Wyspa Pag – Kvarner czy Dalmacja Północna?

 

Ciekawostka na temat Wyspy Pag

Wyspa Pag jest jedyną chorwacką wyspą która jest podzielona na dwa województwa (żupanije). – KLIKNIJ

Północna część wyspy między innymi Novalja należy do województwa Ličko-senjskiego, a południowa część Pagu do województwa Zadarskiego ( żupanija Zadarska). W to wchodzą takie miasta jak: Pag, Kolan i Povljana.

DSC_6391   DSC_6117

Historia

Po założeniu województw (żupanii) po 1992 roku wyspa należała do województwa Ličko-senjskiego, co się spotkało z niezadowoleniem na południu wyspy Pag. Przed ogłoszeniem niepodległości przez Chorwację głównymi miastami dla mieszkańców wyspy były Rijeka i Zadar, ale samochody na całej wyspie miały tablice rejestracyjne takie jak w Rijece. Po wprowadzeniu w 1997 roku nowego prawa, regulującego obszary żupanii, wyspa została podzielona między dwie żupani.

DSC_6123

Mapa

Kvarner czy Dalmacja Północna?

Większa, południowa część z miastem Pag i gminą Povljana została przyłączona do Żupanii Zadarskiej. Wyspa Pag również składa się z dwóch regionów. Północna część wyspy to region Kvarner, a południowa część wyspy to region Dalmacja Północna.

DSC_5890

Źródło: www.vlm.com.hr

Tłumaczenie Monika Zymon Waligórska


Jeśli podobał Ci się ten artykuł, oceń go:
12345 (średnia ocena: 5,00)
Loading...

Podobne posty...

Komentarz: 1

  1. Mazena napisał(a):

    Cudowne miejsce a woda tak zasolona, że nie można utonąć. Krajobraz miejscami kosmiczny. Pag znany jest i z koronek i sera!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polub nas na Facebooku