fbpx
Menu
Dubrownik / Południowa Dalmacja / Regiony

Arboretum Trsteno – Ogród Botaniczny

Arboretum Trsteno – Ogród Botaniczny – Trsteno to niewielka nadmorska osada położona w odległości 20 km na północ od Dubrownika. Słynie z wyjątkowo pięknej przyrody oraz bogatej roślinności, którą można podziwiać także w ogrodzie botanicznym Arboretum. 

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Jest to najstarszy ogród renesansowy w Dalmacji. Arboretum Trsteno zostało założone przez Chorwacką Akademię Nauk w pierwszej połowie XX wieku.

Arboretum Trsteno leży ok. 18 km na północ od  Dubrownika. Ogród został założony w 1948 roku na obszarze dawnej, letniej rezydencji rodziny Gučetić – Gozze, należącej do dubrownickiej arystokracji.

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Dojazd z Dubrownika

Będąc w Dubrowniku i okolicach warto zobaczyć to urokliwe miejsce. Dojazd jest stosunkowy prosty i każdy z pewnością tu łatwo dotrze.

Arboretum Trsteno

ładowanie mapy - proszę czekać...

Arboretum Trsteno 42.713397, 17.976831

Co zobaczyć?

Ogród obejmuje obszar około 24 hektarów, a w jego skład wchodzi park gotycko-renesansowy z piętnastowieczną letnią rezydencją oraz park neo-romantyczny założony w XIX wieku. Znajduje się tu również barokowa fontanna z posągiem rzymskiego boga Neptuna oraz nimf.

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Egzotyczne rośliny

W Arboretum rosną historyczne drzewa oliwne oraz wiecznie zielone drzewa typowe dla klimatu śródziemnomorskiego, jak również ponad 300 różnych egzotycznych roślin z całego świata. Najciekawszymi obiektami przyrody Arboretum są dwa azjatyckie platany. Wznoszą się one ponad Arboretum na wysokość 60 m i mają 5 metrów średnicy. Te giganty imponują starożytnym i nieco egzotycznym wyglądem i liczą już sobie ok. 500 lat.

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Cennik i godziny otwarcia:

Od maja do października godz 7.00 – 19.00
Od listopada do kwietnia godz 8.00 – 16.00 

Bilety:
Dorosłych indywidualnych wizyt – 50 Kn
Grupy dorośli – 40 Kn
Studenci i dzieci – 30 Kn
Grupy-studenci i dzieci – 25 Kn

Arboretum Trsteno

Trsteno

Ciche miasteczko, które idealnie nadaje się na spokojne wakacje. Piękne i czyste plaże oraz lazurowe morze każdego sezonu przyciągają do Trsteno nowych turystów! Dojazd do Trsteno jest bardzo łatwy dzięki regularnym liniom autobusowym łączącym miasteczko z Dubrownikiem.

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Arboretum Trsteno

Gra o Tron

Arboretum Trsteno jest także znane jako ważne miejsce, gdzie kręcono 3 i 4 sezon popularnego serialu Gra o Tron. Twórcy serialu docenili piękno tego miejsca i tu powstały piękne sceny do serialu. Na pewno dla fanów serialu to będzie ciekawa wycieczka!

Arboretum Trsteno

Źródło: http://info.hazu.hr

Zdjęcie główne: gameofthrones-croatia.com

Zdjęcia: Aleksandra Mazurek

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź