Jedziemy samochodem do Chorwacji – porady

 

Samochodem do Chorwacji – co nam będzie potrzebne:

 • mapa drogowa lub GPS
 • winiety

autostrada4

Mapy:

Przed wyjazdem warto zapatrzyć się w Informator o Chorwacji w języku polskim i mapki turystyczne, które wydał Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji. Takie katalogi otrzymaliśmy kiedyś na granicy albo drogą mailową: info@htz.hr

Warto też mieć mapę drogową lub GPS.

ato

Wyposażenie samochodu

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, komplet zapasowych żarówek.

Winiety:

Najrozsądniej zakupić na granicy albo na stacjach benzynowych w danym kraju. My zawsze tak robimy. W Polsce się to zupełnie nie opłaca.

Uwagi:  

Czechy

Winetka w Czecach ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego miesiąca. Jeżeli takiej daty nie ma w następnym miesiącu, to winieta ważna jest do końca tego miesiąca.

Winietka na drogi ekspresowe oraz autostrady w Czechach dla pojazdów wielośladowych do maksymalnego dopuszczalnego cięzaru całkowitego od 3,5 t.  Maksymalny dopuszczalny cieżar całkowity (mdcc) jest umieszczony w dowodzie rejestracyjnym.

Za 10-dniową winietę (oznaczenie D) dla pojazdów do 3,5 t zapłacimy  ok. 63 zł. Winietka ważna od godziny 0:00 dnia przedziurkowanego przez kolejne 9 dni kalendarzowych do godziny 24:00 (łącznie 10 dni).

Winetka  miesięczna ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego miesiąca. Jeżeli takiej daty nie ma w następnym miesiącu, to winieta ważna jest do końca tego miesiąca. Cena ok. 84 zł.

Austria

Winiety w Austrii – mamy do wyboru 10-cio dniowe i miesięczne.

Austria – winietka 2-miesięczna dla pojazdów do 3,5t – naklejamy na szybę! Winietka ważna ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego drugiego miesiąca. Jeżeli takiej daty nie ma w tym miessiącu, to winieta ważna jest do końca ostatniego dnia drugiego miesiąca. Cena ok. 130 zł.

Austria- winietka 10-dni dla pojazdów do 3,5 t – naklejka na szybę. Winietka ważna od godziny 0:00 dnia przedziurkowanego przez kolejne 9 dni kalendarzowych do godziny 24:00 (łacznie 10 dni). Cena ok. 51 zł.

Przed wyjazdem na stronach PZM warto sprawdzić ceny benzyny.

autostrada2

Stacje benzynowe

W głębi lądu i na wyspach są często mało dostępne, także warto wcześniej sprawdzić, gdzie możemy zatankować, aby później nie jechać na oparach paliwa.

CENY PALIWA – KLIKNIJ

LPG – KLIKNIJ

LPG w Chorwacji w 2014 roku – ceny – ok. 6 kun za litr. Znaczek LPG na stacjach, którego powinniście szukać:  LPG lub Autoplin, Plin, UNP.

Jednak w Chorwacji z gazem nie ma problemu. Strona – gdzie zatankujemy – KLIKNIJ.

Przepisy ruchu drogowego w Chorwacji

Ograniczenia prędkości:

 • w terenie zabudowanym 50km/h
 • poza terenem zabudowanym 90km/h, campery oraz auta z przyczepą 80km/h
 • na drogach ekspresowych 110km, campery oraz auta z przyczepą 80km/h
 • na autostradach 130km/h, campery oraz auta z przyczepą 90km/h

autostrada1

Autostrady w Chorwacji – KLIKNIJ

Opłaty za autostrady – KLIKNIJ

Opłata na bramkach za dany odcinek. Pamiętajcie, aby zachować kwitek, który dostaliście przy wjeździe!

Parkowanie:

Poza sezonem zazwyczaj nie ma z tym problemów. Cześć miejsc do parkowania jest za opłatą, jednak większa część jest za darmo. Jednak pamiętajmy aby zwracać uwagę na znaki drogowe!

Dni podróży do Chorwacji:

Turnusy w Chorwacji zmieniają się w soboty. Także w sezonie jazda w weekend jest dramatyczna. Jeśli macie możliwość wybierajcie inne dni do podróżowania.

autostrada3

Przydatne strony:

http://www.viamichelin.com/

http://hac.hr/

http://www.hak.hr/


Jeśli podobał Ci się ten artykuł, oceń go:
12345 (średnia ocena: 4,74)
Loading...

Podobne posty...

komentarzy 35

 1. Monika pisze:

  Czy ktoś może potwierdzić, że winiety są tańsze w poszczególnych krajach na trasie PL-CRO? jedziemy pierwszy raz do Rogoznicy i szukamy 😉 Jakieś fajne alternatywne trasy? Pozdrawoam

 2. Marta pisze:

  Hej czy wybiera sie ktos do Chorwacji 7 wrzesnia.Jedziemy pierwszy raz i zawsze byloby razniej

 3. Teo pisze:

  Przyjechaliśmy na Chorwację samochodem pierwszy raz, winiety zakupiłem na stacji BP przed granicą w Polsce i nie wiem czy to norna ale za usługę sprzedaży doliczyli za 10 dniową winietę: do Czech 22,4 zł, do Austri26,4, a do Słowenii na 7 dni doliczyli 43,66zł !!!

  • Dada pisze:

   Nigdy nie kupuj viniet w Polsce. Zdarli z ciebie.Kupuj na pierwszej stacji w kraju do którego wjeżdżasz Czechy ok410 koron za miesiąc, Austria ok 8,7 euro tydzień, Słowenia 30 euro miesiąc
   Podaję ceny z zeszłego roku. Jeżdżę do Chorwacji na pobyty 3 tyg.

 4. Radar pisze:

  Chyba trzeba będzie się wybrać do Chorwacji poza sezonem lub samolotem w sezonie aby uniknąć korków 🙂

 5. Kasia pisze:

  Szkoda że nie podali cen winiet w Słowacji i na Węgrzech

 6. Gg pisze:

  Jechać jak maps.google pokazuje. Szybko i omija korki. Jedynie nie kierować sie googlem na granicy slo/cro – kieruje na zamknieta zielona granicę. Winiety jak sie da 2 tyg wcześnie kupic via tooltickets.com. A lpg w cro od 4 kuny a nie jak w artykule 6. W slowenii tanszy gaz niz w austrii a stacja zaraz za granicą

 7. paakayttaja pisze:

  Przepraszam, skąd macie ceny winiet? Wyglądają, jakby były w cenach sprzedawanych w Polsce.
  – czeska 310 CZK to coś ok. 50 zł
  – austriacka 8.9 EUR – czyli ok. 40 Zł.

  63 Zł to wychodzi jakieś 380 Kč, takiej marży nie mają na żadnej czeskiej stacji. Podobnież sprawa ma się z winietami na Austrię.

 8. Małgorzata Sikora pisze:

  Witam .
  wybieramy się na Chorwacje 30 lipca . w nocy czy ktoś jedzie w tym terminie ? szukamy drugiego samochodu w podruż aby było razniej

 9. Basia pisze:

  Witam
  W sobotę wieczorem wyjeżdżam do Vodice .Jadę pierwszy raz ,może ktoś zaproponuje drogę (może ktoś już był i ma fajną szybką trasę- zaczynam w Katowicach)

 10. Aga pisze:

  Witajcie. Czy ktoś z Panstwa pomógł by mi w ustalaniu najlepszej trasy do Rijeki? Z dzieckim wiec zależy nam bardzo na bezpieczniej opcji. Inne ważne informacje i przydatne np. na temat tego regionu, również mile widziane:) Bardzo uprzejmie dziękujemy!

 11. Malgorzata pisze:

  Dla niebiańskich uroków jedziemy 2,5dnia,wspomnienia i jeszcze raz niezapomnoane wspomnienia😙

  • adam pisze:

   No fakt, trasa biegnąca po wybrzeżu to faktycznie niebiańska jest. Nie wiem czy gdziekolwiek jeszcze coś takiego jest. Wadą jest taka, że 200km będzie się jechało 6 godzin :), ale widoki niesamowite.

 12. Bartek pisze:

  czy da sie dojechać do Chorwacji całkowicie omijając płatne drogi? dodam, że mam możliwość spędzić nawet 10 dni w drodze do chorwacji.

  dziekuje za podpowiedzi

  • Ma~ pisze:

   Bartku,
   da się, ale z jakiego miasta startujesz – mogę dać Ci porady,
   gdyż wielokrotnie tam jeździłem i znam chyba każdą możliwą drogę.
   Można spoko odpuścić słoweńskie autostrady i dalej (przejście gr.Lipka)
   kierować się na Rijekę, i dalej Jadranską dokąd chcesz…
   Potrzeba szczegółów – pisz na priv

   • Anonim pisze:

    Przejazd przez Węgry i przejście przez Redics i Lendawa do Chorwacji ,zero autostrad i stresu😀, wjeżdżam na autostradę w Chorwacji. Jadę przez Słowację autostrada (winieta 14 euro) do Bratysławy po czym zaraz za mostem skręcam na Ćunovo i prosto wiejskimi drogami do granicy

 13. Małgosia pisze:

  Witam. Pani Grażyno ma Pani rację. Co tam korki jak się widzi takie widoki.Byłam w wielu krajach ale najbardziej kocham Chorwację. Polecam wszystkim. Tego się nie zapomni.

 14. Michał pisze:

  Czemu w treści artykułu jest odniesienie tylko do austrii i czech? A gdzie Słowacja, przez którą do Chorwacji jedzie cała Polska południowa? A Węgry?

  • Staszek pisze:

   Słusznie. Dopiszcie coś proszę o Słowacji i Węgrzech. Nie zaczepia się wtedy Czech, Austrii, Słowenii.

 15. Agata pisze:

  Słowackiej czy słoweńskiej?

 16. mały szary człowiek pisze:

  liczyłem na opis uniknięcia słowackiej autostrady… troche słabo 🙁

 17. Kemot pisze:

  Tomasz a jak ?

 18. Tomasz pisze:

  Nie wyjedzac i wracac podczas zmiany turnusow . Wtedy na granicach jest tragedia

 19. Agata pisze:

  Zagreb Lucko to jest istny dramat w pt i w sob.
  Na samych bramkach w Zagrzebiu stoi się przynajmniej z 3h….

 20. Grażyna pisze:

  Ja się odniosę do trochę innych aspektów podróży przez Chorwację , ale też ważniej .Jeśli chodzi o podróże przepiękną autostradą , z jeszcze piękniejszymi krajobrazami i widokami,estakady, mosty i cała infrastruktura są wspaniałe a tunele o różnych długościach są zaskakujące.Jezdziliśmy samochodem wielokrotnie , i gdy rozmyślaliśmy pewnego razu o przelocie samolotem /z pewnych istotnych powodów/ zarzuciliśmy ten pomysł gdyż samo podróżowanie samochodem jest tak piękne i ciekawe, tyle wspaniałości się po drodze widzi, że szkoda by było lecieć samolotem. Trafiają się czasem korki, ale o tym się szybko zapomina mając w pamięci tyle pięknych wrażeń .A o konkretach, winietach, opłatach ,km – to mąż myślał, ja nie byłam tym specjalnie zainteresowana….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polub nas na Facebooku