fbpx
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Menu
Wyspa Pag / Wyspy

Wyspa Pag – Kvarner czy Dalmacja Północna?

Ciekawostka na temat Wyspy Pag

Wyspa Pag jest jedyną chorwacką wyspą która jest podzielona na dwa województwa (żupanije). – KLIKNIJ

Przez wiele lat odpowiadając na pytania moich czytelników stworzyłam serię e-booków, które, wg dotychczasowych czytelników, są bardzo pomocne w czasie pobytu w Chorwacji ze względu na swój praktyczny charakter oraz idealne dopasowanie do czytania na ekranie telefonu komórkowego.

Północna część wyspy między innymi Novalja należy do województwa Ličko-senjskiego, a południowa część Pagu do województwa Zadarskiego ( żupanija Zadarska). W to wchodzą takie miasta jak: Pag, Kolan i Povljana.

DSC_6391   DSC_6117

Historia

Po założeniu województw (żupanii) po 1992 roku wyspa należała do województwa Ličko-senjskiego, co się spotkało z niezadowoleniem na południu wyspy Pag. Przed ogłoszeniem niepodległości przez Chorwację głównymi miastami dla mieszkańców wyspy były Rijeka i Zadar, ale samochody na całej wyspie miały tablice rejestracyjne takie jak w Rijece. Po wprowadzeniu w 1997 roku nowego prawa, regulującego obszary żupanii, wyspa została podzielona między dwie żupani.

DSC_6123

Mapa

Kvarner czy Dalmacja Północna?

Większa, południowa część z miastem Pag i gminą Povljana została przyłączona do Żupanii Zadarskiej. Wyspa Pag również składa się z dwóch regionów. Północna część wyspy to region Kvarner, a południowa część wyspy to region Dalmacja Północna.

DSC_5890

Źródło: www.vlm.com.hr

Tłumaczenie Monika Zymon Waligórska

TOP5 najpopularniejsze apartamenty w tym tygodniu:
Brač > Villa Slika
Pag > Mandre Island Pag
Ploče > Apartman Sanja
Mljet > Villa Evita Apartments
Korcula > Apartments Prigradica
... i wiele innych ZOBACZ

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

1 Comment

  • Mazena
    23 stycznia 2017 g. 19:32

    Cudowne miejsce a woda tak zasolona, że nie można utonąć. Krajobraz miejscami kosmiczny. Pag znany jest i z koronek i sera!

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź