fbpx
Menu
Kvarner / Północna Dalmacja / Regiony / Wyspa Pag / Wyspy

Wyspa Pag – co zobaczyć?

pag

kapliczka tuz za mostem na wyspie

Pag, jedna z najbardziej fotogenicznych wysp w Chorwacji i tak inna od wszystkich, że każdy musi ją zobaczyć!

Jak zwiedzić wyspę w 3 dni, jednak wcześniej warto zapoznać się z kilkoma ciekawostkami o wyspie!-KLIKNIJ

Dojazd:

Dojazd – most czy prom? 

 • Autostrada, zjazd w Maslenicy i wjazd na most. 
 • Prom płynie 15 min między Prizną a Żigljenem ( ok. 100 kn 2 osoby + auto).

Wyspa Pag

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wyspa Pag 44.443803, 15.055404

pag

Miasto Pag

Wynajem auta

Jeśli będziecie planować zwiedzanie wyspy, a lecicie samolotem to warto wynająć auto, aby zobaczyć jak najwięcej pięknych miejsc. Warto skorzystać z polecanej wyszukiwarki i wynająć auto już na lotnisku w Zadarze, bardzo polecam discovercars.com która ma bardzo ciekawą ofertę i atrakcyjne ceny.

O Wyspie

Wschodnia cześć wyspy z powodu mocnych uderzeń wiatru i dużego zasolenia jest zupełnie naga.

Wyspa Pag znana jest także jako jedna z najbardziej słonecznych wysp Adriatyku; słońce świeci tu 2.500 godzin rocznie. Ciekawostką i cechą wyróżniającą wyspę Pag jest bogactwo źródeł wody pitnej i ciepłych źródeł w wodzie morskiej. Ale woda dostarczana jest na wyspę głównie kanałami pod dnem morskim z Velebitu.

pag

wschodni brzeg

Murki kamienne

Na wyspie Pag znajduje jeden z najbogatszych w Chorwacji „skansen” tych murów, które w doskonałym stanie rozciągają się na długość ok. 1000 kilometrów. Budowano je jako naturalnie granice między pastwiskami, na tyle wysokie, żeby nie przeskoczyły ich owce i na tyle mocne, żeby nie uszkodził ich wiatr bura. Właśnie z tego powodu są one niezmiernie ważne i dziś dużo się robi, aby zachować i chronić te jedyne w swoim rodzaju budowle.

DSC_5912

Droga do Lun – Lunjska Maslinada

Lunjska Maslinada to gaj oliwny znajdujący się w miejscowości Lun, powstał w 1963 roku. W gaju tym rośnie ponad 1500 drzew oliwnych, najstarsze z nich mają ponad 1000 lat!

DSC_5928

Plaża Zrće

Znajduje się w pobliżu Novalija. Jest to jedna z najbardziej znanych plaż dla klubowiczów! Muzyka w dzień, muzyka w nocy! Kto szuka imprezy to tu! Zresztą sami zobaczcie.

DSC_5994

Plaże Pag – KLIKNIJ

plaza

zrcenovalja.com

Solany – Saline

Na wyspie wciąż żywe jest tradycyjne „branje” – do glinianych basenów (salin) wpuszcza się wodę morską, która pod wpływem słońca wyparowuje, a na dnie zostaje sól. Saline na Pagu są jednymi z najstarszych na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, a produkcja soli jest tu największa w całej Chorwacji.

DSC_6075

Ser paski – KLIKNIJ

DSC_5880

Taras widokowy Gradac

Gradac znajdujący się na drodze łączącej miasto Pag i miasto Novalja.

DSC_6086

Miasto Pag

Trasy wspinaczkowe

Stowarzyszenie turystyczne miasta Pag przygotowało cztery mapy dla amatorów wspinaczki po naszej wyspie. Przygotowane trasy przeznaczone są dla wspinaczy „On flash i Top Rope„. Ale istnieje też wiele zboczy i stromych skał dla odważniejszych wspinaczy „Solo Integrale”. Północna część zatoki Pag (Slana) przeznaczona jest wyłącznie dla wspinaczy, którzy uprawiają swój ulubiony sport z użyciem lin. Wszystkie trasy są ogólnie dostępne, a te do wspinaczki linowej dostępne są od strony morza.

penjanje02

Koronki – Paška čipka – KLIKNIJ

Benedyktyńska szkoła wyplatania koronki już wiekami uczyła młode mieszkanki Pagu delikatnej pracy igłą i nicią, a mieszkanki wyspy koronką ozdabiały białe narodowe stroje oraz dzięki temu zaskarbiły koronce z Pagu ochronę UNESCO jako niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu świata.

paska

Błoto lecznicze

Na wyspie znajdują się naturalne źródło leczniczego błota, szczególnie pomocnego w leczeniu chorób reumatycznych i bólu w następstwie wypadków samochodowych.

bloto

15. Południk geograficzny

Wyspa Pag znajduje się w takim położeniu geograficznym, że przez sam środek wyspy przechodzi 15 południk, według którego mierzy się czas średnioeuropejski. 15 południk dokładnie znajduje się ok. 5 km od Pagu, na żwirowej drodze z miejscowości Bošana do plaży Zrće.

dsc05410j (1)

Dobry punkt wypadowy

Wyspa Pag to świetny punkt do zwiedzania takich miejsc jak Zadar – KLIKNIJ , Nin – KLIKNIJ, Park Krka i Paklenica – KLIKNIJ.

DSC_6156

Wschodnie tereny wyspy

Źródło: Cromania.pl, www.tzgpag.hr, adriatic.hr

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

7 komentarzy

 • giterman
  15 lipca 2017 g. 08:03

  jest git !

  Odpowiedz
 • Grazyna
  1 lipca 2017 g. 12:36

  Cieszę się że masz takie wrażenia z Pagu, urocza starówka podczas festiwalu ,/ chyba w lipcu/,gdzie ludzie trzymają sie za ręce tworząc ogromne koła i w rytm tamtejszej muzyki razem tańczą – było w tym tyle energii i takiej energii że dziś wspominając mam ciary. No i jeszcze te lody, pamiętam taki fakt, po raz drugi na urlopie na Pogu, idziemy na te wspaniałe lody , wita nas właściciel ,mało tego pamięta nas z poprzedniego lata,zamawiamy niebotyczne pocje, chcemy płącić r-k a tu miła niespodzianka od właściciela – macie gratis lody, codzienne jedzenie u niego lodów , podczas dwukrotnego urlopu na wyspie było tego powodem- to też bardzo miłe wspomnienia……….jak wiele innych…….

  Odpowiedz
 • Basia
  24 stycznia 2017 g. 20:21

  Wyspa Pag ma coś w sobie-byłam na wyspie Pag w 2012r. i wiem,że jeszcze tam wrócę:) Szczerze polecam wyspę Pag

  Odpowiedz
 • Basia
  24 stycznia 2017 g. 20:20

  Wyspa Pag ma coś w sobie-byłam na wyspie Pag w 2012r. i wiem,że jeszcze tam wrócę:) Szczerze polecam wyspę Pag

  Odpowiedz
 • Yorgi
  9 września 2016 g. 23:39

  Android wie lepiej jak się pisze morze.

  Odpowiedz
 • Grażyna
  13 czerwca 2016 g. 17:26

  Chciałam dodać od siebie ,do tego co tu jest napisane , że ze względu na błota i sól na wyspie Pag pojechałąm właśnie tam, /dwukrotnie/ by się podleczyć /łuszczyca/ . Ciekawe są te błota , ale specjalnie nie ma tam warunków, tylko tak na dziko można było korzystać. Może teraz się coś zmieniło w tej kwestii, bo ja byłam tam ok. 10 lat temu. Proszę o informację jeśli ktoś tez miał doświadczenia . Poza tym bardzo mi się na Pagu podobało, właściwie wszystko, krajobrazy , miejsca na zachodnim wybżerzu , międzynarodowy kamping , Novalija itp.Najlepsze lody w miejscowości Pag – centrum, przy nabrzeżu, w pobliżu muzeum koronki.

  Odpowiedz
  • Kachna
   11 sierpnia 2016 g. 15:03

   Błota nadal na własną rękę i na dziko, ale to też ma swój urok niesamowity. Lody faktycznie nieziemsko dobre i niesamowicie wielkie porcje (dokładnie w centrum, koło muzeum w miejscowości Pag). Przepiękne plaże (każda o zupełnie innym charakterze) na wyspie. Gaj oliwny rewelacyjny (należy pamiętać o zabraniu ze sobą wody, bo spacer może potrwać dość długo 🙂 )Urok starego Pagu, zwłaszcza późnym wieczorem nie do opisania. Novalija jest lepszym rozwiązaniem dla młodzieży, chcącej trochę się pobawić, natomiast Pag jest znacznie spokojniejszą mieściną. Ser, oliwki i wino (można kupić wino z nalewaka na litry 🙂 ) są niesamowicie smaczne. Wrażenia opisuję na świeżo, bo dziś właśnie wróciłam z urlopu 🙂

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź