fbpx
Menu
Šolta / Środkowa Dalmacja / Wyspa Šolta / Wyspy

Grohote – zapomniane miasteczko na wyspie Šolta

 

Solta to dość mało znana wyspa, która znajduje się w bliskiej odległości Splitu. Nam udało się spędzić na niej 4 dni we wrześniu. Czy nas zachwyciła? Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale…narastała z każdym dniem.

DSC_7967

Dojazd – Solta

W sezonie kilka razy dziennie kursują tu promy: Split – Rogac. Podróż trwa około 50 minut. Możemy się też tu dostać katamaranem. Z portu promowego kursują autobusy do wszystkich miejscowości na wyspie. Autobus czeka przy przystani promowej w godzinach, w których przypływa prom lub katamaran.

DSC_7810

Grohote

ładowanie mapy - proszę czekać...

Grohote 43.391400, 16.286817

Šolta

Będąc na wyspie Šolta, trafiło nam się dwa dni dość nieciekawej pogody. Jednak nam żadne warunki atmosferyczne nie straszne, zwiedzać można także w deszczu!

Tak oto powstały te piękne i klimatyczne zdjęcia. Tu Chorwacja prezentuje się inaczej, ale równie pięknie! Jednak temu miasteczku deszcz służy. Sami zobaczcie jak wygląda klimatycznie i dość intrygująco.

Zapraszamy na spacer.

DSC_7881

O miasteczku

Grohote jest największym i najstarszym osiedlem na wyspie Šolta. Jest usytuowane po środku wyspy, na krzyżowaniu drogi głównej Šolty. Morze jest oddalone 2 km (Rogač).
Wiele informacji o nim nie uzyskamy, bo ponoć nie należy do ciekawych. Większośc turystów tylko przez nie przejeżdza, pędząc dalej do miasteczek nad morzem.

DSC_7935

Ciekawostki

 • Grohote słynie ze swych malarzy prymitywistów (Eugen Buktenica, Dinko Sule, Marin Kalajzić).
 • Sposób życia na wyspie autentycznie zaprezentowane zostało w niektórych scenach słynnego chorwackiego serialu Velo misto, akcja w dużej mierze odbywa się właśnie w Grohote.

Wąskie uliczki

Zostawiamy auto pod Konzumem i idziemy wąskimi uliczkami po mieścinie. Chyba jesteśmy tu jedynymi turystami, jednak osada zachwyca. Cisza, spokój, stare domy, ruiny, zupełnie jakby czas się tu zatrzymał.
Dalej nie ma co już pisać, najlepiej popatrzeć, wczuć się w ten niepowtarzalny klimat, pięknie!

DSC_7962DSC_7963   DSC_7976 DSC_7925 DSC_7934  DSC_7944 DSC_7948 DSC_7949 DSC_7954DSC_7971DSC_7955

Wrażenia

Nie pomińcie tej urokliwej mieściny będąc na wyspie. Tu się czas zatrzymał, zupełnie jak za dawnych lat. Spacer bez celu, ale jakże nas oczarował. Miejsce wyjątkowe.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

2 komentarze

 • Monika
  14 października 2015 g. 00:01

  przeczytawszy Wasz artykuł widzę że Państwo nie natknęliście się na ślady polskie, których jest bardzo dużo na tej małej wysepce.
  w tym roku nasze Towarzystwo Polonez działające w Dalmacji dużo zrobiło w promocji tematu o Polakach na wyspie Šolta, w przyszłości mamy w planie jeszcze więcej, aby przywrócić historię obecności Polaków tamtych czasów – a wiadomości mamy coraz więcej

  polecam do przeczytania artykuł na naszej stronie
  http://udruga-polonez.hr/polacy-na-wyspie-solta/

  Pozdrawiam
  Monika

  Odpowiedz
  • agnieszka
   14 października 2015 g. 10:22

   Pani Moniko dziękujemy za dodatkowe informacje. Jednak artykuł dotyczy jedynie miasteczka Grohote, a nie wyspy Solta. O wyspie Solta i innych miejsach na niej za jakis czas pojawi się oddzielny wpis. O polskich akcentach wiadomo nam od bardzo dawna, może warto je będzie zamiescić w nastepnych wpisach. Pozdrawiamy!

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź