fbpx
Menu
Hvar / Środkowa Dalmacja / Wyspa Hvar

Jelsa – wyspa Hvar – poradnik + polecane noclegi

Jelsa to urocze miasteczko na wyspie Hvar, odwiedziliśmy je dwukrotnie. Pierwszy raz przy okazji fishpicniku na wyspy Hvar i Brac. Drugi raz już stacjonując na wyspie Hvar w Stari Grad. Miasteczko za każdym razem zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Sieć wąskich uliczek, kolorowe domki, małe kościółki, przyjemny port i promenada.

Jelsa

Jelsa

Położenie

Miejscowość Jelsa zlokalizowana na północnym wybrzeżu wyspy Hvar, połączona jest ładną 1,5 km nadmorską promenadą z Vrboską. Od strony południowej chronią ją wzgórza: Vrh, Samotorac, Gozd, a od północy otacza ją góra Burkovo. 

Jelsa

O miasteczku

Nad Jelsą dominuje dzwonnica kościoła Matki Boskiej Zdrowia, a pomiędzy starymi kamienicami kryje się uroczy kościółek św. Marii z XIV wieku. Najwięcej atrakcji, barów, restauracji znajduje się na głównym placu. Jest to spokojnie miasteczko, dla osób, które cenią sobie wakacyjne lenistwo oraz ciszę i spokój. Znajdziemy tu hotele, campingi oraz dużo apartamentów. Dla mnie jedynym minusem były plaże, są one sporo  oddalone od niektórych kwater.  Najbliższa Mina jest fajna dla dzieci, jednak nie zrobiła na mnie dużego wrażenia.

Polecane noclegi – kliknij w zdjęcie

Wszystkie katery zostały polecone przez moich czytelników,w kilku sama spędzałam wakacje.Klimatyczne miasteczko

Jelsa

Jelsa

Plaże

W pobliżu miasteczka znajdziemy  plaże piaszczyste, żwirowe i kamieniste.

plaża Mina – piaszczysta plaża z restauracją, około 500 m od centrum, idealna dla dzieci.
Grebišće – piaszczysta plaża z restauracją i klubem plażowym, około 1,5 km od Jelsa. 
Zenčišća – plaża położona 3 km na wschód od Jelsa. 
Bočić – kąpielisko położone w odległości 300 m od centrum Jelsy. 
Zatoka St. Luke (lub Crkvica ) – plaża żwirowa 4 km na wschód od Jelsa (również stanowisko archeologiczne). 

Jelsa

Jelsa

Pjaca 

Pjaca to główny plac, który znajduje się w centrum Jelsy. Po zachodniej stronie placu znajduje się naturalne źródło wody, znane również jako mała rzeczka Slatina, która od czasów starożytnych była używana przez lokalnych mieszkańców. 

Plac św. Jana to jeden z najpiękniejszych placów z epoki renesansowo-barokowej.

Jelsa

Jelsa

Jelsa

Perivoj

Perivoj to publiczny ogród – jeden z największych i najpiękniejszych parków w Dalmacji, utworzony w 1870 roku na terenie aluwialnym. Wielkie topole, sosny i palmy, akacje i oleandry i inne śródziemnomorskie rośliny dodają uroku temu parkowi. 

Wyspa Hvar

Fešta vina

Fešta vina, to impreza w czasie której można spróbować hvarskich przysmaków i lokalnych win oraz zobaczyć niezwykłe występy muzyczne.

Jelsa

Zdjęcia: Damian Piekarczyk

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź