fbpx
Menu
Dojazd / Informacje praktyczne / O Chorwacji / Ważne

Paszport czy dowód osobisty? Zielona karta do Dubrownika?

Od 1 lipca 2013 roku Republika Chorwacji jest członkiem Unii Europejskiej. Potrzebuje paszport czy wystarczy nam dowód osobisty? Zielona karta do Dubrownika – potrzebna?

969049-turystyka-paszport-657-323

Przekraczanie granicy chorwackiej

Odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno dorośli, jak i dzieci). Także wystarczy jeden z tych dokumentów, abyśmy przekroczyli granicę.

Jeśli nie jesteśmy prawnym opiekunem dziecka, musimy mieć dokument – pełnomocnictwo do sprawowania opieki, z adresem i numerem telefonu prawowitego opiekuna, napisane w języku angielskim lub chorwackim.

Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzanie ważności wszystkich dokumentów i polis ubezpieczeniowych. Przypominamy, że dokumenty wcześniej zgłoszone jako utracone nie mogą po ich ewentualnym znalezieniu być ponownie wykorzystane.

Odprawa członków UE odbywa się sprawnie i nie ma już kontroli celnych. Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać w Chorwacji bez wiz do 90 dni w okresie półrocznym.

Zaginięcie paszportu

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po stwierdzeniu zaginięcia paszportu (również tymczasowego), to niezwłoczne zgłoszenie się do lokalnej placówki dyplomatycznej Rzeczpospolitej Polskiej. Może być to konsulat bądź wydział konsularny ambasady RP w danym kraju. Pamiętaj, że nie w każdym kraju istnieje wyodrębniona jednostka konsularna zajmująca się sprawami obywateli RP – może ona funkcjonować przy ambasadzie.

Jeśli zaginie paszport twojego dziecka (osoby małoletniej), przy przekraczaniu granicy możesz doświadczyć nieprzyjemnych sytuacji. Niedopełnienie wymogu przedstawienia niniejszego dokumenty skutkować będzie nałożeniem mandatu na opiekunów i koniecznością udania się do najbliższej placówki konsularnej w celu uzyskania paszportu tymczasowego oraz uzyskania innych niezbędnych informacji.

Strona Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu – KLIKNIJ po więcej informacji

Zielona karta do Dubrownika

W przypadku wyjazdu do Dubrownika, kiedy dwukrotnie przekracza się granicę Bośni i Hercegowiny nie jest ona wymagana.

Ci, którzy jadą samochodem lub motocyklem do chorwackiego Dubrownika, muszą pokonać 10-kilometrowy odcinek przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Zielona karta od listopada 2020 roku nie jest już wymagana.

Należy również pamiętać, że wjeżdżając na terytorium Bośni i Hercegowiny wystarczy nam paszport lub dowód osobisty.

Więcej – KLIKNIJ

 12

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

1 Comment

  • Lucjan
    19 czerwca 2020 g. 11:34

    Pytanie – Czy jadąc nie swoim samochodem potrzebuję notarialnego użyczenia auta ?

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź