

https://goo.gl/maps/kLo4vbNmdvHY63cf9

Plaża Balustrada

Plaża Balustrada jest położona bezpośrednio w centrum, tuż przy słynnej piaszczystej plaży plaża Gradsko Kupalište . Jest tu naprawdę sympatycznie. Znajdziesz tu małe, drobne żwirowe zatoczki. Tuż za plażą znajduje się promenada, przy której jest mnóstwo restauracji, barów i kawiarni zapraszających do odpoczynku.

https://goo.gl/maps/3h5xBgKbSLf7pHJ79

Crikvenica dla zakochanych

Miejsca na najlepsze pocałunki

Na Riwierze Crikvenickiej jest aż 10 miejsc oznaczonych znakiem „This is A Good Kiss Spot”. Grupa artystyczna 0707 stworzyła ruch, który na cały świat rozpropagował – jak to ujęli twórcy – dobrą nowinę miłości. W miasteczku znajdziesz „Mapę Całowania”, która prowadzi szlakiem najbardziej romantycznych miejsc na Riwierze. Tu mocniej zabije twoje serce, gdy razem będziecie podziwiać idealny zachód czy cudowny wschód słońca.

Imprezy

Miasteczko przez cały rok organizuje  mnóstwo ciekawych imprez, jak Cro Race (wyścig kolarski), festiwal kwiatów, wieczory rybackie, regaty żeglarskie czy miesiąc tłustych ryb.

Wszystkie znajdziesz na stronie- https://www.rivieracrikvenica.com/pl/dogadanja

      

***

Artykuł powstał we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną, w rezultacie podróży na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź