fbpx
Menu
O Chorwacji / Wydarzenia / Wyspa Vis

Mikołajki w Chorwacji – ciekawe zwyczaje

Mikołajki, które przypadają 6 grudnia to wspaniały czas, szczególnie dla dzieci. To wtedy rankiem dzieci znajdują w skarpetach lub pod poduszką prezenty. Zwyczaj ten jest znany na całym świecie.

advent-in-split-pjaca-6

large_santa-583eddae454e5

Jednak w Chorwacji w tym dniu odbywają się inne ciekawe wydarzenia.

Wyspa Vis – ciekawy zwyczaj

Piękny zwyczaj w Chorwacji na dzień św. Mikołaja ( Sv. Mikula w gwarze Komiži). Św. Mikołaj jest uznawany przez mieszkańców wyspy jako patron marynarzy, żeglarzy, wędkarzy, dzieci i turystów.

Na wyspie Vis w miejscowości Komiža jest bardzo ciekawy zwyczaj.

Rybacy w ofierze za swoje udane tegoroczne połowy palą kuter, zwany falkuša jako ofiarę – symbol podziękowania i wdzięczności, oraz aby święty dawał im ochronę w następnym roku. proszę o błogosławieństwo zatoki, narzędzi połowowych i nowych łodzi.

Kuter jest transportowany pod klasztor śv. Mikuli, tam zaczyna się procesja i uroczyste palenie ofiarowanego kutra pod klasztorem.

9

25 24 31-2

Łódź

Łódź jest symbolem świata morskiego. W kulturze śródziemnomorskiej, gdzie ludzie uważali morza jako ich przeznaczenie, łódź nie była tylko przedmiotem. Zawsze była postrzegana i traktowana jako “osoba”, której życie zaczęło się od chrztu i nazwania go. Gdy jego krąg życia się kończy, jest organizowany pogrzeb – łódź pochowana jest z ogniem w świętym miejscu i popioły spalonej łodzi służą do błogosławienia nowo budowanych statków.

img_677966532154nhzfgvpwtj

Baška Voda – pomnik św. Mikołaja

W Baska Voda, która została zbudowana jako wioska rybaków i żeglarzy, ludzie zbierają się pod pomnikiem portowym św. Mikołaja w jego święto, aby prosić o ochronę świętego dla rybaków i żeglarzy w przyszłym roku.

Baška Voda en Croatie - Statue de saint Nicolas

timthumb

Tekst napisany przy współpracy z Moniką Zymon – Waligórską

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź