fbpx
Menu
Istria

Poreč – urokliwe miasteczko na Istrii

Poreč odwiedziliśmy stacjonujące na półwyspie Lanterna, kilka km na północ od miasta. Był wrzesień także turystów już o wiele mniej. Jednakże 30 st i słoneczna pogoda zachęcała do plażowania. My jednak niestrudzenie postanowiliśmy zwiedzić miasto z naszą córeczką.

Poreč

PorečPoreč

Poreč – parkowanie i zwiedzanie

Parkingów w miasteczku jest sporo, możemy zostawić auto na jednym z nich lub próbować zaparkować bliżej starego maista w jednej z uliczek! W związku z tym, że była już połowa września auto zaparkowaliśmy w jednej z uliczek w pobliżu Trg Slobode. Od tego miejsca możemy spokojnie zacząć zwiedzanie. Zazwyczaj idziemy przed siebie i po drodze zwiedzamy najważniejsze zabytki lub to co nas interesuje. Aż w końcu dochodzimy do nadbrzeża, gdzie umiejscowiona jest piękna promenada z eleganckimi hotelami.

Z drugiej strony możemy zacząć zwiedzać od Lungomare (deptak wzdłuż morza) lub z Ante Sonja Shore, wtedy zobaczycie przed sobą romantyczny widok na północną stronę Poreč, Peškera Cove i okolic Pical i Materada. Kontynuując spacer do Matko Laginja Shore do nabrzeża miasta lub Marsal Tito Shore, możemy zobaczyć  dawne mury miejskie i przejść wokół całego starego miasta Poreč.

porec

ładowanie mapy - proszę czekać...

porec 45.233710, 13.604402

Poreč, Istria

Poreč

Poreč, Istria

Poreč, Istria, Chorwacja

Promenada w Poreč

Bardzo urokliwa i elegancka. Wysokie palmy, piekne hotele i wspaniałe widoki! Warto przejść się spacerkiem, podziwiać Jadran, piękne jachty i eleganckie hotele. Wzdłuż wybrzeża znajdziemy urocze kawiarenki lub przyjazne konoby. Idąc promenadą na południe, znajdziemy bazar z pamiątkami i  budki z lokalnym jedzeniem. 

Poreč

Poreč noclegi

Poreč – zabytki

Bogactwo Poreč jest mierzone przez jego historyczne dziedzictwo. Fundamenty miasta powstały w czasie panowania Imperium Rzymskiego. Od tego czasu aż do teraz, symetrycznie geometryczny układ ulic został zachowany. W obrębie murów miejskich, w pobliżu najstarszego placu Marafor, odnajdziemy fragmenty starożytnych świątyń.

Bazylika Eufrazjusza

Została zbudowana w 6 wieku, a jej historyczna wartość została wpisana na listę UNESCO. 

Inne zabytki starego miasta które warto zobaczyć to:

Romański Dom pochodzący z 13 wieku

Wielka świątynia Neptuna

Wieża Pentagonal

Plac Marafor, najstarszy i największy plac Poreč

dsc_7719

Dom Dwóch Świętych pochodzi z 15 wieku i barokowym wnętrzem 

Gotycki Pałac z 1473 roku

oraz wiele innych, które znajdują się na terenie całego miasta, na pewno ich nie przeoczycie. 

Poreč, Istria

Zielona Laguna

Na południe od miasta znajduje się zielona laguna. Bajeczne zielone miejsce, gdzie znajdziemy kempingi i hotele! Możemy się tu dostać turystycznym pociągiem, który idzie z Zelena Laguna do miasta i z powrotem wzdłuż Promenady Antun Štifanić. W cieniu sosen w ciągu dnia, można również wybrać się na spacer. Wieczorem  oświetlona promenada wygląda bardzo romantycznie. W miesiącach letnich można zatrzymać się i odpocząć w jednej z wielu kawiarni i barów, złapać oddech na ławce lub grać na terenach sportowych wzdłuż promenady. Z Plavi Hotel można wejść po schodach do urwiska, gdzie znajdziecie kaplicę św Mikołaja z dzwonnicą. 173 schody prowadzą na szczyt urwiska, natomiast z  dzwonnicy rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Poreč z dziećmi

Poreč i okolice to miejsce bardzo przyjazne rodzinom z dziećmi. W pobliżu miasta znajdują się bardzo ładne plaże, zielone tereny, dużo hoteli i apartamentów. Samo miasto jest też wygodne do zwiedzania nawet z małymi dziećmi. Nawet wózek tu podoła! W okolicy placu Marafor znajdziemy fajny plac zabaw dla dzieci. Knajpki, konoby, sklepy, kawiarnie, wszystko czego nam potrzeba.

Atmosfera

W mieście Poreč panuje bardzo miła atmosfera, stare kamienice, wąskie uliczki, ukryte zabytki. Poczujemy tu mieszanie kultur włoskiej, chorwackiej…promenada, która prowadzi wzdłuż morza wygląda bardzo atrakcyjnie, wysokie palmy, piekne hotele i wspaniałe widoki! Jeśli zastanawiacie się, czy odwiedzić to miasto, to bardzo zachęcamy! Dużo osób wybiera obrzeża miasteczka jako miejsce do pobytu wakacyjnego!

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź