fbpx
Menu
Dubrownik / Jeziora Plitvickie / Parki Narodowe / Południowa Dalmacja / Regiony

Chorwacja zimą – 8 Powodów dla których warto pojechać

Chorwacja zimą

Chorwacja zimą to idealny czas dla osób, które chcą połączyć spokojne zwiedzanie z wypoczynkiem. Znajdziecie tu wspaniały klimat, ciekawe zabytki, piękne miasta i nieskazitelną przyrodę.

o1

1. Przyjazne temperatury na chorwackim wybrzeżu

Chorwacja zimą to przyjazne temperatury na chorwackim wybrzeżu. Początek lutego w południowej Dalmacji przypomina polską wiosnę. Temperatura morza i powietrza to średnio 15 stopni i cały czas świeci słońce. Wielu z nas z pewnością zwiedziło już Chorwację, ale czy ktoś wybrał się do tego przepięknego kraju zimą? Ten pomysł jest trochę oryginalny, ale ma dużo plusów.

Split_DSC_0994 (800x533)

2. Spokojne zwiedzanie

Zimą w Chorwacji jest dość mało turystów. To rzadka okazja by przespacerować się średniowiecznymi uliczkami, wspiąć się na mury obronne, pozwiedzać muzea i galerie unikając tłoku, kolejek, i wszechobecnych przewodników nerwowo wymachujących kolorowymi chorągiewkami. Miasta jak Dubrownik, Trogir, Split czy Pula wreszcie możemy zwiedzać w ciszy i spokoju. Możemy również obserwować codziennie życie mieszkańców miast chorwackich. Jakże inne niż w sezonie letnim.

Chorwacja zimą

trogir

3. Parki narodowe – moc mrozu

Wspaniałym pomysłem jest zwiedzanie parków narodowych w Chorwacji zimą. Szczególnie pięknie prezentuje się Park Narodowy Jezior Plitwickich i Park Narodowy Krka. Możecie podziwiać zamrożone wodospady! Sople lodu tworzą scenerię jak z baśniowego filmu! Takich widoków nie ujrzycie w porze letniej. Do tego wszystkiego na swojej drodze nie spotkacie zbyt dużej liczby turystów.

Chorwacja zimą

12366403_10153876094276929_8241443881504564303_n

4. Tanie noclegi

Nocleg w najatrakcyjniejszych miastach zimową porą jest o wiele tańszy, szczególnie u osób prywatnych. To dopiero zimą turyści mają szansę poznać Chorwację i Chorwatów “od środka”. Mieszkańcy zimą zazwyczaj odpoczywają i przygotowują domy i apartamenty do następnego sezonu. Mają więcej czasu, aby pokazać obcokrajowcom szczególne i warte uwagi miejsca, nieopisane w przewodnikach.

18472754

5. Tradycyjna kuchnia chorwacka

Zima to idealny czas, aby skosztować przysmaków kuchni chorwackiej. W tym okresie większa część turystycznych konob jest zamknięta i dzięki temu nielicznym turystom ukazują się restauracje ( konoby ), gdzie posiłkują się lokalni mieszkańcy. Warto spróbować specjałów kuchni chorwackiej: sarma, punjena papryka, fasola, kupus, bakalar i wiele innych. Do tego koniecznie wino i rakija, które są najczęściej domowej roboty.

ognjiste Koji-su-specijaliteti-hrvatske-kuhinje

6. Narciarstwo

Okolice chorwackiej stolicy – Zagrzebia, zimą spełniają dobre warunki dla narciarzy. Sljeme, oraz cały masyw Medvednicy zapewnia dogodne warunki do jazdy na nartach.

sljeme_001

Zimowa pora jest też idealną porą do zwiedzenia samej stolicy – Zagrzebia. Latem zazwyczaj brak na to czasu, gdyż wszyscy pędzą na wybrzeże, a upały odbierają radość zwiedzania. Ta pora roku jest idealna na zwiedzanie i podziwianie piękna miasta. Jeśli przyjedziecie tu w czasie Adventu, zobaczycie wspaniale udekorowane miasto z pełną mocą atrakcji – KLIKNIJ

Chorwacja zimą

7. Wydarzenia kulturalne

Koncerty, wystawy, spektakle, występy odbywają się w największych miastach w Chorwacji zimą.

Karnawał

Zima to  czas karnawału w całym kraju. Rijeka stała się głównym centrum karnawałowym w Chorwacji. W tych dniach bramy miasta są zamknięte dla wszystkiego, co poważne, a otwarte dla wszystkiego, co kolorowe, beztroskie i radosne. Mnóstwo ludzi w maskach, czas zabawy i szczęścia, niezapomniane wrażenia!

croatia_kvarner_rijeka_carnival_001

VEDRAN KARUZA

Noc muzeów

Każdej zimy w ostatnim dziesięcioleciu organizowana jest Noc Muzeów. tej nocy ponad 200 muzeów i galerii w ponad 100 miast chorwackich otwiera drzwi, aby każdy chętny mógł bezpłatnie je odwiedzić.

8. Gorące źródła

W Chorwacji znajduje się wiele miejsc, które wykorzystują moc wody z podziemnych źródeł. Miłośnicy urokliwej architektury uzdrowiskowej, pochodzącej z okresu panowania Austro-Węgier, koniecznie powinni odwiedzić przepiękną, leżącą na półwyspie Istria Opatiję. Chorwacja zimą oferuje dużo miejsc gdzie możemy cieszyć się wellness.
Najbardziej znane uzdrowiska w Chorwacji:
 • Sveti Martin na Muri
 • Krapinske Toplice
 • Stubičke Toplice
 • Tuhelj
 • Daruvarske Toplice
 • Varaždinske Toplice
 • Istarskie Toplice
Chorwacja zimą

Hotel Terme Tuhelj

 

Źródło zdjęć: Croatia.hr

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

2 komentarze

 • margolcia
  30 czerwca 2020 g. 21:30

  wybieramy się do Chorwacji od 23.12 do 06.01 .2021 jak ją spędzić

  Odpowiedz
 • Artur Sobczyk
  26 listopada 2018 g. 22:25

  Faktycznie – trzeba będzie wybrać się do Chorwacji zimą! KONIECZNIE! 🙂

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź