Trogir – perełka Dalmacji


 
Trogir to niewielkie miasto portowe w Chorwacji, leży w krainie historycznej i geograficznej Dalmacja. Miasto połączone jest też zwodzonym mostem z pobliską wyspą Ciovo. Wspaniałe miasto o średniowiecznym klimacie i architekturze, koniecznie musicie je zobaczyć!

Trogir

Trogir

Trogir – położenie

 
 
 

Historia Trogiru

Trogir uchodzi za wzór średniowiecznego układu urbanistycznego. Było to jednym z powodów, dla którego jego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
 
 

Zwiedzanie Trogiru

Brama Lądowa

To pozostałość po XIII-w. murach miasta. Brama w XVI w. została częściowo przebudowana. Na gzymsie bramy umieszczony jest lew – symbol św. Marka. Nad bramą góruje statua Jana z Trogiru. Na przeciw bramy stoi pierwszy most, a za nim targ.

Twierdza Kamerlengo

 
Pałac Cipiko
W Trogirze szczególną uwagę przyciąga zbudowany w XV wieku Pałac. Budowla powstała w stylu renesansowym z inicjatywy najzamożniejszego rodu w mieście. Najbardziej charakterystycznym elementem architektonicznym pałacu są tzw. Triforia, czyli trzyczęściowe okna z balustradą kamienną, na której krańcach umieszczono pilastry. Okna zdobią tez figury aniołów oraz herby rodowe.
 
 

Pałac Stafileo

Poza pałacem rodziny Cipiko w Trogirze jest też drugi XV-wieczny, z bogato zdobionymi gotyckimi oknami weneckimi.
 
 

Katedra św. Wawrzyńca

Jej budowa została rozpoczęta w XII wieku na terenie pierwotnego kościoła zburzonego przez Saracenów. Interesującym obiektem w świątyni jest również skarbiec. Zgromadzono w nim wyjątkowo cenne przedmioty sakralne i liturgiczne. Jednym z nich jest zbiór średniowiecznych kodeksów. Dwieście lat później do katedry dobudowano dzwonnicę, która zachowała się do dziś w dobrym stanie. Koniecznie należy wejść na dzwonnicę, aby oglądać bajkowe widoki!
 
 
 

Uliczkami Trogiru

Poza katedrą w Trogirze można podziwiać jeszcze inne kościoły, w tym najstarszy w mieście trzynawowy kościół św. Barbary wraz z czteroboczną wieżą zegarową oraz kościół św. Jana Chrzciciela. Warto zgubić się między tymi uliczkami, aby odkrywać to miasto po swojemu!
 
 
 

Wrażenia z Trogiru

Przepiękne miasto, jedno z najpiękniejszych w Chorwacji! Wspaniała starówka, klimatyczne wąskie uliczki! Spacerując nimi możemy poczuć się jak w Średniowieczu. Mnóstwo kafejek, restauracji i sklepików z pamiątkami!
 
 
Nasza rada: Najlepiej zwiedzać Trogir poza sezonem – wtedy najlepiej uda nam się poczuć klimat tego miasta. W sezonie Trogir może nas zmęczyć, przyjeżdża tu masa turystów.
 
Trogir
 

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, oceń go:
12345 (średnia ocena: 4,80)
Loading...

Podobne posty...

komentarzy 9

 1. Beata napisał(a):

  Cudne miejsce,wróciłam,tam drygi raz,mam nadzieję,że będę tam wracać.Cudowne miejsce,klimat,mieszkańcy.

 2. Artur napisał(a):

  Przepiękne miasto zwiedzaliśmy w sezonie letnim wąskie uliczki i urokliwe zabytki niezapomniane widoki i stare mury przesiakniete historią GORĄCO POLECAM

 3. Kasia napisał(a):

  Cudowne miejsce; polecam nawet w sezonie.

 4. Kasia napisał(a):

  Cudowne miejsce; nawet w sezonie warte polecenia.

 5. Mazena napisał(a):

  Urocze miejsce. Nawet w szczycie sezonu można tu przyjechać. Zabytki, uroda zakamarków i kafejki na promenadzie powodują że się wraca….

 6. michu napisał(a):

  Polecam 😍

 7. mariusz napisał(a):

  przepięknie, i mimo szczytu sezonu podobało mi się bardziej niż w Dubrovniku – nie tylko cenowo 🙂
  nie tylko dla łasuchów – przepyszne lody gałkowe na małym rynku; kilkadziesiąt smaków i porcje takie, że 2 “gałki” ledwo zjadłem 😉

 8. Suzana napisał(a):

  Byłam w Trogirze dwa razy i naprawdę warto tam pojechać :D!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polub nas na Facebooku