fbpx
Menu
Istria / Popularne / Regiony

Fažana – urocze miasteczko na Istrii

Fažana to urocze kolorowe miasteczko na Istrii w pobliżu Puli. Ma wszystko to czego potrzebujemy na udane wakacje! Piękne plaże, wspaniałą architekturę, oraz niepowtarzalny klimat. Odwiedziliśmy to miasteczko stacjonując pod Pulą w Pjescana Uvala.

Fažana

Zachwyciło mnie!

Zachwyciło mnie od pierwszego wejrzenia. Małe z wąskimi uliczkami z ładną promenadą, skąd wypływają stateczki na wyspy Brijuni. Dużo kafejek, konob, kamienice mieniące się kolorami, które odbijają się w morzu. Jest tu wszystko czego ja oczekuję od miejsca do spędzenie wakacji i na pewno za jakiś czas będziemy chcieli tu przyjechać na dłużej!

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Polecane noclegi – kliknij w zdjęcie

W każdym z tych noclegów nocowałam, więc mogę je śmiało polecić.
O miasteczku

W Fažana trzeba zajrzeć do labiryntu małych placów i ulic, usłyszeć rytm codziennego życia mieszkańców, gdzie mieszają się cudowne zapachy z kuchni mieszkańców. Małe łodzie kołyszą się delikatnie na morzu, a rybacy tkają sieci rybackie. Króluje tu zapach grillowanych ryb, owoców morza, risotto! Dźwięk kieliszków na stołach miesza się z krzykiem mew! Z widokiem na zielone wyspy Brijuni to miejsce zachwyca.

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Położenie

Fažana jest położona w południowo-zachodniej części zachodniego wybrzeża Istrii, w kanale Fažana i u wejścia do portu od strony Wysp Brijuni. Tylko parę kilometrów stąd mamy do Puli.

Co zobaczyć?

Cisza kościoła parafialnego Św. Kosmy i Damiana zaprasza nas do kontemplacji i koncentracji nad ważnymi życiowymi sprawami, warto je zobaczyć! Pierwsze materiały archiwalne o Fažana są z roku 1638. Wśród innych zabytków sakralnych, szczególnie interesującym zabytkiem jest mały kościół Matki Bożej z Góry Karmel z 14 wieku, z gotycką figurą Matki Boskiej, a także pozostałości fresków  z 15 wieku. Niewielki kościół świętego Jana Apostoła (16 wieku) na miejscowym cmentarzu i kościół św Elizeusza „w polu” (6. wiek) są również zabytkami, które warto odwiedzić.

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Valbandon

Valbandon leży kilka kroków od centrum Fazany,  jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Posiada długą kamienistą plażę, idealną do zabawy, a gęsty las sosnowy gwarantuje świeże powietrze w upalne, letnie dni. Miejsce to jest stworzone na spacery i relaks. W Valbandon nie znajdziemy wielu wieczornych rozrywek, dlatego to miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju.

Valbandon

Fažana

Fažana z dziećmi

To bardzo dobra baza dla rodzin z dziećmi. W miasteczku jest gdzie pochodzić, ale jeśli Wam się znudzi możecie podjechać do dużej Puli, która jest oddalona tylko o pare kilometrów. Tu możecie odpoczywać na jednej z pięknych plaż oraz zabrać dzieciaki do Zoo na wyspy Brijuni.

Fažana

Park Narodowy Brijuni

Park Narodowy Brijuni tworzą 2 większe wyspy i 13 mniejszych wysepek. Jest jednym z najpiękniejszych wytworów natury, układając się we wspaniałą harmonię tworzoną przez ludzi, zwierząt i roślin. Ogród zoologiczny na wyspach Brijuni jest otwartym ZOO, tak więc zwierzęta swobodnie spacerują po wyspie, istnieje też tutaj safari park. na wyspach Brijuni zabroniona jest jazda samochodem, a po wyspie jeździ turystyczna kolejka.

W Fažana statki cumują przy nabrzeżu – jest ich kilka do wyboru. Wycieczka trwa ok 1, 5 h do 2 h. W programie, zazwyczaj
nie ma żadnego zwiedzania wysp. Jeśli chcecie zwiedzać wyspy koniecznie dowiedzcie się czy ta opcja jest możliwa na statku, którym chcecie płynąć – KLIKNIJ

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

Fažana

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

4 komentarze

 • Sylwia
  13 kwietnia 2020 g. 21:28

  Mam ogromną prośbę w podjęciu decyzji. Znalazłam kwaterę w Fazanie i Rogoznicy. Zależy mi na pięknej plaży i kolorach morza. Byłam tylko na Riwierze Makarskiej i kolory oraz plaże bardzo mi się podobały. W ty roku miał być Pelsjac ale za daleko i ten chol.. koronawirus. Gdzie będzie ładniej w Fazanie czy Rogoznicy?

  Odpowiedz
 • Marek
  23 lutego 2019 g. 10:02

  Majówka Fazana, wakacje Pakostane 🙂

  Odpowiedz
 • Artur Sobczyk
  4 grudnia 2018 g. 21:57

  Wszędzie ładnie… Co wybrać? 🙂

  Odpowiedz
  • agnieszka
   5 grudnia 2018 g. 12:54

   No własnie co? 🙂

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź