fbpx
Menu
Pula / Wydarzenia / Zagrzeb

Światowy Dzień Krawata – wyjątkowe święto Chorwacji

Krawat (hr. „kravata”) zmienił oblicze świata mody!

Pula,181003-desk-Kravata na areniFoto:Goran Sebelic-desk-

Pula Foto: Goran Sebelic

Krawat

Może jeszcze nie każdy wie, że świat mody zawdzięcza istnienie krawata właśnie Chorwatom?

Gdy w XVII w. chorwaccy żołnierze wzięli udział w paradzie dla francuskiego króla Ludwika XIV, noszone przez nich krawaty bardzo przypadły do gustu królowi i jego wersalskiej świcie. Był to jeden z niewielu przypadków, kiedy to francuska arystokracja, która ówcześnie wyznaczała trendy w świecie mody, przejęła element ubioru od innej kultury. Od tego momentu krawaty zyskały dużą popularność oraz stały się światowym symbolem wyszukanego stylu i dobrego gustu.

croata

Historia

Chorwacka lekka jazda konna wchodząca w skład francuskiego wojska królewskiego w wojnie Trzydziestoletniej w XVII wieku (1618-48) była znana ze szczególnej odwagi i umiejętności bojowych, jednak wyróżniała się też jednym „modnym” szczegółem – malowniczą chustką zawiązaną na szyi. Chustka wiązana była na węzeł i nazwana została według etnicznej nazwy Chorwatów (staroniemieckie Krabatten albo starofrancuskie Cravattes) – krawat. We francuskim wojsku królewskim został w 1664 roku założony pułk chorwacki Royal Cravattes.

croatia_flag_hr_hrvatska_tie-rb745c65495264ed6b338e4e06b65391f_v9whb_8byvr_324

Zagrzeb stolica krawata

Prawie cztery wieki później, w zabytkowej części Zagrzebia, turyści od niedawna na żywo mogą oglądać zmianę warty pułku Kravat, jednostki zainspirowanej przez sławny pułk chorwacki.

Każda zmiana warty zaczyna się od atrakcyjnej ceremonii przygotowania warty i przeglądu broni. W ceremonii bierze udział 12 żołnierzy, którzy przedstawiają wojsko sprzed czterystu lat, które nosiło chusty, później nazywane krawatami. Warty ustawiane są w trzech lokalizacjach turystycznych – na placu Marka, placu Bana Josipa Jelačića i przy rzeźbie Matki Boskiej na Kaptolu. Przez ten projekt Zagrzeb chce się wypromować jako stolica krawata, chcąc, żeby ta wyjątkowa kulturalna i historyczna wartość stała się również atrakcją dla odwiedzających stolicę Chorwacji, ojczyznę krawata.

5180736766_4703c8017a_b

Upominek – KLIKNIJ

Dlatego odwiedzając Chorwację, nie można zapomnieć o zakupie jednego ze słynnych chorwackich ręcznie robionych krawatów.

Dla najwspanialszego krawatu warto udać się do sklepów w Zagrzebiu. Tam eksperci pomogą nam wybrać najlepszy dla nas oraz nauczą nas nietypowych wiązań.

Kravata-Tie-Shop-Zagreb

Foto: vindulgeblog.com

Święto

Ten element ubioru doczekał się nawet własnego święta, Światowy Dzień Krawata obchodzony jest 18 października.

Smjena straze Pocasne satnije Kravat pukovnije

Foto: www.croatia.org

The-biggest-tie-in-the-world-and-the-Pula-Arena-4

Materiały prasowe:

image001

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

7 komentarzy

 • Mr_Szpak
  23 października 2015 g. 10:53

  kurde nie miałem pojęcia o tym, a właśnie dlatego uważam że bardzo dobrze że Zagrzeb kreuje się na stolicę krawatów bo takimi rzeczami trzeba się chwalić… 😀

  Odpowiedz
 • Basia || Podróże Hani
  23 października 2015 g. 09:03

  hehe, zawsze uważałam Chorwatów za niezwykle pomysłowych ludzi

  Odpowiedz
 • łukasz kędzierski - podróże i fotografia
  21 października 2015 g. 23:18

  niedawno byłem w Chorwacji, lecz nie widziałem jakoś dużo ludzi w krawatach :), ale kompletnie nie miałem wiedzy, że to stąd pochodzi moja mało ulubiona część ubrania 🙂
  dzięki za info.

  Odpowiedz
 • kami
  20 października 2015 g. 15:35

  o, ciekawe! nie wiedziałam, że to akurat dzięki Chorwatom mamy krawaty 🙂 i nawet widziałam w Zagrzebiu te sklepy, ale nie pokojarzyłam, że to większa sprawa jakaś! super!!

  Odpowiedz
  • agnieszka
   21 października 2015 g. 20:59

   Własnie w Zagrzebiu duzo takich sklepów:) Chyba to dośc mało znana informacja 🙂

   Odpowiedz
 • Karol Werner
  20 października 2015 g. 10:23

  Zaś w Iranie krawat uznawany jest za symbol zepsutego świata kapitalistycznego, nikt go tam nie nosi 🙂

  Odpowiedz
  • agnieszka
   21 października 2015 g. 20:59

   A to ciekawostka 🙂

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź