fbpx
Menu
Wyspy

Najpopularniejsze chorwackie wyspy

Najpopularniejsze chorwackie wyspy. Jest ich 1244. Wszystkie łączy nieskazitelna przyroda, bujna roślinność i piękne krajobrazy. Każda z nich jest inna, ale na swój sposób wyjątkowa. Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych chorwackich wysp leżących na Morzu Adriatyckim. Naprawdę warto je odwiedzić!

Wyspa Hvar

Wyspa Korčula

Piękna, majestatyczna wyspa w południowej Dalmacji. Jest połączeniem przepięknej przyrody i tysiącletniej kultury.  Korčula to nie tylko mit wielkiego podróżnika Marco Polo, ale przede wszystkim wspaniałe krajobrazy i piękne zabytki!

Samo miasto Korčula zachwyca swoją dostojnością. Już z promu możemy podziwiać jego piękno. Wąskie uliczki, stare kamienice, czerwone dachówki. Średniowieczne korčulańskie ulice starówki ułożone są na kształt rybiego szkieletu. Otacza je aż osiem zachowanych baszt.  Niektórzy nazywają miasto małym Dubrownikiem. Miasto Korčula znane jest również z  Moreški, czyli tańca z mieczami przy akompaniamencie orkiestry dętej. 

Wyspa jest pagórkowata z bujną, zieloną roślinnością. Znajdziemy na niej dużo upraw winorośli oraz rodzinne winiarnie, w których można spróbować wspaniałego wina Pošip. W pobliżu miasteczka Vela Luka znajduje się Hum – punkt widokowy oraz mały opuszczony fort wojskowy, z którego można podziwiać widoki na dużą część Adriatyku.

Wyspa oferuje wiele urokliwych dzikich plaż i zatoczek: Brna, Zavalatica, Pupnatska Luka, Rasohatica, w tym piaszczysta w okolicy Lumbardy oraz spokojne miasteczka, gdzie możemy odpoczywać w ciszy i spokoju: Prigradica, Raćiśće, Priżba.

Wyspa Korčula przedstawia niezwykłe połączenie przepięknej przyrody, tysiącletniej kultury i historii, każdy turysta spędzi tu niezapomniany urlop. Więcej o wyspie.

Wyspa Rab

Wyspa Rab znajduje się na północy Chorwacji w zatoce Kvarner. Już od czasów rzymskich jest nazywana wyspą szczęścia – Felix Arba. To stąd wyruszył na podbój świata św. Marin, legendarny założyciel San Marino.

Rab to także kolebka naturyzmu. Plaże dla entuzjastów nagiego opalania to Sahara, Ciganka
i Stolac. To tu na sławnym półwyspie Lopar znajdziemy cudowne plaże piaszczyste z klimatycznymi zatoczkami, w tym najbardziej znaną rajską plażę o długości ok. 1500 metrów. Jeśli znudzi Wam się plażowanie, to możecie wyruszyć na podbój miasta Rab. Jego symbolem i znakiem rozpoznawczym są górujące nad nim charakterystyczne cztery wieże kościelne. Labirynt kamiennych uliczek zachęca do zgłębienia atmosfery dawnych czasów.

Wyspa Rab zaliczana jest do najbardziej zielonych wysp nad Adriatykiem.  Szczególnie warto odwiedzić Kalifrontę, największy kompleks leśny na wyspie, w którym znajduje się las Dundo – ścisły rezerwat botaniczny.

Rab polecana jest rodzinom z dziećmi, ze względu na liczne piaszczyste plaże. Więcej o wyspie.

Wyspa Brač

Wyspa Brač znajduje się w środkowej Dalmacji. Jej znakiem rozpoznawczym jest Zlatni Rat, plaża która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Chorwacji. Złoty róg zmienia swój cypel w zależności od kierunku wiatru. Najlepiej to widać z Vidovej Góry, najwyższego punktu wszystkich wysp adriatyckich.

Znajdziemy tu także ciekawe miasteczka z innymi urokliwymi plażami jak Supetar, Sutivan, Postira, Pučišća, Bobovišća na moru. Jedną z atrakcji wyspy jest również Pustynia Blaca – klasztor założony przez mnichów głagolicy, którzy uciekali  przed Turkami w 1551 roku. Jest położony pod wysokim kamiennym klifem.

Urocza miejscowość Škrip to najstarsza osada na wyspie. Położona na wzniesieniu, 251 m n.p.m, oferuje przepiękne widoki na północy i wschodzie. W skansenie Dol można podziwiać dobrze zachowane pierwsze kamienne ule z XVI wieku, które są prawdziwą rzadkością archeologiczną w całym basenie Morza Śródziemnego. Kamień z Brač słynie z wysokiej jakości i niezwykłej bieli. Został wykorzystany do budowy Białego Domu w Waszyngtonie.

Wyspa jest idealna dla osób, które szukają miasteczek z urokliwymi plażami. Możemy tu uprawiać słodkie lenistwo i podziwiać piękne widoki na masyw Biokovo na Riwierze Makarskiej. Więcej o wyspie.

Wyspa Krk

Wyspa Krk to kolebka kultury chorwackiej. Położona jest na północy Chorwacji w zatoce Kvarner.  Jest połączona ze stałym lądem Krckim Mostem.

Najbardziej znaną miejscowością na wyspie jest miasteczko Baška. W samym mieście i w jego okolicach znajduje się wiele pięknych plaż Adriatyku, takich jak Vela, gdzie turkusowy kolor morza zatrzymuje dech w piersiach. W Baška została odnaleziona inskrypcja, jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolickiego. Jest to kamienna płyta z 1100 r. odnaleziona w kościele Świętej Łucji.

Miasto Krk jest stolicą wyspy i głównym ośrodkiem działalności w regionie. Jego stara część jest otoczona 2000-letnimi murami obronnymi. Będąc na wyspie trzeba koniecznie odwiedzić Vrbnik, przepiękne miasteczko na skale z widokami na zatokę kvarnerską. Możecie tu znaleźć  najwęższą ulicę na świecie oraz skosztować wyśmienitego wina Žlahtina.

Wyspa Krk jest polecana wielbicielom aktywnego odpoczynku na łonie natury. Więcej o wyspie

Wyspa Hvar

Hvar, najbardziej słoneczna chorwacka wyspa w środkowej Dalmacji, jest dzisiaj uważana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych na świecie.

Próbując opisać jej piękno, Platon rzekł, że zatopiona Atlantyda była „szczęśliwą słoneczną wyspą wydzielająca upojne zapachy”. Każdy, kto choć raz odwiedził wyspę Hvar, z łatwością może wyobrazić sobie piękno Atlantydy.

Wyspa jest znana z dużej ilości pól lawendowych. Możemy je podziwiać w czerwcu i lipcu. Wtedy też pola zmieniają swój kolor na wszystkie odcienie fioletu a widok jest wprost sielankowy! Największe skupiska lawendy znajdują się przy miejscowości  Brusje. Miasto Hvar to wizytówka wyspy. To najmodniejsze miejsce na wyspie, a może i w całej Chorwacji. Samo miasteczko urzeka swoją architekturą i elegancją. Góruje nad nim wojskowa twierdza Fotrica, znana też pod nazwą Španjola. Możemy z niej podziwiać bajeczny widok na archipelag wysp piekielnych.

Wyspa jest bardzo różnorodna i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Rajskie plaże w pobliżu Zavali, dzikie południowe wybrzeże – Ivan Dolac, Sveta Nedjelja i Milna, piaszczyste plaże
w pobliżu Jelsy, antyczna architektura w Starym Gradzie, niepowtarzalny klimat „Wenecji” w Vrboskiej – to tylko część niezapomnianych wrażeń, które czekają na turystów.

Ze względu na dużą ilość portów i przystani, wyspa jest idealna dla wilków morskich! Więcej o wyspie

Wyspa Pag

Pag, wyspa w północnej Dalmacji zwana jest również księżycową wyspą. Wschodnia jej część
z powodu mocnych uderzeń wiatru i dużego zasolenia jest zupełnie naga. Daje to wrażenie kamiennej pustyni!

Wyspa Pag znana jest także jako jedna z najbardziej słonecznych wysp Adriatyku oraz jako mekka imprezowiczów. To tu na sławnej plaży Zrće, obok miasteczka Novalija, odbywają się imprezy z największymi gwiazdami muzyki klubowej.

Pag słynie z kamiennych murków, które rozciągają się na wiele kilometrów. Budowano je jako naturalne granice między pastwiskami, na tyle wysokie, żeby nie przeskoczyły ich owce i na tyle mocne, żeby nie uszkodził ich wiatr bura. Pag kojarzy się również z solą. Solany-Saline na Pagu są jednymi z najstarszych na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, a produkcja soli jest tu największa w całej Chorwacji.

Wyspa słynie z dużej ilości bajecznych plaż:  Ručica, Beritnica, Bosana, Sveti Duh. Znajdziemy tu plaże żwirowe, kamieniste oraz piaszczyste. Widoki są iście księżycowe. Wśród licznych małych miasteczek, każdy może wybrać idealne dla siebie. Samo miasto Pag zachwyca swoja architekturą, klimatem oraz wspaniałymi plażami. Miejscowości najczęściej wybierane przez turystów to Mandre, Metajna czy Novalija.

Wyspa Pag to dwie sprzeczności. Będzie idealna dla osób, które szukają spokoju i ciszy pośród dzikich zatoczek, ale i klubowicze znajdą na niej swoją przystań. Więcej o wyspie

Wyspy Cres i Lošinj

Wyspy Cres i Lošinj znajdują się w zatoce Kvarner. Kiedyś stanowiły jedną wyspę. Prawdopodobnie to Rzymianie podzielili je budując w Osor szeroki na 6m i głęboki na 3m kanał, aby skrócić drogę na południe. 

Cres to wyspa górzysta, z pięknymi widokami i urokliwymi zakątkami! Przyciąga turystów swoim włoskim klimatem. Przez wiele lat wpływ na te tereny mieli Wenecjanie. Widać to w architekturze, szczególnie miasta Cres. Będąc na wyspie nie możemy ominąć dwóch miasteczek, które położone są na szczytach skał – Beli i Lubenice. W Beli znajduje się Centrum edukacyjno – badawcze, gdzie możemy zobaczyć sępy płowe.  Z miasteczka Lubenice rozpościera się widok na popularne kamieniste plaże i wybrzeża Istrii. Jego wspaniała architektura, mnóstwo kapliczek, strome urwiska z widokiem na morze są fascynujące.

Największą atrakcją na wyspie jest jezioro Vransko, znane z wyjątkowej czystości i przejrzystości wody.

Lošinj znana także jako wyspa witalności, ma ponad 250 km szlaków pieszych i rowerowych. Morze wokół wyspy zamieszkują delfiny butlonose.

Na uwagę zasługują dwa miasteczka wyspie – Mali Lošinj i Veli Lošinj. Zachwycają kolorami kamienic i bajecznym otoczeniem. Znajdują się tu okazałe wille, które należały do byłych kapitanów i bogatej klasy wyższej. Ich ogrody porasta bardzo bogata roślinność. 

Każdy odwiedzający Cres i Lošinj, na pewno znajdzie coś dla siebie. Odnajdą się tu zwłaszcza miłośnicy dzikiej przyrody. Więcej o wyspie

Artykuł napisany dla Turystyka Wirtualna Polska

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź