fbpx
Menu
Chorwacja z dziećmi / Kvarner / Regiony / Wyspa Cres / Wyspa Krk / Wyspa Lošinj / Wyspa Rab / Wyspy

Chorwacja z dziećmi – najlepsze miejsca Kvarner

Kvarner jest jednym z chorwackich regionów najbardziej przyjaznych na pobyt z dziećmi. Z Polski dojazd jest mniej uciążliwy niż do Dalmacji, także wiele rodzin własnie tą część Chorwacji wybiera na swój urlop.

wakacje z dziećmi

Foto: easyvoyage.co.uk – wyspa Krk, Baska

Wiele kilometrów piaszczystych i kamienistych plaż, moc rozrywek w parkach wodnych odpowiednich dla dzieci w każdym wieku i wyjątkowe widoki z pewnością wywołają uśmiech na twarzach najmłodszych. Przedstawiamy wybrane miejsce w regionie Kvarner, które warto odwiedzić z dziećmi! Zapewnią doskonałą zabawę dla całej rodziny!

na_plazi_s_djecom_1

www.kvarner.hr

Wakacje z dziećmi – Kvarner

1. Wyspa Rab

Wyspa Rab to dla raj dla tych co poszukują plaż piaskowych. To tu na sławnym półwyspie Lopar znajdziemy cudowne plaże piaszczyste z klimatycznymi zatoczkami. Jest tu największą liczba piaszczystych plaż na całym Adriatyku. Jeśli jednak zapragniesz znów poczuć prawdziwy krajobraz Chorwacji, wystarczy, że pojedziesz w głąb wyspy,  a Twoim oczom ukażą się skały i żwirowe plaże. Wyspa Rab to mini pigułka Chorwacji, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

DSC_8020

Dojazd

Wyspa Rab

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wyspa Rab 44.782408, 14.752507

Prom – KLIKNIJ

Koniecznie zobaczcie

Miasto Rab – miasto dzwonnic – KLIKNIJ

Spacer średniowiecznymi uliczkami może przenieść nas do dawnych czasów. Miasto Rab warto zobaczyć za dnia i wieczorem. W każdej z tych odsłon prezentuje się inaczej, ale tak samo pięknie!

rab1 DSC_8270 DSC_8186

Rapska Fjera

W dniu trzech świętych, św. Jakuba, św. Antoniego i św. Krzysztofa, Rab przenosi się w odległe średniowiecze. Odbywa się tu Turniej Kuszników z Rabu, w którym rycerze walczą o nagrodę, którą uroczyście wręcza im władca Rabu. Atmosferę całego wydarzenia uświetniają muzycy i chorążowie, a wszyscy uczestnicy, ubrani w kostiumy średniowieczne, mogą się przyłączyć do wielkiego orszaku maszerującego ulicami miasta. Rapska Fjera ożywia wspomnienia o dawnej świetności miasta Rab, z czasów, kiedy cieszyło się wolnością i stanowiło wolną gminę – municypium.

croatia_kvarner_rab_events_rapska_fjera_001

Foto: croatia.hr

Plaże Lopar – KLIKNIJ

Codziennie możecie plażować w innym miejscu. Jeśli szukacie kwater z bliskim dostępem do plaż piaskowych to polecamy miasteczko Lopar, szczególnie zatoka Lopar, w pobliżu osiedla Zarzini. Większość osób szuka zakwaterowania przy plaży Rajskiej, osiedle San Marino. dla nas był na niej za duży tłok. Jednakże dzieci będą zachwycone! Druga propozycja to miasteczko Kampor. Też znajdziemy tu ładna plażę w pobliżu duży wybór kwater.

MapaLoparStelaVela

55 plaze1

Uwagi:

Dojazd promem w sezonie może się wydłużyć z powodu kolejek.

2. Wyspa Krk

Wyspa Krk to kolebka kultury chorwackiej. Dużym plusem jest dojazd z Polski. Wyspa znajduje się na północy Chorwacji oraz jest połączona z lądem mostem.

21546

Foto: easyvoyage.co.uk

Dojazd

Wyspa Krk

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wyspa Krk 45.094246, 14.622264

Koniecznie zobaczcie

Baška

W Baška znajdują się jedne z największych i najpiękniejszych plaż na świecie, a wraz z miastem Krk tworzą najbardziej popularną atrakcję turystyczną na wyspie Krk. W samym mieście i w okolicach Baška znajduje się wiele pięknych plaż Adriatyku, takich jak nagrodzona plaża Vela, a kolory turkusowego Morza Śródziemnego zatrzymują dech w piersiach. Także Wasze dzieci na pewno będą zachwycone – KLIKNIJ

baksa-krk-adriatyk

W Baška została odnaleziona inskrypcja, jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolickiego. Jest to kamienna płyta z 1100 roku odnaleziona w kościele Świętej Łucji. Inne miejsca godne zobaczenia w okolicy to także Kościół Św. Jana, Św. Łucji w Jurandvor i Kościół Parafialny Św. Trójcy. Dla starszych dzieci może to być mała lekcja historii.

Bascanska_ploca

Najstarsza tablica zapisana głagolicą odnaleziona na chorwackiej wyspie Krk, Foto: Wikipedia.pl

Polecane mieściny do zakwaterowania: Malinska, Krk, Stara Baska, Baska, Punat, Silo.

ADR-BASHR-6

camping_krk_beach_20141010134539490

Foto: roancampingholidays.co.uk

Vrbinik

Przepiękne miasto na skale z widokami na zatokę kvarnerską. Możecie tu zobaczyć najwęższą ulicę na świecie. Ciekawy jest tez rezerwat Punat i błoto lecznicze wyspy.

9637081

Foto: tours.at

57407533

Foto: tours.at

vrbnik-2

www.smokvina.hr

Jaskina Biserujka

Jaskinia Biserujka znajduje się w północno-zachodniej części wyspy. Jaskinia ma długość około 110 m, przez cały rok z temperaturą od 10 do 13 ° C.  Jest bezpieczna dla turystów, ścieżki są tu ​​dobrze utrzymane, jest tu wiele ciekawych formacji skalnych. Idealne miejsce na wycieczkę! Więcej – KLIKNIJ

biserujka-cave-island-krk-adriatic-635350688407068282-1_728_409

Zatoka Soline

Zatoka Soline jest to  ciekawy błotnisty obszar, gdzie woda morska nie przekracza 1 m. Można odwiedzić farmę muszli i kupić świeże małże i ostrygi.

07_croatia_island-krk-beaches-soline-bay-beach-meline_kroatien-insel-krk-strande_chorvatsko-ostrov-krk-plaž

Foto: meetcroatia.net

Wycieczka łodzią na wyspę Kosljun

Na wyspie można  zwiedzić klasztor Franciszkanów z ciekawą biblioteką, Muzeum Etnograficzne, kolekcja numizmatyczna i mała wystawa sztuki sakralnej. Jest to ciekawa wyspa, którą można zwiedzić na piechotę.

krk-island-kosljun

Foto: croatiaexcursions.com

Parki przyrody

Najbardziej popularne są Dubec Park w pobliżu Omišalj i Prniba Park w pobliżu miasta Krk.

3. Okolice Rijeki

Rijeka to trzecie co do wielkości miasto w Chorwacji obfituje w ciekawych historycznych miejsc i zabawy. Jako samo miejsce do odpoczynku nie jest odpowiednie. Jednak w formie wycieczki jak najbardziej. Dzieci będą zadowolone ze zwiedzania Muzeum Dzieciństwa. Jest to pierwsze takie muzeum w Chorwacji. W muzeum znajdują się gry, książki i zabawki, z których niektóre sięgają początku lat XX w. Jest tu również Centrum Astronomiczne, które znajduje się w wojskowej fortu z II wojny światowej.

Crikvenica/Selce i Novi Vinodolski

Dojazd

Crkvenica

ładowanie mapy - proszę czekać...

Crkvenica 45.158801, 14.740906

Te dwa miasteczka oferują wszystkie rodzaje plaż, które są odpowiednie dla rodzin. W Crikvenicy znajdziemy piaszczyste i kamienistych plaże. Novi Vinodolski organizuje letni karnawał, także można sie tu dobrze zabawić. Plaże w Selce posiadają niebieska flagę i oferują liczne możliwości rekreacji i sportu, takie jak szkoła nurkowania, tenis, mini-golf, piłka ręczna i kręgle.

pobrane

crikvenica-6

crikvenica-chorvatsko-2013-05

www.crikvenica-chorvatsko.cz

4. Wyspy Cres i Lošinj

Znajdują się w zatoce Kvarner. Lošinj znana także jako wyspa witalności, ma ponad 250 km szlaków pieszych i rowerowych, żyją tu delfiny butlonose, które zamieszkują morze wokół wyspy. Jest tu łagodny klimat i lasy sosnowe. Cres to wyspa górzysta, z pięknymi widokami i urokliwymi zakątkami! Odległość z Polski jeszcze bardziej zachęca do odwiedzenia tych miejsc, szczególnie jeśli jedziemy z dziećmi. Wyspy znajdują się na północy.

cres-1

Widok na miasto Cres

Dojazd

Cres

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cres 44.856998, 14.397542

Prom – KLIKNIJ

Lošinj koniecznie zobaczcie

Veli Losinj – KLIKNIJ

v161

Veli Losinj

Mali Losinj – KLIKNIJ

Mali i Veli Losinj

Dwa popularne i przepiękne miasteczka , które oczarują dzieci dużą ilością trampolin, dmuchanych zamków, świetnych pizzerii i doskonałych lodziarni. Można tu się poczuć jak we Włoszech!

v04

Veli Losinj

DSC_9049

Mali Losinj

Zwiedzanie wyspy na piechotę lub na rowerze.

Z ponad 250 km tras, jest to najlepszy sposób, aby odkryć wiele ukrytych dzikich plaż i zatoczek.

Odwiedź pobliskie wyspy Susak, Ilovik i Silba

Susak tu znajduje się ładna piaszczysta plaża Boka.

Cres

DSC_8771

widok na Cres z promu

 

Cres – KLIKNIJ

DSC_9298 DSC_9290

Losjni  z Cres są połączone mostem, który znajduje się w miejscowści Osor. Dlatego bez problemu możemy się przemieszczać między wyspami – KLIKNIJ

Lubenice – KLIKNIJ

Urocza wioska na wzgórzu z jedną z najpiękniejszych plaż chorwackich. Idealne miejsce na wspaniała wycieczkę! Znajduje się na wysokości 378m n.p.m., ma zaledwie 40 domów i około 4000 lat historii. Samo położenie na stromym klifie jak i dojazd do wioski robią wrażenie.

DSC_9220 DSC_9227

Beli

Jedna z najstarszych osad Kvarneru (ponad 4000 lat). Wioska znajduje się na 130 m skalistym wzniesieniu. W starożytności była uważana za strategiczny punkt wyspy nazywanym Caput insulae (głowa wyspy). Dwie części osady (Beli i nadmorska część Pod Beli) są połączone bardzo stromą, ale przejezdną drogą. W Pod Beli znajduje się piękna plaża żwirowa. Dojazd do niej z głębi lądu budzi wielkie emocje. Dla nas było to jedna z najbardziej niebezpiecznych dróg w całej Chorwacji.

beli2011104

Foto: skyscrapercity.com

CIEKAWOSTKA 

Sępy płowe – Centrum edukacyjno – badawcze Eko-centar zajmuje się ochroną przyrody, a w szczególności ochroną zagrożonego wyginięciem, jednego z największych lotnych ptaków w Europie, sępa płowego. Sępy można zobaczyć szybujące w okolicy, a gniazda mają na klifach kilka metrów nad morzem.  Sepy można oglądać przy wjeździe do miasteczka. Znaki Was poprowadzą na miejsce.

Valun

Mała wioska rybacka niedaleko miasta Cres z dwoma ładnymi kamienistymi plażami. Nazywana chorwackim Saint-Tropez.

DSC_9261 DSC_9269 DSC_9268

Vransko Jezero

Vransko (Vransko jezero) o długości 5,5 km, szerokości do 1,5 km, którego powierzchnia wynosi 5,5km. Jest to wyjątkowy na wyspach chorwackich naturalny zbiornik wody słodkiej o pojemności 200 milionów litrów (jedyne źródło wody pitnej na wyspie). Ciekawostką jest, że dno jeziora o głębokości 74,5 m znajduje się 61,5 m poniżej poziomu morza, a jezioro znajduje się poziomie 13 m n.p.m.. W jeziorze żyją pod ochroną szczupaki i karpie.

145554074.tqoXqEWr

www.pbase.com

Vransko_jezero_Cres_16.03.2009.

hr.wikipedia.org

9

Foto: apartmentscres-vitkovic.com

Polecane mieściny do zakwaterowania to miasto Cres i jego okolice, Martinscica, Valun, Punta Kriza

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

10 komentarzy

 • Grażyna.
  23 sierpnia 2016 g. 19:05

  Piękna Chorwacja.

  Odpowiedz
 • Pola (Jetting Around)
  25 sierpnia 2015 g. 17:46

  Moj brat czesto zabiera(l) swoje corki na Chorwacje. Z tego co wiem, wszyscy zawsze byli zadowoleni, a zdjecia przywozili piekne. Sama bym sie tam wybrala, ale poki co bylam tylko w Zagrzebiu.

  Odpowiedz
  • agnieszka
   25 sierpnia 2015 g. 18:05

   Oj tak. Jednak duzy minus dla niektórych to mała ilośc piaszczystych plaż. Jednak Cro slynie ze zwirku i skałek i to w niej piekne 🙂

   Odpowiedz
 • Marta
  25 sierpnia 2015 g. 17:08

  Byłam w Baška! Potwierdzam, że mają tam wspaniałe plaże! 🙂

  Odpowiedz
  • agnieszka
   25 sierpnia 2015 g. 18:05

   Oj mają 🙂

   Odpowiedz
 • Marcin - NRWTrip
  21 sierpnia 2015 g. 11:34

  a ja myślałem, że Bałtyk najpiękniejszy… 🙂 a tak na poważnie to Polacy coraz częściej wybierają się na zagraniczne wypady. Przed takimi wyjazdami broni się głównie starsze pokolenie, ale myślę że i wśród młodych znajdą się tacy, którzy boją się przygody, wyzwania i obcego kraju, dlatego pod pretekstem lokalnego patriotyzmu nie przekraczają granic Polski. Można? No pewnie, że można i nawet warto… co widać trochę wyżej 😉

  Odpowiedz
 • Jagoda
  21 sierpnia 2015 g. 11:04

  Zwiedziliście Chorwację od morza. 🙂 Ja sporo pływałam czyli zwiedzałam kraj od portu do portu. A, że wysp wiele i linia brzegowa długa, można tak płynąć i płynąć. Nidgy za wiele bo morska Chorwacja jest przepiękna a kuchnia nadmorska smakowita.

  Odpowiedz
 • PatTravel
  21 sierpnia 2015 g. 10:51

  Najbardziej podoba mi się Zatoka Soline

  Odpowiedz
 • malaiduzywpodrozy
  21 sierpnia 2015 g. 10:12

  Chorwacja jest cudowna! Wyspa Rab i Krk to miejsca, których nie można ominąć. Są kwintesencją Chorwackich wysp.

  Odpowiedz
 • Nina
  8 sierpnia 2015 g. 01:14

  Kocham Chorwacje, mieszkalam i pracowalam w Zadarze przez 7 mc. Zwiedzilismy sporo, ale miejsc opisanych powyzej nie udalo nam sie zobsczyc. Ja uwielbiam Dalmacje 🙂 dla dzieci tez jedt przyjazna 🙂 bylam z 3 letnia wowczas corka.

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź