fbpx
Menu
Hvar / Środkowa Dalmacja / Wyspa Hvar / Wyspy

Sveta Nedilja i Sveti Nikola – wyspa Hvar

Sveta Nedilja to najdalej wysunięta wioska na południowej stronie wyspy Hvar. Spokojna, urocza, poza sezonem wyludniona. Leży u podnoża najwyższego szczytu na wyspie Sveti Nikola. Żeby do niej dotrzeć trzeba przejechać przez jednokierunkowy tunel. Miasteczko podzielone jest na część starą, górną i dolną gdzie znajdziemy domy do wynajęcia.

Uprawia się tu winogrona z których pochodzi miejscowe wino (oryginalny hvarski szczep winorośli) to plavac mali. Jedno z najlepszych w Chorwacji win czerwonych.

Sv. Nikola   Wyspa Hvar

Położenie

Svela Nedjela

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie – najlepsze apartamenty i hotele w Sveta Nedilja – KLIKNIJ

Sv. Nikola – Wejście na szczyt

Możemy wjechać na szczyt autem, jest tam dość dobra droga, jednak trzeba jechać bardzo ostrożnie. Możemy też wybrać się pieszo na wycieczkę! Aby dostać się do klasztoru Augustianów musimy przeznaczyć ok. 45 min spokojnego spaceru po  dość kamienistej ścieżce. Możemy zacząć od kościółka we wsi, gdzie możemy dojechać samochodem. Warto mieć dobre obuwie i butelki wody. Od Klasztoru do szczytu będziemy mieli ponad 30 min dodatkowego spaceru. Jednak widoki rekompensują trudny wyprawy! Krajobraz jest bajeczny! Można zobaczyć wyspy, półwysep Peljesac, a w piękny dzień wybrzeże Włoch.

Wyspa Hvar

Sv. Nikola

Plaże

Miasteczko ma raczej skalisty brzeg, plaże są niewielkie pochowane między skałkami, raczej nie nadają się dla małych dzieci. Natomiast główna plaża – położona na początku miejscowości, najdalej od portu jest idealną plażą żwirową dla dzieci.

Jednak w sezonie musimy się tu spodziewać tłumów. Wtedy zostaje nam zająć rano miejsce na plaży lub szukać innych dzikich plaż oddalonych o kilka kilometrów od miasteczka.

W pobliżu Sveta Nedjelja znajdują się ścianki skalne oraz jest wiele wyznaczonych tras wspinaczki skałkowej. Możemy też wynająć łódkę lub taksówkę na pobliską wysepkę Scedro.

Sveta Nedjela

Wrażenia

Urocze miejsce, które poza sezonem jest bardzo spokojne. Spodoba się tu tym, którzy szukają dzikich plaż, lubią nurkować i chcą zaznać wakacyjnego lenistwa.

Wyspa Hvar

Zdjęcia: Damian Piekarczyk

 

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź