fbpx
Menu
Chorwacja / Dojazd / Informacje praktyczne

Opłaty drogowe w Austrii – winiety 2021

Autostrady i drogi ekspresowe w Austrii są płatne. Opłatę drogową wnosimy poprzez zakup winiet.

Winiety w Austrii obowiązują na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych. Są one obowiązkowe dla wszystkich pojazdów i są dowodem opłaty za przejazd autostradą lub drogą ekspresową.

Winiety w Austrii mają określony termin ważności. Przed zakupem musimy określić na jaki okres potrzebujemy winiety. Dostępne są winiety 10-dniowe, winiety 2-miesięczne i winiety roczne.

Winiety w Austrii mają formę naklejki, którą należy przykleić od wewnątrz przedniej szyby, w środkowej górnej części.

Ceny winiety Austria

Motocykle:

10 dni – 5,20 Euro

2 miesiące – 13,10 Euro

Roczna – 34.70 Euro

Samochody do 3,5t:

10 dni – 9,00 Euro 

2 miesiące – 26,20 Euro

Roczna -87,30 Euro 

Winiety roczne są ważne od 01.12.2021 do 31.01.2022

Winieta – krok po kroku

 1. Winieta musi być ważna.
 2. Po zdjęciu folii ochronnej nienaruszoną winietę należy umieścić po wewnętrznej stronie nieprzyciemnionej części przedniej szyby.
 3. Nie wolno umieszczać winiety na bocznej czy tylnej szybie.
 4. Nie wolno przyczepiać winiety za pomocą przyssawki,  taśmy klejącej czy folii. Powoduje to nieważność winiety.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=145&v=UV3lG7TEpas

Winieta na motocyklu

Winieta na motocyklu musi być umieszczona w widocznej części pojazdu. Najlepiej na płaskiej powierzchni, która jest dobrze widoczna.

Kary

Za brak winiety na szybie przewidziana jest kara do wysokości € 240 ( ok. 990 PLN). Jeśli nie zostanie ona opłacona, zazwyczaj na miejscu wtedy rozpocznie się postępowanie administracyjne, które pociągnie za sobą znacznie wyższe koszty (300€ – 3.000€).

Cyfrowa winieta w Austrii

Od 8 listopada 2017 roku można zakupić winietę  cyfrową w sklepie internetowym. Podobnie jak naklejka samoprzylepna, są winiety dziesięciodniowe, dwumiesięczne i roczne. Ceny winiet cyfrowych są takie same jak winiet tradycyjnych. W przypadku winiety cyfrowej pojazd jest identyfikowany po numerze rejestracyjnym.

Gdzie kupić winiety?

Winiety możemy zakupić na terenie Austrii w każdej stacji benzynowej lub przez internet. Należy pamiętać, aby winieta została od razu przyklejona przy wjeździe do danego kraju.

Uwagi

Winiety w Austrii obowiązują na drogach ekspresowych i autostradach, jednak wyjątkiem są odcinki dróg, na których opłata zależy od pokonanego dystansu, zazwyczaj są to tunele:
 • A9 – Autostrada Pyhrn: Tunel Bosruck
 • A9 – Autostrada Pyhrn: Tunel Gleinalm
 • A10 – Autostrada Tauern: Tunele Tauern i Katschberg
 • A11 – Autostrada Karawanken: Tunel Karawanken
 • A13 – Autostrada Brenner: cała trasa
 • A13 – Autostrada Brenner: wyjazd Stubai
 • S16 – Autostrada Arlberg: Tunel Drogowy Arlberg
O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

  Napisz odpowiedź