fbpx
Menu
Dojazd / O Chorwacji

Od kwietnia wielkie korki na granicy Chorwacji

AKTUALIZACJA

10 kwietnia br. – Po półtorej dnia funkcjonowania przepisów w zakresie wzmożonej kontroli zawieszono jej obowiązek na granicach Chorwacji z Węgrami i Słowenią.

Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice jakiegokolwiek unijnego kraju będą podlegać szczegółowej odprawie granicznej. Powód? Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen.

Korki na granicy Chorwacji

Foto: ANDREJ ISAKOVIC

Obecnie mieszkańcy państw UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegają tzw. odprawie minimalnej.

Wielkie utrudnienia na granicach

W związku z tym na wszystkie państwa członkowskie nałożono obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Co za tym idzie? Od piątku, 7 kwietnia, każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych (drogowych, morskich, w portach lotniczych) będzie poddawana szczegółowej odprawie. Nowelizacja kodeksu jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

Problemy na granicy chorwackiej

Niestety kontrole dotkną również Chorwacje, kraj do którego tysiące Polaków wybiera się na wakacje. Kontrola będzie obejmowała sprawdzenie dokumentów za pomocą czytników przez System Informacyjny Schengen oraz skanowanie tablic rejestracyjnych.

Czas trwania odprawy się wydłuży

Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć.

Źródło:

total-croatia-news.com

rp.pl

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź