fbpx
Menu
Jeziora Plitvickie / Parki Narodowe / Popularne / Regiony

Park Narodowy Jeziora Plitwickie

Plitvice 02

Położenie

Park narodowy Jeziora Plitwickie jest położony w środkowej części Chorwacji, ok. 140 kilometrów od Zagrzebia. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Warto zatrzymać się tu w drodze na wybrzeże.
Miejsc noclegowych jest w pobliżu wiele, więc nie będziecie mieli trudności ze znalezieniem czegoś dla siebie (my znaleźliśmy pokój w Rudanovac, na wieczorną kolację można wyskoczyć do pobliskiej Korenicy).
 
Park Narodowy Jezior Plitwickich

ładowanie mapy - proszę czekać...

Przez wiele lat odpowiadając na pytania moich czytelników stworzyłam serię e-booków, które, wg dotychczasowych czytelników, są bardzo pomocne w czasie pobytu w Chorwacji ze względu na swój praktyczny charakter oraz idealne dopasowanie do czytania na ekranie telefonu komórkowego.

Park Narodowy Jezior Plitwickich 44.865397, 15.582012
 

Plitvice 04

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plitvice 10

Plitvice 11

Plitvice 06

Noclegi

Najlepsze hotele i apartamenty w pobliżu Jezior Plitwickich – KLIKNIJ

Zwiedzanie Park Narodowy Jezior Plitwickich

Warto poświecić na zwiedzanie przynajmniej pól dnia! Pamiętajcie, że jest tu kilka tras zwiedzania do wyboru. My wybraliśmy trasę C (4-6 godz zwiedzania). Zabierzcie tez ze sobą wodę i prowiant, trasa bywa wyczerpująca!
 Plitvice 08
Plitvice 14
 Plitvice 13

Dojazd

Park postanowiliśmy zwiedzić jadąc na wybrzeże. Od północy drogą nr 1 (E71) – od miasta Karlovac, od południa najlepiej jechać autostradą A1 i zjechać w Gornja Ploča na drogę nr 1.  Dojeżdża się do Parku i trzeba wybrać wejście do parku. Są 2 wejścia i  znajdują się one przy drodze nr 1. My zdecydowaliśmy się na wejście nr 1. Wydał nam się to najlepsza trasa, gdyż przechodzimy trasę od początku.
 
Parking jest płatny – 7 kn/godz. lub 70 kn/dzień.
 
Park czynny jest latem w godz. 07:00-20:00. Statki w zależności od trasy od godz. 08:00-09:30 do 17:30-19:00, busiki od godz. 08:00-09:30 do 17:30-18:00.
 
 
Należy zaopatrzyć się w mapkę turystyczną parku – są dostępne w punktach informacyjnych i sklepach z pamiątkami.
Pamiętajmy o zachowaniu biletów, często są sprawdzane przy wejściu na stateczki!
 
 Plitvice 12
 Plitvice 15
 Plitvice 01
 

Pogoda

Różnie z nią tu bywa, także dobrze mieć ze sobą bluzę lub sweter, czasem czapkę, parasol, jak nie słońce to deszcz-musimy być przygotowani na wszystko. Pamiętajmy, że nie jesteśmy nad morzem, we wrześniu musieliśmy już założyć długie spodnie i bluzy.

 Plitvice 09
Plitvice 03

O Parku

Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior, tzw. Górne Jeziora i Dolne Jeziora. Jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych, wśród których wyróżniają się potoki Crna rijeka i Bijela rijeka. Jeziora oddzielone są od siebie groblami, na których tworzą się wodospady, których naliczono tutaj ponad 90. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów. Znajduje się tu największy Wodospad Chorwacji – Veliki slap. Wody Plitvicy i systemu Jezior Plitwickich łączą się w wysokiej na blisko 25 m kaskadzie Sastavci, poniżej której dają początek rzece Korana. Jest tu totalnie zielono. Zieleń ma kilkanaście odcieni! Wraz z kolorem jezior, łączy się w niesamowitą całość!

Wszystkie kolory zieleni

Plitvice znane ze również ze swoich stale zmieniających się kolorów, z zielonego na kolor jasnoszary, a nawet bladego błękitu. Łączenie ścieżek i jezior zapewniają specjalne chodniki, których są tu kilometry. Umożliwiają dostęp do tego intymnego naturalnego czaru przyrody. Można tu naprawdę odpocząć, zaszyć się na jednym z tarasów widokowych, można schować się za tryskający wodospad, albo pływać promem i z niego oglądać te bajkowe widoki!
 
Jest jeden warunek – musicie przyjechać tu poza sezonem!
 
Więcej na: Strona Parku
 
Plitvice 16
Plitvice 07
 
Źródło zdjęć – patiigraphy
 

TOP5 najpopularniejsze apartamenty w tym tygodniu:
Brač > Villa Slika
Pag > Mandre Island Pag
Ploče > Apartman Sanja
Mljet > Villa Evita Apartments
Korcula > Apartments Prigradica
... i wiele innych ZOBACZ

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

8 komentarzy

 • Mażena
  1 marca 2017 g. 21:15

  Świetna organizacja. My wracaliśmy tym elektrycznym pociągiem a szlismy do “góry” i plynelismy stateczkami.

  Odpowiedz
 • Asia i Maciek
  5 sierpnia 2016 g. 10:03

  My “zwiedzaliśmy” park późnym popołudniem, gdy pogoda była raczej deszczowo-wilgotna niż słoneczna. Zdjęcia wyszły fantastyczne, a ludzi – nie było prawie wcale! Najważniejsza rzecz, to jaką trasę zwiedzania się wybierze. Najfajniej jest, wg nas, zacząć od dołu i iść w górę prawą stroną, by potem zejść lewą. No i idąc od dołu od razu trafiamy na najlepsze punkty widokowe… i na nich kończymy (np. gdy nie ma już ludzi :))

  Odpowiedz
 • Pitka
  21 czerwca 2016 g. 21:22

  Bylem tam rok temu.Coś wspaniałego polecam wszystkim.Chętnie tam wrócę za rok bo wszystkiego nie zdążyłem zobaczyć!

  Odpowiedz
 • Pola (Jetting Around)
  9 października 2015 g. 19:51

  Co za widoki! Szkoda, ze nie wpadlam na to gdy bylam w Zagrzebiu…

  Odpowiedz
 • Magda Kuzma
  8 października 2015 g. 18:27

  Moja noga jeszcze tam nie stanęła, ale jak widzę na zdjęciach jest to miejsce przepiękne. Będąc w Chorwacji na pewno tam zajrzę!

  Odpowiedz
 • PlanetKiwi
  7 października 2015 g. 20:28

  Moje ulubione miejsce w Chorwacji !!! Polecam wszystkim, aczkolwiek co do pogody rzeczywiście trzeba być gotowym na wszystko. Byłam tam będąc w 8 miesiącu ciąży i na samej górze dorwała nas taka burza, że prawie spłynęliśmy 😉 Ale i tak było super, a jakie wspomnienia !!!

  Odpowiedz
 • Wiola Starczewska
  6 października 2015 g. 20:33

  Przepiękna turkusowa woda!

  Odpowiedz
 • Ewa | Daleko niedaleko
  6 października 2015 g. 18:29

  To miejsce jest cudowne! Minęło już chyba prawie piętnaście lat od czasu, gdy tam byłam, wtedy jeszcze samochodem, z rodzicami i znajomymi. Sam park zachwycił mnie niesamowicie, ale równie dobrze wspominam noclegi u gospodarza Serba mieszkającego w Chorwacji, który sporo opowiadał nam o wojnie, a w dodatku był tak cudownym i gościnnym człowiekiem, że żal było od niego wyjeżdżać…

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź