fbpx
Menu
Miasta / Popularne / Regiony / Split / Środkowa Dalmacja

Split – Dalmacjo witaj!

Split, stolica Dalmacji rozsławiona przez cesarza rzymskiego Dioklecjana, który wybudował tu swoją rezydencję nad samym morzem.

 Split 03
Split 04

Dojazd:

split

ładowanie mapy - proszę czekać...

split 43.508132, 16.440193
 
Split 07
Split 09
Split 12

Zakwaterowanie

Szukacie najlepszych hoteli i apartamentów w Splicie –KLIKNIJ

To ważny węzeł komunikacyjny dla dalmatyńskich wysp i generalnie dla chorwackiego wybrzeża. Z tamtejszego terminala promowego odpłyniemy do Rijeki, Dubrownika, na pobliskie wyspy – Brač, Hvar, Vis, Čiovo, Korčula, Lastovo, do Ankony, Pescary, Wenecji we Włoszech.

Split 05

Split  jest drugim, co do wielkości miastem w całej Chorwacji, a mimo to posiada charakterystyczny klimat cichego, nadmorskiego miasteczka. To stare miasto zostało zbudowane wokół zatoki na południowym brzegu półwyspu, osłoniętego od strony otwartego morza przez liczne wyspy. Cały zachodni brzeg półwyspu to wielki, leśny, górski park. Wysokie nadbrzeżne góry stanowią wyjątkowo piękne tło dla tego miejsca.

Split 15

Split 10

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Splicie:

 • Pałac Dioklecjana

  to ogromny, prostokątny pałac (215m. długości na 181 m. szerokości w sumie około 39 tys.m2) wzniesiony dla cesarza Dioklecjana w latach 295 – 305 z najwspanialszych marmurów sprowadzanych z Włoch i Grecji. Całą budowlę okalają grube i wysokie mury obronne z licznymi basztami, obecnie jest mało widoczny ze względu na czas, który zrobił swoje a także zniszczenia wywołane przez barbarzyńskie plemiona i to, że w obrębie pałacu budowane były przez wieki domy i inne budowle miejskie oraz usługowe (no i tak właśnie powstało „miasto w pałacu”).

 • Złota Brama

  Warto zwrócić uwagę na Złotą Bramę – niegdyś bogato zdobiona główna brama prowadząca do pałacu, perystyl – najlepiej zachowany fragment pałacu, jego główny dziedziniec z zachowanymi kolumnami, cesarskie apartamenty (prawie nic z nich nie zostało) z których można zejść do dolnych komnat, które dzisiaj znajdują się poniżej poziomu miasta.

 • Katedra św. Dujama

  to bardzo ważne świątynia dla mieszkańców Splitu, ponieważ wzniesiona na cześć jednego z pierwszych męczenników chrześcijańskich i patrona miasta – świętego Dujama. Ta charakterystyczna dla starego miasta budowla w kształcie rotundy z wysoką dzwonnicą (można na nią wejść) stanowiła niegdyś Mauzoleum Dioklecjana (przekształcona na kościół w VII/VIII wieku). Wejście (w obecnej dzwonnicy) do świątyni cesarza strzeżone było przez sfinksy przywiezione z Egiptu. Dziś na straży stoi jeden, będący wierną kopią swojego o wiele starszego kuzyna (przeniesiony do muzeum). Dziś wewnątrz katedry możemy podziwiać wiele zabytków pochodzących z XIII, XIV i XV wieku (płaskorzeźby, zdobienia, ołtarze boczne, obrazy) a także wejść do skarbca i krypt.

 • Świątynia Jowisza,

  także przekształcona w XV wieku w chrześcijańskie babtysterium (właściwie wchodząca w skłąd kompleksu budowli religijnych świątynia Jupitera), którego wejścia pilnuje kolejny sfinks przywieziony z Egiptu i  jedna ocalała kolumna będąca fragmentem dawnego portyku.

 • Plac Narodowy

  to tutaj, w samym sercu placu wznosi się dawny, pochodzący z XV wieku Ratusz z loggią (dziś mieści się tu Muzeum Etnograficzne), a także Wieża Zegarowa z zegarem słonecznym pamiętającym także wiek XV (na jej szczycie wznosi się także dzwonnica) oraz średniowieczny Pałac Ciprianis z charakterystycznymi rzeźbami (kłócącej się pary oraz św. Antoniego) i inne stare pałace.

 • Salona

  ruiny antycznego portu, najlepiej zachowane w całej Dalmacji, które znajdują się około godziny drogi od centrum tak w kierunku północno-wschodnim. Zobaczymy tu między innymi pozostałości po budynkach administracyjnych, forum, term, teatru, amfiteatru, świątyń, akweduktu oraz murów obronnych. Tutaj też znajduje się rozległy obszar stanowiący dawną nekropolię (Manastirine)

Split

Komunikacja

Split mino, że jest duży miastem, nie jest trudne do zwiedzania. Niemal wszystkie atrakcje są tu zgromadzone przy nadmorskiej zatoce, na wschód od górzystego półwyspu Marjan. Dojazd jest dobrze oznakowany. Kolejnym plusem jest niewielka odległość wszystkich dworców: kolejowego, autobusowego i przystani promowej, od Starego Miasta.
Split jest największym węzłem komunikacji promowej w kraju, porównać z nim można jedynie Zadar. Przez miasto przepływa dalekobieżny prom Rijeka – Dubrownik. Również komunikacja autobusowa działa tutaj świetnie, autobusy do Zagrzebia i Zadaru wyjeżdżają stąd częściej niż co godzinę. Split posiada własne lotnisko, które zapewnia mu połączenie z Zagrzebiem, ale także z portami międzynarodowymi. Wiele firm zapewnia przeprawę promową na pobliskie wyspy leżące na Adriatyku oraz do innych miast Chorwacji.

Split 13

Sport i Rozrywka

Wyprawa nad Morze Adriatyckie to nie tylko wspaniała okazja do odpoczynku, plażowania i leniuchowania. Wakacje mogą być też okazją do poznania historii nowego kraju. Split ożywa w okresie letnim, to doskonałe miejscem na zabawę i rekreację Miasto przyciąga turystów stale rosnącą ofertą najróżniejszych atrakcji, wśród nich znajduje się zmiana warty w Perystylu z pojawieniem się samego Dioklecjana, bogaty program koncertów i inne. Stale rosnąca baza hotelowa czyni pobyt w chorwackim mieście Split ciekawym i niezapomnianym doświadczeniem.
Krystalicznie czysta woda sprawia, że są tu to doskonale warunki do uprawiania wszelkiego rodzajów sportów wodnych. Skaliste plaże na Wzgórzu Marjan, bardzo dobre miejsce do pływania i nurkowania tuż pod wodą, z widokiem na zielone wyspy. Łagodny klimat Splitu jak najbardziej sprzyja rekreacji i uprawianiu sportu przez cały rok na świeżym powietrzu. Można tu korzystać z kortów tenisowych, grać w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną. Dodatkową atrakcją jest wiosłowanie w spokojnych zatokach, wspinaczka na stromych ścianach wzgórza Marjan. W Splicie znajdują się niezwykle atrakcyjne szlaki rowerowe, które wręcz zachęcają do spędzania wolnego czasu na rowerze. Najważniejsze miasto Dalmacji, przyciągające miłośników historii, rozrywek i sportu – pochodzi stąd znany klub piłkarski Hajduk Split.
W samym Splicie jest bardzo dużo klubów nocnych oraz dyskotek. Kto woli zabawę w bardziej kameralnej atmosferze powinien odwiedzić jedną z licznych kawiarni i klubów. Dzięki swojemu pięknemu położeniu na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, Split od lat przyciąga turystów nie tylko z Europy, ale i z całego świata.

Split 11

Split 06

Letni Festiwal

W czasie Letniego Festiwalu w Splicie odbywają się przedstawienia operowe, teatralne, baletowe oraz koncerty na scenach pod gołym niebem. Rzymskie pozostałości stanowią urokliwą, naturalną scenografię teatralnych i operowych spektakli podczas festiwalu, który tradycyjnie od 1954 r. odbywa się w dniach od 15 lipca do 15 sierpnia. W ten czas na placach przed frontonami pałaców występują chorwackie i zaproszone zagraniczne zespoły.
Muzykę słychać tu na każdym kroku. Ciekawostką jest, że jedna z ulubionych ich piosenek, traktująca o pobliskim półwyspie Marjan, dała ponoć początek naszej pieśni biesiadnej “O Maryjanno”.

 Split 08

Salona

Gdy Salona – rzymska nazwa Splitu, została zrównana z ziemią, mieszkańcy powoli przenosili się do pałacu, wykorzystując fortyfikacje do obrony. Powoli zrobili z niego nowe miasto. W miejsce zabudowań pałacowych powstały domy, a korytarzy – ulice. Inne zabytki to: brama pałacowa Porta Aurea, oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane na katedrę Św. Duji, świątynia Jupitera, perystyl, westybul, kościół św. Franciszka, pozostałości akweduktu, zabytkowe kościoły poza murami. Warte odwiedzenia są też muzea: archeologiczne, etnograficzne, historii morskiej, przyrodnicze oraz skarbiec katedry.

 Split 14

Riva

Jeśli zmęczycie się zwiedzaniem warto ulokować się w jednej z licznych kawiarenek na Rivie i odpocząć przy dobrej kawie.
Jest to wspaniały punkt obserwacyjny na morze oraz na spacerujących ludzi. Można tak siedzieć i siedzieć pod okazałymi palmami i chłonąć chorwacki klimat…
 
 Split 02
 
 
Źródło:
http://www.adriatyk.com.pl
https://www.flickr.com/photos/75475942@N07
cromania.pl
O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

3 komentarze

 • Grażyna
  19 czerwca 2016 g. 11:16

  Ja jeżdziłam wielokrotnie do Chorwacji, oczywiście jesteśmy zakochani w niej, jest jeszcze na naszą kieszeń, w sumie możemy tam korzystać z dobrodziejstw kulinarnych , z wycieczek po morzu , możemy jeżdzić samochodem i zwiedzać …….
  w tym roku jadę nad nasze morze i bardzo już ubolewam że nie do Chorwacji, i wiem że będę tam narzekać i na każdym kroku wspominać jak to pięknie jest w Chorwacji, krajobrazy przepiękne, nagrzane skały i kamienie nad morzem tworzą ogromne Spa za darmo, u nas za zabiegi z kamieniami musimy płacić, środowisko naturalne bardzo sprzyja , czuję się tam doskonale. Przestrzenie krajobrazowe nie do ogarnięcia wzrokiem , cudowne- zwłaszcza jadąc autostradą po Chorwacji , i nie tylko…….

  Odpowiedz
 • Marcin - NRWTrip
  23 września 2015 g. 07:55

  Pięknie i malowniczo… faktycznie Chorwacja jest dla Polaków rajem wakacyjnym… trzeba będzie się o tym przekonać na własnej skórze… może już w przyszłym roku 🙂

  Odpowiedz
  • agnieszka
   25 września 2015 g. 22:55

   Oj trzeba trzeba 🙂

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź