fbpx
Menu
Chorwacja

Koronawirus w Chorwacji – sytuacja w kraju

Koronawirus w Chorwacji

23.04.2020 r. Chorwacki rząd podjął decyzje regulujące stopniowe złagodzenie ograniczeń. Został przygotowany 3-stopniowy plan. Planowane działania zostały podzielone na trzy etapy – od 27 kwietnia, 4 maja i 11 maja.

View this post on Instagram

🍉🍉W ostatnich dniach otrzymuje wiele zapytań co robić z wakacjami w Chorwacji. Czy odwoływać rezerwację na maj…a może czekać do sezonu i wtedy myśleć co dalej…niektórzy piszą że pojadą mimo wszystko, bo nie obchodzi ich panika… — 🍀🍀Chwila…przecież nie mam szklanej kuli…skąd mogę wiedzieć co wydarzy się za 1 lub 3 miesiące. Jesteśmy w takiej dynamicznej sytuacji, że w tej chwili musimy się skupić na tym co jest tu i teraz. Jeśli nawet sytuacja w Polsce czy w Chorwacji się poprawi to nie wiemy co będzie w innych krajach. Jak potoczy się wszystko. W Europie, na świecie …czy granice będą otwarte. — 🍊🍊Teraz musimy myśleć o sobie i swoich rodzinach, przestrzegajmy komunikatów rządowych i po prostu #zostanwdomu Jeśli jednak macie obawy co do wakacji to piszcie maile do biur podróży lub właścicieli obiektów gdzie rezerwowaliscie wakacje. Większość idzie na rękę zmienia daty lub odwołuje rezerwację. Tylko pamiętajcie, że w tej sytuacji obie strony są poszkodowane. Odwołujecie wakacje czy na razie czekacie? #krk #malinska #crystalwater #kvarner #travelblog #chorwacja #kroatien #croazia #croatia #hrvatska #photography #igcroatia #croatiafulloflife #kayak #inwater #mytravel #podrozniczki #polacywpodrozy #touristlife #placetovisit #lovetraveling #cromania #bluecrystal #traveldreams

A post shared by Cromania.pl Agnieszka Grudziąż (@cromaniapl) on

Etapy złagodzenia sytuacji

W poniedziałek, 27 kwietnia zostaną wprowadzone pierwsze złagodzenia – zostaną otwarte sklepy (poza centrami handlowymi).  Działające usługi to te, które nie wymagają bliskiego kontaktu z klientami. Np. agencje turystyczne, punkty krawieckie itd. Zostaną przywrócone połączenia promowe, transport publiczny i linie podmiejskie. Otwarte zostaną również biblioteki, muzea, galerie czy księgarnie.

Jeśli sytuacja epidemiologiczna nie pogorszy się, 4 maja zacznie się kolejny etap, w którym nastąpi złagodzenie ograniczeń dotyczących publicznego systemu opieki zdrowotnej. Planuje się również otwarcie salonów fryzjerskich czy salonów kosmetycznych.

11 maja zacznie się 3 etap, zapowiada zgromadzenie do dziesięciu osób w tym samym miejscu pod warunkiem dystansu fizycznego, a centra handlowe zostaną ponownie otwarte, podobnie jak przedszkola i szkoły podstawowe od klas 1 do 4.
Zostaną również uruchomione trasy autobusów międzymiastowych i krajowy ruch lotniczy. Otwarcie lokali gastronomicznych, ale tylko tych, które świadczą swoje usługi na tarasach zewnętrznych zgodnie ze środkami epidemiologicznymi.
Planuje się również otwarcie hoteli, parków narodowych i parków przyrody.

Oczywiście realizacja wymienionych etapów będzie zależała od sytuacji w kraju, nadal będzie ważny dystans społeczny, a wszystkie fazy będą wymagały zachowania najwyższych standardów higienicznych oraz dezynfekcji pomieszczeń.

Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa w Chorwacji znajdziecie na stronie koronavirus.hr

Źródło – HRT Vijesti

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź