Menu

  Mury w Dubrowniku

DSC_1239

DSC_1236

DSC_1192

Mury miejskie w Dubrowniku

Mury miejskie w Dubrowniku mają ok. 1940 m długości, wysokość do 25 m i grubości, która waha się w granicach 1,5-6 m. Mury, budowane od IX do XVII w., wzmacnia dodatkowo pięć bastionów, trzy wieże okrągłe i dwanaście kwadratowych.

IMG_0225

DSC_1241

Zwiedzanie

Najlepiej zacząć albo rano albo po południu. My wchodziliśmy  po południu. Jest wrzesień więc słonce nie jest już tak ostre. Widok rzeczywiście bardzo piękny! Stąd możemy zobaczyć miasto w całej okazałości. Wszędzie te czerwone dachówki, typowe dla Dubrownika. Wieje lekki wiatr, a my wolnym krokiem snujemy się i co moment tylko pstrykamy fotki.

DSC_1232

DSC_1226

DSC_1190

DSC_1237

Baszta Minceta

Ludzi na murach nie wiele, choć w dole na odwrót. Dochodzimy do północnej baszty Minceta z XIV i XV w. po drodze mijamy Fort Św. Jana gdzie mieści się między innymi akwarium, które mamy zamiar odwiedzić.

minceta

DSC_1207

DSC_1206

DSC_1200

DSC_1210

DSC_1228

Fort Lovrijenac

Duże zainteresowania wzbudza w nas fort Lovrijenac z XIV w. wznoszący się na wystającej z morza skale o wysokości 37 m. Ciekawostką jest, że to Wenecjanie postanowili wybudować w tym strategicznym punkcie fortecę, która miała pomóc w utrzymywaniu kontroli nad Dubrownikiem. Gdy mieszkańcy miasta dowiedzieli się o tych zamiarach, postanowi ich uprzedzić. W rekordowym czasie trzech miesięcy wznieśli tu twierdzę, krzyżując plany konkurentów. Obecnie fort Lovrijenac znany jest jako niezwykła scena teatralna, jedna z najsłynniejszych na świecie. Fort pięknie wygląda na tle granatowego morza , którego fale uderzają w skały.

DSC_1213

DSC_1218

DSC_1201

Placa

Najważniejsza ulica Dubrownika Placa wygląda także interesująco z góry.
Placa została wykonana z białego wapienia, pochodzącego z wyspy Brač. Przez wieki kamień ten nabrał niebywałego połysku i gładkości. Z góry wydaje się, że ulica jest mokra.

DSC_1188

Klasztor Dominikanów

Przechodzimy też przy klasztorze Dominikanów. Dość rozległy klasztor zaczęto wznosić w 1228 r., wówczas także przebudowywano mury obronne.

DSC_1205

DSC_1233

DSC_1204

DSC_1194

DSC_1227

Kościół św.Ignacego oraz dzwonnica stojąca przy nim

W niej zachował się najstarszy dzwon w Dubrowniku (odlany w 1355 roku).

Z murów można też obserwować zwyczajne życie w mieście…dziewczynki bawiące się z kotami, chłopcy grający w piłkę nożną, kobiety wieszające pranie, koronkarki próbujące sprzedać swoje dzieła. Ludzie ci zajęci własnymi sprawami, jakby zupełnie nie zważali na turystów.

Przyglądamy się z góry na piękny Dubrownik.  Jadran  z tego miejsca wygląda tak potężnie i wspaniale!

IMG_0253

DSC_1224

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź