fbpx
Menu
Chorwacja z dziećmi / Istria / Šibenik / Zadar / Zagrzeb

Idealne miejsca na rodzinne wakacje w Chorwacji

Podczas Wielkanocy oraz krótkich majowych i czerwcowych urlopów dużą popularnością cieszą się miejsca przyjazne rodzinom. Turyści, którzy chcą cieszyć się wspaniałymi wakacjami z dziećmi, znajdą w Chorwacji moc atrakcji. Pełen przygód wyjazd do Istrii, niezapomniane chwile nad morzem w Dubrowniku lub atrakcje kulturalne w Zagrzebiu i Zadarze – słoneczna Chorwacja to wiele miejsc do odkrycia.

Dubrownik

Doskonałe wakacje w mieście i nad morzem? Warte zobaczenia są okolice Lapad i Babin Kuk w Dubrowniku, gdzie można spacerować wzdłuż słynnych wśród turystów plaż oraz zwiedzić Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jezioro na wyspie Lokrum, nazywane niekiedy Morzem Martwym, ma płytką, żwirową plażę i oddalone jest od Starego Miasta w Dubrowniku o trwający zaledwie dziesięć minut rejs łodzią. Jest to idealne miejsce do zabawy i pierwszych kroków na łódce dla małych dzieci. Plaża Uvala Lapad w Dubrowniku oferuje pływające na wodzie parki wodne – trampoliny i dmuchane place zabaw. Rodziny mogą też wybrać się na jazdę konną do Kojanu Koral w Konavle. Wreszcie, aby zobaczyć spektakularny widok na cały Dubrownik i na jego pobliskie wyspy, wystarczy wjechać kolejką liniową na szczyt Góry Srd.

Dubrownik

Foto: Wojtek Novak

Dubrownik

Foto: Lucjan Stołowy

Podróżni, którzy chcą zobaczyć miasto z innej perspektywy powinni odwiedzić Dubrownik w czasie trwania festiwalu filmowego w dniach 25 kwietnia – 3 maja. Imprezie towarzyszą różnorodne atrakcje dostosowane dla wszystkich grup wiekowych.

Hotele dla rodzin

Zobacz: KLIKNIJ

Szybenik

Innym przyjaznym dla rodzin miejscem jest Szybenik. Co roku we wrześniu odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Średniowiecza, który przyciąga turystów swoją zabytkową scenerią. Szybenik oferuje również możliwość zobaczenia niezwykłych pereł architektury, takich jak katedra św. Jakuba, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Każdy, kto odwiedza miasto w lipcu, powinien wziąć udział w “Dniach Zvonimira”. Na turystów czekają wtedy rozmaite, ciekawe atrakcje, m.in. pokazy sztuki, warsztaty rzemiosła lokalnego i regionalnego. Przyjemna i rodzinna atmosfera towarzysząca „Dniom Zvonimira” powoduje, że Szybenik jest świetnym wyborem nie tylko dla miłośników historii i sztuki, ale dla całych rodzin.

Szybenik

Każdego lata Szybenik zaprasza dzieci z całego świata na Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal – w tym roku festiwal odbędzie się od 30 maja do 4 czerwca. Na program festiwalu składają się liczne warsztaty, spektakle i wydarzenia edukacyjne.

Hotele – KLIKNIJ

Zagrzeb

Zagrzeb jest miejscem stworzonym dla miłośników kultury. Miasto oferuje liczne zajęcia dla każdego członka rodziny. Odwiedzający mogą wybierać spośród licznych muzeów – można podziwiać eksponaty dotyczące neandertalczyków, egzotycznych roślin a także silników parowych, satelitów lub modeli statków kosmicznych. Warto też odwiedzić spokojny park Maksimir. Jest on urządzony w stylu angielskiego ogrodu z alejami, trawnikami i jeziorami. W parku znajduje się ogród zoologiczny, w którym turyści mogą obserwować m.in. karmienie fok, lwów morskich a nawet piranii.

Piękny Zagrzeb jest także domem międzynarodowego festiwalu ulicznego Cest is d’Best, który odbywa się tu corocznie, w tym roku w dniach od 31 maja do 4 czerwca. Jest to świetne miejsce szczególnie dla dzieci – magicy, klauni, akrobaci i muzycy uliczni bawią odwiedzających, prezentując swoje umiejętności.

Zagrzeb jest oczywiście miastem odpowiednim także dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W stolicy Chorwacji, od 5 do 10 czerwca, odbywa się festiwal filmów animowanych, „Animafest”. To wydarzenie jest świetną atrakcją dla rodzin, ale także dla fanów filmu w każdym wieku.

Zadar

Tętniące życiem miasto Zadar może nie wydaje się oczywistym wyborem na rodzinne wakacje, ale znajduje się tu wiele atrakcji dla całej rodziny. Po całodniowym zwiedzaniu i zakupach nie ma lepszego sposobu na zakończenie dnia niż podziwianie jednego z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie w towarzystwie pięknych, harmonijnych dźwięków wydobywających się z „Morskich Organów”. „Pozdrowienia słońca” to kolejna instalacja gdzie natura spotyka sztukę. Jest to fenomenalny pokaz świetlny i doskonała zabawa dla dzieci w każdym wieku, które uwielbiają biegać za migoczącymi światłami.

Warto też odwiedzić pobliską, położoną na wyspie miejscowość Preko, do której dostać się można w zaledwie 20 minut promem z Zadaru. Dzieci mogą bawić się tam na kamienistej plaży, a dorośli rozkoszować się śródziemnomorską atmosferą.

Idealnym wydarzeniem dla wszystkich fanów Dzikiego Zachodu, którzy chcieliby doświadczyć wielkiego świata Winnetou i jego przyjaciół może okazać się Festiwal Karola, odbywający się w dniach 5-10 czerwca w Starogardzkiej Paklenicy.

Istria

Piękna Istria jest idealnym miejscem podróży dla wszystkich miłośników przygód. Znajduje się tam wiele parków narodowych i akwariów. W Park Narodowym Wysp Briońskich mali odkrywcy mogą zobaczyć prawdziwe, prehistoryczne kości dinozaurów.

Kolejną, wartą odwiedzenia atrakcją jest akwarium w Puli, gdzie można podziwiać niesamowitą florę i faunę z Adriatyku i Morza Śródziemnego a także z regionów tropikalnych oraz z chorwackich rzek i jezior.

Podróżujący do Puli nie mogą przegapić „Dni Antyku”, które odbywają się od 8 do 11 czerwca w najważniejszych zabytkowych punktach miasta. Jest to spektakularne wydarzenie z widowiskami muzycznymi i scenicznymi, oferujące rozrywkę dla dorosłych i dla dzieci, pokazujące wspaniałą historię miasta.

Motovun

Foto: Anna Januszewska

Hotele – KLIKNIJ

Wpis powstał we współpracy z CNTB.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź