fbpx
Menu
Informacje praktyczne

Informacje dla osób podróżujących do Bośni i Hercegowiny

Ważne informacje

Bośnia i Hercegowina – państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy na północy, zachodzie i południu z Chorwacją, na wschodzie z Serbią, a na południowym wschodzie z Czarnogórą. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

DOKUMENTY – wjazd na teren Bośni i Hercegowiny możliwy jest dla obywateli UE na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego (również osoby niepełnoletnie) – polecamy posiadanie dwóch dokumentów i przechowywanie ich osobno. Pamiętajmy, że dokument raz zgłoszony polskim organom jako zgubiony, ukradziony trafia na listę Interpolu i spowoduje kłopot na przejściach granicznych z BiH – odebranie dokumentu i ew. konieczność wizyty w konsulatach w Zagrzebiu, Belgradzie lub Sarajewie, jeśli osoba zostanie mimo wszystko wpuszczona do BiH w celu wyrobienia paszportu tymczasowego na powrót do kraju.

SAMOCHÓD – osoby poruszające się samochodem powinny pamiętać o zabraniu Zielonej Karty, bez której wjazd nie jest możliwy (dotyczy to również przejazdu przez Neum na drodze do Dubrownika). Ewentualnie zakup ZK na przejściu granicznym.

WALUTA – walutą Bośni i Hercegowiny jest marka konwertybilna (KM) (1 EUR=1,95 KM) – należy pamiętać, że w sklepach, na stacjach benzynowych itp. nie jest honorowana inna waluta – w euro można płacić jedynie w mniejszych sklepach, czy stoiskach z pamiątkami.

PODRÓŻ ZE ZWIERZĘCIEM – wjazd na terytorium Bośni i Hercegowiny możliwy jest jeżeli zwierzę posiada mikrochip, paszport z aktualnymi szczepieniami oraz osobny certyfikat weterynarza, że zwierzę nie choruje na choroby zakaźne.

ZDROWIE – konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia (karta NFZ obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej), brak zagrożenia epidemiologicznego, wizyta u lekarza kosztuje 15-20 EUR.

PODRÓŻ AUTOSTOPEM – autostop poza autostradą jest dopuszczalny, zabrania się jednak rozkładania namiotu w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Informacja dla osób podróżujących do Dubrownika – KLIKNIJ

Przydatne linki:
http://www.sarajewo.msz.gov.pl/
https://polakzagranica.msz.gov.pl/Bosnia,i,Hercegowina,BIH.html
https://odyseusz.msz.gov.pl/

Kontakt do Konsulatu RP w Sarajewie:
PON – PT 9:00 do 13:00 (oprócz środy) tel. +387 33 290 – 500
Poza godzinami urzędowania tel. dyżurny +387 61 899 974.

Źródło: Informacje udostępnione przez Ambasadę RP w Sarajewie

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

2 komentarze

 • Leo Przewodnik
  16 sierpnia 2017 g. 18:35

  Oczywiście na wielu stacjach benzynowych, dużych sklepach czy obiektach noclegowych można płacić kartą.

  Odpowiedz
 • Pdps
  24 lipca 2017 g. 21:31

  Koniecznosc ubezpieczenia? To jest dobrowolne czy obowiazkowe?

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź