fbpx
Menu
Chorwacja

Deski SUP – Kto może uprawiać taki sport, od czego zacząć – poradnik

SUP czyli Stand Up Paddle Boarding jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów w Europie. Sport ten może uprawiać w zasadzie każdy z nas. Wystarczy odrobina przygotowania, przytomności umysłu, sprzęt oraz woda. W Chorwacji jest mnóstwo cudownych zatok, plaż i dzikich miejsc gdzie możemy wykorzystać SUP do odkrywania i zabawy dla całej rodziny.

Od czego zacząć przygodę z SUP?

Jeśli  mamy już deskę i chcemy wybrać się na pierwsze pływanie  warto wybrać spokojny akwen (staw, jezioro) na którym nie ma fal czy mocnego nurtu. Istotne jest też skontrolowanie pogody, dobrze, aby na pierwszą SUP wyprawę wybrać pogodny, bezwietrzny dzień. Wszystko to ma na celu uprzyjemnić pierwsze zetknięcie z deską.

  • Pierwsze wejście na deskę SUP to głównie jej oswojenie:
    ćwiczenie równowagi, praca nad balansem, ustawienie ciała. Nim pewnie staniemy na desce, możemy spróbować wiosłować w pozycji klęczącej (łatwiej utrzymać równowagę).

Kto może korzystać z deski? Czy warto kupić dedykowaną dla kobiety, dziecka mężczyzny czy lepiej ogólnie dla całej rodziny? Jak przewozić?

SUP może uprawiać każdy kobiety, męzczyzni i dzieci, ludzie starsi, bardziej wytrenowani i mniej. Oczywiście jest to  dyscyplina sportów wodnych należy więc uprawiać ją z głową, mieć zapięty leash (smycz łączącą nas z pokładem deski), mieć przy sobie zawsze wodę, filtry słoneczne itp. Dzieci muszą pływać pod okiem osoby dorosłej. Chociaż SUP nie należy to trudnych technicznie sportów niemniej ryzyko lądowania w wodzie jest dość spore dlatego zawsze należy mieć to na uwadze: musimy być przygotowani na nagłą fale, powiew wiatru, zahaczenie finem o dno – wszystko to może pozbawić nas równowagi i doprowadzić do upadku z deski. Dlatego na pokład wybierzmy się na to przygotowani.

Transport deski pompowanej jest dziecinnie prosty.

Każda deska ma swój futerał (pokrowiec, torbę, plecak). Po zakończonym treningu osuszamy deskę, wypuszczamy z niej powietrze jednym ruchem zaworu, zwijamy i pakujemy do pokrowca. Taki pakunek bez problemu zmieści się nawet do małego bagażnika, do samolotu czy po prostu na plecy.

Przykład 2-3 desek na co zwrócić uwagę?

Wybór deski zależy od wielu czynników takich jak nasza masa, rodzaj aktywności czy typ akwenu na jakim chcemy korzystać z SUPów. Jeśli ktoś szuka czegoś uniwersalnego polecamy deski allroundowe.

Aqua Marina Vapor to doskonały wybór na początek. Deska jest dość szeroka i stabilna, dzięki czemu będzie nam komfortowo stawiać pierwsze “wiosła”.

SUP MOAI to duża, wieloosobowa deska SUP stworzona z myślą o rodzinnym pływaniu.  Dwie osoby mogą jej używać jako deski lub jako kajaka (wyposażenie “kajakowe” do dokupienia osobno).

Gladiator Pro 11’2″ to ciekawy wybór dla wymagających użytkowników poszukujących deski uniwersalnej o cechach touringa i pokładzie o grubości 12 cm. Dla lżejszych i niższych osób (poniżej 170 cm) cieńszy pokład jest bardzo wygodny ponieważ dzięki niemu deska podczas pływania “siedzi” nieco niżej w wodzie zapewniając większą stabilność.

Technika pływania. Czy to bezpieczne dla dzieci?

Warto przygotować się do pierwszego treningu śledząc blogi i podpowiedzi.

  • Kupując desę w naszym sklepie można skorzystać z lekcji pod okiem trenera, który da wskazówki od czego zacząć, jak prawidłowo trzymać wiosło oraz wskaże prawidłową pracę ciała podczas wiosłowania.
  • Stand Up Paddleboarding jest sportem, który  pobudza pracę mięśni głębokich, wzmacnia nasz core. Prawidłowe wiosłowanie ma zatem dobroczynny wpływ na nasz stan fizyczny.

SUP jest sportem wodnym, należy więc zawsze zachowywać szczególną ostrożność. Bardzo ważne, żeby nigdy dzieci nie pozostawiać bez opieki oraz, aby zawsze je odpowiednio zabezpieczyć.

  • Po pierwsze kamizelka lub bojka asekuracyjna. Przewaga bojki jest taka, że zajmuje bardzo małą powierzchnię – zamocowana jest w pasie.
    Natomiast, aby zadziałała trzeba ją “uruchomić” w związku z tym polecana jest dla osób starszych – kamizelka nas chroni zawsze i bezpośrednio uniemożliwia wpłynięcie pod wodę.
  • Po drugie leash. W każdym zestawie możemy znaleźć smycz łączącą nas z deską. Sprawia to, że w razie upadku do wody deska nie będzie od nas odpływała. Bardzo ważne, aby każdy użytkownik był nim połączony z pokładem. Bojka na wiosłom, to zabezpieczenie uniemożliwiające utonięcie wiosła. Jeśli będziemy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa SUP jest również wspaniała dyscypliną dla dzieci.

Jakie ma deska zastosowania? Czy uda mi się odwiedzić dzikie plaże?

Deska SUP umożliwia szereg aktywności. W zależności od modelu, akwenu, humoru itd możemy w różny sposób ją wykorzystać.

  • aktywność fizyczna i rekreacja – pływanie na desce np. na stawach, jeziorach w formie spaceru po wodzie. Możemy przepłynąć jezioro w koło, dopłynąć  na wyspę, odnaleźć nieuczęszczaną plaże. W przypadku SUPowania na morzu  czy oceania możemy z przeludnionej plaży spakować rzeczy w  wodoszczelną torbę akcesoria do plażowania i przepłynąć SUPem do pobliskiej zatoczki czy poszukać dzikiego miejsca, które umożliwi spokojne spędzenie czasu z dala od tłumu. Może być towarzyszem “plażingu” i służyć do aktywnego schłodzenia.
  • surfing. Tak! Na desce z wiosłem można również płynąc na fali. Jest to wyzwanie, bywa trudne, ale jeśli znajdzie się odpowiednia zatokę można spełnić marzenie z dzieciństwa. Dzieciaki uwielbiają morskie zabawy na SUPie – wykorzystują go jak skocznie, bazę na wodzie czy materac (wtedy nie używają wioseł).

Na rzece organizowane są spływy. Pompowane deski bardzo łatwo przenieść nad wodą w razie potrzeby, czy wyjąć na brzeg w czasie przerwy. Istotne tylko, aby zaopatrzyć się w fin rzeczny (rzeki są często płytkie i finy kupione w oryginalnym zestawie mogą być zbyt długie). Można również podejść do tematu profesjonalnie
i rozwijając swoją technikę i potraktować deskę wyczynowo. Odbywa się coraz więcej zawodów, sprintów, wyścigów dla amatorów i zawodowców.

Jeśli nie umiem pływać, to czy mogę używać deski?

SUP jest dyscypliną wodną co zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Jednak na desce pływamy z odpowiednim zabezpieczeniem : kamizelka/bojka, leash, więc w razie upadku jesteśmy chronieni przed utonięciem, a deska zawsze będzie w pobliżu. Zanim wybierzemy się na głęboką wodę powinniśmy poćwiczyć wchodzenie na deskę z wody i nie wypływamy  sami – w stresującej sytuacji kompan zawsze może nam pomóc bezpiecznie wrócić na deskę.

Wypożyczyć czy kupić?

Jeśli chcemy spróbować czy to dyscyplina dla nas jak najbardziej warto wypożyczyć deskę. Można również skorzystać z centrum testowych, aby dobrać odpowiednią deskę. Jednak jeśli zdecydujemy się na deskę i będziemy chcieli z niej korzystać przynajmniej w sezonie (z deski można korzystać przez cały rok!) to warto ją kupić. Zarówno finansowo jak i sportowo będzie to dużo lepsza decyzja.

Artykuł opracowany z deskidoplywania.pl

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź