fbpx
Menu
Wydarzenia

Trzęsienie ziemi na Kvarnerze może trwać przez kilka dni

Co nas czeka: Trzęsienia ziemi w Chorwacji w Rijece i na Kvarnerze może trwać przez kilka dni. Od wtorku 8 sierpnia 2017 roku, zanotowano lekkie wstrząsy ok 3,3 w skali Richtera, ale można spodziewać się i silniejszych.

RIJEKA – Dla serii trzęsień ziemi, które w Kvarnerze rozpoczęło się we wtorek rano i trwa nadal, nikt nie może powiedzieć, kiedy i jak się skończy. Szef Służby Sejsmologicznej Ivo Allegretti wskazał, że trzęsienia ziemi, który ostatnie dwa dni wstrząsają Kvarnerem nie są duże, ale są one bardzo nieprzyjemne.

“Jest to siła, która znajduje się poniżej poziomu uszkodzenia, ale jest także słowem o bardzo nieprzyjemnych wstrząsów, które występują kilka razy dziennie i mają szczególnie nieprzyjemny efekt dźwiękowy. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy seria trzęsień ziemi się zatrzymała. Możliwe, że będzie trwać wiele tygodni”.

W rejonie cieśniny Kvarner do podobnych wstrząsów dochodzi kilka razy w roku, ale często się ich nie odczuwa, ponieważ epicentrum znajduje się na terenach niezamieszkanych w górach Velebitu. 

Wstrząsy powodują niepokój zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jednak należy pamiętać, że Chorwacja to obszar dość aktywny sejsmicznie, podobnie jak w przypadku Włoch kraj przecina kilka uskoków tektonicznych, które generują trzęsienia ziemi. Miejsca, które zazwyczaj są narażone na trzęsienia ziemi to wyspa Krk, miasto Rijeka, Crikvenica, południowa Dalmacja oraz okolice Dubrownika.

Zródło: http://www.novilist.hr

Cały artykuł: http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Sto-nas-ceka-Potresi-u-Rijeci-i-na-Kvarneru-mogli-bi-potrajati-jos-danima?meta_refresh=true

 

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź